Ani vítězství "nové granitury" v posledních komunálních volbách nemusí být zárukou zlepení, zejména, kdy její pevnost za ulou výrazně pokulhává. Tak jako na mnoha místech České republiky i v Praze 15 přinesly loňské komunální volby zásadní změnu. Po dvacet let spolehlivě dominovala v Zastupitelstvu městské části Občanská demokratická strana; jako vítěz voleb řídila s podporou svých koaličních partnerů místní radnici nepřetritě od vzniku této městské části v roce 1994.
Toto období výsledky říjnových voleb ukončily: jejich vítězem se stalo ANO2011 a ODS nedokázala se svými bývalými koaličními partnery sestavit větinovou koalici (ani s podporou TOP09). S cestou do opozice se nehodlala smířit: bývalý starosta ing. Pavel Klega tak dosti paradoxně podpořil stínost na průběh voleb (za ně sám nesl odpovědnost), podanou jednou z neúspěných volebních stran (vedenou bývalým místostarostou za ODS) a zastupitelé za ODS, TOP09 a "nezávislé" se pokusili prosadit odloení ustavujícího zasedání zastupitelstva a ustavení nové Rady Městské části.
Ani neúspěch obstrukční taktiky na prvním zasedání a velmi patný ohlas tohoto postupu mezi přítomnými obyvateli Prahy 15 zmíněné zastupitele nepoučil a nepřiměl je ke změně taktiky.
Je třeba ovem říci, e jim nové vedení radnice (sloené z ANO, ČSSD a koalice SZ s KDU-ČSL) značně usnadnilo situaci. Předevím se svou nezkueností při řízení schůze, neznalostí procedurálních pravidel a místy prostě jistým nedostatkem "vihu" dostává a příli často do různých slepých uliček, v nich je zejména zkuenějí "matadoři" z ODS dokáí velmi potrápit. Někdy nezbude, ne aby na pomoc přispěchala a "trápení" rady a řídícího schůze ukončila opozice - některý ze dvou poslanců KSČM, občas dokonce i někdo z klubu ODS.
Od přelomu roku ale probíhal jetě dalí souboj: místostarosta z klubu SZ ing. Tomá Bräuner byl obviněn z nečestného jednání (účelového přestěhování na území MČ těsně před volbami) a ukázalo se, e je na něj v běhu několik exekučních řízení. Strany radniční koalice, místo aby situaci aktivně řeily (bylo to předevím úkolem pro zelené, obviněný byl ovem jejich nejzkuenějím zastupitelem a řeení pro ně nepochybně nebylo snadné), se začaly - ne právě politicky a ne právě chytře - odvolávat na svou "koaliční smlouvu" a pokusily se jej ve funkci alespoň na čas udret.
To se nepodařilo a pan místostarosta na svou funkci i mandát rezignoval. Jsem zvědav, zda to konečně - po třech v zásadě ztracených zasedáních zastupitelstva, kdy se neprojednával prakticky jediný bod s reálným dopadem na ivot "běných" obyvatel MČ - povede k tomu, aby se zastupitelstvo přestalo zabývat samo sebou a svými vnitřními problémy.
Trochu se bojím, e vedoucí síly současné opozice, ODS a TOP, o to nestojí, a vedení radnice na to nestačí síly a schopnosti. Postavilo před sebe ambiciozní plán zefektivnění funkce radnice, výrazného otevření se veřejnosti, nepochybně by se rádo vypořádalo i s některými otázkami z činnosti minulých vedení radnice, po nich zůstaly často ne právě jasné nebo (zdánlivě?) nevýhodné smlouvy. Otázkou je, zda se mu to podaří. Jako někdo, kdo měl z pozice zastupitele monost sledovat a na vlastní kůi zaívat styl práce radnice pod vedením ODS v minulosti (v letech 1994-8 a 2006-10), mám pro snahu současné rady pochopení a sympatie, jako občan Prahy 15 bych si přál, aby se konečně po letech začaly řeit - za spoluúčasti vech - i koncepční otázky a rozvoj naí městské části.
Snad se toho dočkám!
Jiří Hudeček (SDS), člen ZMČ zvolený na kandidátce KSČM