logo SDS
Dnešní datum: 21. 09. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 17
Prům. 9.8
21 denni
Max. 330
Prům. 216.9

Nyní si čte web : 57 uživ.

Okolní události naąima očima

* Měl jsem v životě kliku ...

Vydáno dne 27. 04. 2014 (3614 přečtení)

Rozhovor Haló novin s Lubomírem Ledlem, místopředsedou SDS a kandidátem do Evropského parlamentu za KSČM

Komunisté jdou do eurovoleb s číslem 10, stejně jako v parlamentních volbách v roce 1990.
Tenkrát byla opravdu zvláštní doba! Po 17. listopadu mnoho z těch, co byli u komunistů, vzalo nohy na ramena. Já si to namířil přesně opačným směrem. Nestačil jsem zírat, kdo všechno podporoval Václava Havla. A dodnes nestačím zírat, kolik lidí si za tehdejší vlastní »aktivity« rve vlasy z hlavy. Václav Havel tehdy řekl mnoho vět. Je zajímavé vrátit se k nim a porovnat, jak je přenesl do své prezidentské praxe.
Ale čekaly nás také první svobodné volby, já se stal šéfem volebního týmu a kromě jiného jsem vymyslel nové logo. Srp a kladivo nahradily třešně, které tehdy začaly dozrávat. Jak vidno - jsou každý rok znovu a znovu čerstvé a dobré…

A těch voleb jste se zúčastnil »pouze« jako šéf volebního týmu?
Byl jsem zvolen do české části Sněmovny národů Federálního shromáždění. Po dvou letech jsem již za Levý blok úspěšný nebyl. Přesto jsem rád, že jsem u tak výrazných výsledků mohl být. To období mi přineslo mnoho nových zkušeností. Dělení státu, příprava na vstup do NATO, začátek cesty do EU.
Už tam jsem uplatnil mnohé z toho, co jsem prožil jako syn diplomata. Vítr nás zavál do Varšavy i do Tunisu. Pochytil jsem jazyky i zkušenosti a na vysoké škole jsem svou maličkostí, leč s o to větší chutí, vstoupil do SSM a do mládežnické diplomacie. Ten, koho napadlo, že mi v tom pomohla legitimace, je vedle. Měl jsem to naopak těžší, protože si všichni mysleli, že budu hned stejně dobrý jako táta. Po něm i po dědovi mám srdce na správném místě, bije vlevo.

Co vám dalo cestování po světě?
Při cestách po světě jsem si stále více uvědomoval, jak krásná je naše země a jak ji mám rád. Žijeme v srdci Evropy, ale tím pravým srdcem nejsme. Hlavnímu městu se říká »Stověžatá Praha«, ale ani jedna věž neční tak vysoko, aby byla vidět alespoň po té Evropě. Proto je třeba takovou věž stavět. Může jí být dům, náš společný dům, ke kterému přispějeme svou vlastní architekturou. Společný dům s další novou - sto první věží. Evropská unie takový společný evropský dům vlastně je. Vím však, že je třeba na něm i v něm ledacos stále přestavovat i přistavovat. Postavme společně dům, z něhož bude mít každý výhled do vlastní budoucnosti. Dům, který nám bude nabízet příležitosti rozvíjet své nejlepší schopnosti a uspokojovat naše životní potřeby, odpovídající 21. století. Dům, který budeme svými vlastními každodenními skutky neustále velebit. Dům, ve kterém nám nikdo nebude nařizovat, kdy svítit, větrat a jak si lehnout a co jíst. To je moje vize.

Nejste členem KSČM, ale Strany demokratického socialismu. Někoho může napadnout, proč tedy kandidujete za KSČM, ze které jste odešel. Nebo dokonce, že jste zrádce…
Je pravda, že zhroucení, nebo opuštění projektu, možná lépe řečeno platformy Levý blok mne nevýslovně mrzelo a dokonce jsem na pár let na aktivní politiku tak trošku zanevřel. Někdy mám také pocit při různých vnitřních diskusích u nás, nebo uvnitř KSČM, že jsou větší rozdíly v názorech uvnitř našich stran, než mezi oběma stranami navzájem. Důležité podle mne je, že spíše hledáme to, co nás spojuje, než v čem se lišíme a také to, že jsme si oba vědomi toho, že i nesrovnatelně menší SDS má do společného úsilí čím přispět. Pravdou také je, že my asi klademe nesrovnatelně větší důraz jednak na úsilí o hledání cest, jak spojovat komunistickou a nekomunistickou levici, levicové občanské iniciativy a sdružení, odbory apod. na platformě akční spolupráce, jednak na podobné úsilí na evropské úrovni. Měl jsem v životě kliku a za tu kliku můžu vzít- otevřít dveře a za nimi najít evropské osobnosti, které znám ještě z mládežnických let a s nimiž jsme se již několikrát v životě dokázali dohodnout na dobrých věcech. V Evropském parlamentu i evropské politice už jsou, a vím, že znovu budou.

