Strana demokratického socialismu Přípotoční 869/19 101 00 Praha 10 Návątěvy po předchozí dohodě tel.: (420) 608 630 506 (420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS) Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010 Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme. secret@sds.cz (c) SDS
Nic neovlivňuje náš každodenní život, sociální podmínky a ekonomiku tak jako vývoj za našimi hranicemi
Vydáno dne 03. 04. 2014 (3777 přečtení)
Rozhovor Haló novin s Lubomírem Ledlem, místopředsedou SDS a kandidátem do Evropského parlamentu za KSČM
Jste místopředsedou Strany demokratického socialismu, kandidujete však do Evropského parlamentu na kandidátce KSČM. Znamená to, že se ztotožňujete s programem této strany?
Asi nejjednodušší by bylo říci ano – jinak bych nekandidoval. Ale souhlasím, že je to třeba trochu rozvést. Podstatné asi je, že vzhledem k velikosti naší strany se musíme soustředit na daleko užší okruh priorit. A těmi hlavními je jednak úsilí o hledání cest, jak spojovat komunistickou a nekomunistickou levici, levicové občanské iniciativy a sdružení, odbory apod. na platformě akční spolupráce, jednak podobné úsilí na evropské úrovni. Dokonce bych řekl, že to vypadá, jako by kapitolu V. volebního programu KSČM do evropských voleb Rudozelená alternativa pro Evropu psal někdo od nás nebo někdo, kdo zná dobře naši činnost. Takže ano. V čem se vlastně liší SDS od KSČM?
Nejvíce asi v počtu členů. Ale vážně. Trochu to vyplývá i z našich klíčových priorit. Myslím, že věnujeme méně času obsáhlým ideologickým diskusím (i když i ty k životu každé strany samozřejmě patří), asi jsme tolerantnější k marxismu jako základu pro politickou činnost a program obecněji, myslím, že máme kritičtější pohled na léta 1948-89 a otevřeně přiznáváme, že ve jménu našich ideálů byla v minulosti spáchána i řada skutků, na které asi nejsme zrovna pyšní. Jsme tudíž také o něco tolerantnější k východiskům našich potenciálních partnerů a spojenců. Obecně ale platí, že spíše hledáme, co nás spojuje, než v čem se lišíme. Jak se Strana demokratického socialismu účastní na práci evropské levice vůbec?
Nejvýznamnější platformou naší mezinárodní činnosti je bezesporu Evropská levice (EL), kde patříme k zakládajícím členům. Mimochodem, KSČM se její činnosti také aktivně účastní, jako pozorovatel. A – také mimochodem - myslím, že to byla právě spolupráce SDS a KSČM na přípravě a uskutečnění 2. sjezdu EL, organizovaném naší stranou, která byla výrazným impulzem k prohloubení důvěry a spolupráce mezi našimi stranami.
Kromě samozřejmé účasti na práci orgánů Evropské levice se naši členové a sympatizanti poměrně aktivně zúčastňují altersummitů, konferencí a seminářů, z nichž některé sami organizujeme, letních univerzit, pracují v různých »pracovních skupinách« a »sítích«. SDS je také organizátorem pravidelné účasti delegací stran Evropské levice na slavnosti Haló novin a podobně. Musím ale také říci, že jsme dlouhodobě kritičtí k malé pozornosti, kterou EL věnuje regionu střední a východní Evropy. Pro letošek jsme si na sjezdu vynutili alespoň zřízení pracovní skupiny k tomuto tématu. Jste také pražským zastupitelem za KSČM. Jak se vám pracuje v tomto zastupitelstvu?
Toto volební období (2010-2014) je v lecčems zvláštní a nové. Nejen, že jsme v zastupitelstvu jen tři z 63 členů, což samo o sobě říká leccos, ale zhruba posledního dva a půl roku, tedy od doby, kdy se faktické vlády v Praze ujala TOP 09, dá se vztah k našemu klubu nazvat spíše politickým apartheidem. Z hlediska přístupu k jednání Rady hlavního města, kontrolních orgánů městských podniků - nula. Z 26 komisí RHMP máme zástupce snad ve čtyřech, naši zástupci jsou dokonce »nežádoucí« i ve školských radách městem zřizovaných škol. Taková situace zatím nikdy od roku 1990 v ZHMP nebyla. Takže si umíte představit, jak se nám pracuje. Ale samozřejmě se snažíme a myslím, že na naší práci se to nějak negativně neprojevuje a že jsme slyšet. Kandidujete však do Evropského parlamentu. Pokud byste byl zvolen, co by bylo vaší prioritou?
Česká veřejnost nevnímá tradičně otázky mezinárodních vztahů a mezinárodní politiky jako důležité, významné. A to ať už v pozitivním, nebo negativním smyslu. Přitom možná nic neovlivňuje náš každodenní život, sociální podmínky a ekonomiku tak, jako právě vývoj za našimi hranicemi. Rád bych využil svých schopností a zkušeností mimo jiné také k částečné rehabilitaci mezinárodních souvislostí a politiky v očích české veřejnosti. Poslanci EP k tomu mají, podle mne, lepší příležitost než většina ostatních politiků.
Myslím si, že celý můj životní příběh, zkušenosti, jazykové znalosti, ale i osobní kontakty s řadou bývalých kolegů z evropských mládežnických organizací mi dávají dost široký prostor k tomu, abych výrazně přispěl k vytváření širší spolupráce levicových a dalších pokrokových sil na úrovni EU i mimo ni.
Plnění běžných povinností poslance je přitom samozřejmostí. Proč, podle vás, by občané měli vůbec jít volit do EP?
Jen tak na okraj: levice v EP reprezentuje v současnosti jen třetinu všech poslanců. A to počítám k levici nejen náš klub GUE/NGL, ale také klub Zelených a sociálnědemokratickou frakci (pokroková frakce demokratů a socialistů). Přitom o orientaci posledně jmenovaného klubu svědčí i to, že čeští sociální demokraté tam patří k nejlevicovějším a Ficův Směr je čas od času pomalu na vyloučení. Je tedy vidět, že změna by byla žádoucí.
U nás (a bohužel nejen u nás) ale převládá dlouhodobě taková iluze, že o tom, co se u nás děje nebo bude dít, jaký bude další společenský a ekonomický vývoj, se rozhoduje jenom nebo hlavně ve Strakově akademii anebo v Parlamentu. Z toho podle mého vyplývá i nízká popularita a účast ve volbách do EP. Málo si uvědomujeme, že možná daleko důležitější je vývoj za našimi hranicemi, zejména v Evropě. Doufám, že ukrajinská krize - kdy bylo zřejmé, že jediný, o koho vlastně nikomu moc nejde, jsou prostí Ukrajinci - snad řadě lidí otevřela oči.
Obávám se také, že řada našich potenciálních voličů bude zklamána z chování špiček EU v tomto období natolik, že budou váhat, jestli vůbec k eurovolbám jít. Musíme se pokusit přesvědčit co největší část z nich, že je tomu právě naopak, že právě tato krize ukázala, že tyto volby jsou daleko důležitější, než jsme si mysleli. Pojďme se o to společně pokusit mezi svými přáteli, známými, v blízkém i vzdálenějším okolí.
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.
16.06.2017:Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri
16.06.2017:Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).
09.05.2017:Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.
Anketa
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?