Jak vůbec vnímáte současnou situaci v Evropě? Co by spíše Evropa měla řešit, než se tak hlava nehlava vrhnout do »předělání« Ukrajiny a souběžně s tím zhoršit vztahy na východě Evropy?
Upřímně řečeno je to mnohem horší, než to na první pohled vypadá, a je to hrubé selhání politických elit. Mám někdy pocit, jako by si někdo neuvědomoval, že obě velké války v minulém století, přestože jsou nazývány světovými, přinesly bezkonkurenčně největší devastaci Evropě. A dnes čelíme znovu krizi, na kterou nejvíc doplatí zase Evropa. A jsou to především elity z EU, které jako by se předháněly, kdo přilije více oleje do ohně. Kdo na tom vydělá, určitě nebude Evropa, a tím méně EU - ta to zřejmě jenom z velké části zaplatí. Zjednodušeně řečeno: USA si vyřizují účty s Ruskem za asistence EU. Vydělají na to zřejmě právě jen USA, možná Čína. Prodělá určitě Evropa jako celek i EU, a vše zaplatí EU, tedy i Česká republika. Tak kde jsou české zájmy?

Nejste tedy »jen« komunální politik, jak by vás mohli mnozí znát pro vaše působení v zastupitelstvech Prahy 10 a hlavního města Prahy. Které problémy jsou zde prioritní?

To by asi byl dlouhý seznam. Tunel Blanka, pražská čistička odpadních vod, zrušení několikaleté práce na územním plánu, smlouva na tramvaje, Opencard, hrozba, že za pár let nebude mít Praha kvůli splátkám dluhů ani na úklid chodníků, neustálé vzájemné obviňování bývalých a současných pánů města, kdože za to může, to je jen několik příkladů a už o nich asi slyšel kdekdo. Ale myslím, že největší problém je způsob vládnutí. Tedy metody tvorby, schvalování a realizace rozhodnutí, která potom na dlouhou dobu ovlivňují život hlavního města, jeho obyvatel a návštěvníků. Totéž platí o řešení vzniklých problémů a průšvihů. Stále více se používají kabinetní metody. Nejrůznější záležitosti se stále více zkoumají a rozhodují v různých neformálních pracovních skupinách místo v komisích, výborech a v zastupitelstvu.
Zastupitelé i veřejnost se tak stále častěji dozvídají o nejrůznějších rozhodnutích a záměrech až ze sdělovacích prostředků a tiskových konferencí jako o hotové věci. Posledním příkladem jsou nápady, které mají ulice v centru města po dokončení tunelu Blanka uzavřít nebo omezit v nich provoz. Přestože některé z nich už v minulosti příslušný výbor nebo komise odmítly, byly s katastrofálními důsledky »experimentálně« vyzkoušeny, a přesto jsou dnes znovu na pořadu dne. Zastupitelstvu je pak záležitost předložena, až když není zbytí buď proto, že je potřeba schválit peníze, nebo nastane tak velký průšvih, že ho už nelze svádět na minulé vedení nebo řešit »potají«, a je potřeba požádat zastupitelstvo. Jenže to už pak často po předchozích zkušenostech nevěří v čisté úmysly radních.
Asi ne náhodou už máme v Praze třetí vládu za jedno volební období. Doufejme, že si z toho alespoň někteří vezmou ponaučení do budoucna, že neplatí zásada: »Když mi dal pánbůh funkci, tak mi dal i rozum.« Někdy se říká, že hlavní město je vždy ve všem o krok před vývojem ve zbytku státu. Jestli ale správa věcí veřejných á la Praha čeká naši republiku celostátně, potom spíš potěš pánbůh a zlé pryč. Korunu všemu nasadil primátor Hudeček svou školicí misí v Kyjevě.

Zbyšek KUPSKÝ, HaNo

Související články:
(Volby)

Praha není stádo? (25.08.2018)
Jiný svět je moľný s Jean-Luc Mélanchonem (23.04.2017)
Podaří se na Praze 15 přejít k věcným problémům? (07.03.2015)
Předvolební antiagitace nekandidáta (25.09.2014)
Levičák Ledl k ukrajinské krizi (25.09.2014)
Co mi vadí na komunální politice - a nejen v Praze 15? (05.09.2014)
Proč kandiduji do senátu? (19.08.2014)
S čím do Senátu? (19.08.2014)
Evropská levice kritizuje trvalý »deficit demokracie« v EU (28.04.2014)
Nic neovlivňuje náš každodenní život, sociální podmínky a ekonomiku tak jako vývoj za našimi hranicemi (03.04.2014)
NE pravici, NE Babišovi! (13.10.2013)
Pojďme k volbám (08.10.2012)
Co si myslí náš kandidát do Senátu? (08.10.2010)
Česko je taková laboratoř pro sociální pokusy (01.10.2010)
Problémy velkých obcí jsou odcizování samosprávy a občana (27.09.2010)
ÚS zrušil ústavní zákon a rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení předčasných voleb (10.09.2009)
Stanovisko Celostátního výboru SDS k vyhlášení předčasných voleb (07.09.2009)
Za nejdůležitější považuji změny fungování Evropské unie (01.06.2009)
Chtěl bych se věnovat sociálním otázkám (30.05.2009)
Proč v červnu zakroužkuji Luboše (27.05.2009)
Volte do EP kandidáty SDS na kandidátce KSČM (27.04.2009)
Priority SDS pro volby do EP (27.04.2009)
Společná kandidátka v Jihlavě (17.10.2006)
Proč kandiduji (12.10.2006)
Volby v Plaňanech (27.09.2006)
Demokracie bez sociálního státu je protimluv (03.07.2006)
Kafka nebyl Němec (21.06.2006)
ČSSD připustila podporu Topolánkově vládě (19.06.2006)
Volby nevolby (14.06.2006)
Tutochvilové (11.06.2006)
Jediným řešením je kompromis (09.06.2006)
Volby v krizové době (07.06.2006)
Po volbách v Česku nejasno (07.06.2006)
Volební výsledky je třeba analyzovat (07.06.2006)
Předčasné volby - ano (06.06.2006)
Paroubek: Topolánek vládu s parlamentní většinou nesestaví (05.06.2006)
Krátký pohled na výsledky parlamentních voleb (04.06.2006)
Nadsázka nebo realita? (31.05.2006)
Nezajímáte mě, pánové. Takže proč bych se o tom s vámi dál bavil (24.05.2006)
Volba předsedy školy (22.05.2006)
Naše poznání chybného kroku po roce 1948 (21.05.2006)
Na prosazení správné věci je nejdůležitější její obsah (15.05.2006)
Obávám se plíživého fašismu (09.05.2006)
Paličatější než Gottwald (09.05.2006)
Billboardy a dnešní česká politika (25.04.2006)
O volbách nejen domácích (21.04.2006)
Soc. dem. vede v nápadech (20.04.2006)
Je zbytečné vracet se ke starým chybám (13.04.2006)
Co dělat? (12.04.2006)
Miloš Zeman nebude kandidovat na prezidenta, ČSSD podpoří ve volbách (12.03.2006)
Šéf KSČM označil Stranu zelených za modré a shnilé melouny (09.03.2006)
Potřeba čistého vína (09.03.2006)
Tyto volby jsou přelomové - jde o střet dvou koncepcí (06.03.2006)
Velká koalice by byla podvodem na voličích (06.03.2006)
Komunisté zahájili kampaň, Grebeníček stále trucuje (04.03.2006)
Stanovisko SDS k volbám do PSP ČR (18.02.2006)
Závěrečný projev na Programové konferenci (31.01.2006)
Projev na programové konferenci ČSSD 28. ledna 2006 (31.01.2006)
Vystoupení na 8. zasedání ÚV KSČM 28. ledna 2006 (31.01.2006)
Co s tím? (24.01.2006)
Ke spolupráci SDS a KSČM na Jihlavsku (16.09.2005)
Nejsme jenom kompars (08.11.2004)
Doporučení SDS občanům k podzimním volbám '04 (02.11.2004)
Stanovisko SDS k podzimním volbám '04 (18.09.2004)
Tisková zpráva SDS 040918 (18.09.2004)
Politická strkanice (19.06.2004)
Stanovisko SDS k volebnímu zákonu, volbě presidenta a referendu (19.01.2002)

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Lubomír Ledl | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1765 (1765 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1351 (1351 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1375 (1375 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
890 (890 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1518 (1518 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1310 (1310 hl.)
Prohnilý humanismus !!
894 (894 hl.)

Celkem hlasovalo: 9103


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.