logo SDS
Dnešní datum: 25. 09. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 18
Prům. 9.3
21 denni
Max. 330
Prům. 217.2

Nyní si čte web : 138 uživ.

03. Rozhovory, diskuse

* Evropská levice kritizuje trvalý »deficit demokracie« v EU

Vydáno dne 28. 04. 2014 (3639 přečtení)

Rozhovor Haló novin s Jiřím Hudečkem, kandidátem do Evropského parlamentu za KSČM

Jste dalším místopředsedou Strany demokratického socialismu, který zaujal místo na kandidátce KSČM do Evropského parlamentu (vedle Lubomíra Ledla). Je pohled KSČM a SDS na problematiku EU v každém detailu shodný? Případně, v čem se liší?
Pokud mám srovnávat oficiální postoje obou stran, jsou si dost podobné. Snad bych jen řekl - mám aspoň ten pocit - že mezi členy a sympatizanty KSČM je o něco více »euroskepticismu«, ale ten se poslední dobou hodně šíří i u nás.
Vyvěrá snad euroskepticismus z toho, že ačkoli je evropská integrace potřebným a správným projektem, stávající podoba prostě nefunguje ve prospěch všech občanů, lidí práce? Nebo vidíte i další problémy?
To, že Evropská unie nefunguje ve prospěch běžných lidí, tedy neprivilegovaných, tak přesně takto charakterizujeme evropskou integraci i my a strana Evropská levice (EL). Myšlenka EU by byla dobrá, ale nad ní stále jednoznačně vítězí neoliberální přístup. Prostě kšeft a zisk nade vše. Místo integrace »pro lidi«je to stále především »společenství uhlí a oceli«.
Největší problém vidím ovšem aktuálně v přípravě »transatlantického ujednání«, které má tento přístup ještě propojit s USA. Asi proto se smlouva připravuje v tajnosti.

Na tento problém poukázala ve čtvrtek v našem listu vedoucí kandidátka Kateřina Konečná, která se obává, že dojde v důsledku transatlantické dohody také např. ke zhoršení kvality potravin v našich obchodech. Může k tomu skutečně dojít?

Snahou je odstranit – vedle cel – také další omezení ve výměně zboží a služeb. V konečném důsledku to může vést k prosazování měkčích amerických pravidel, také např. těch, která se týkají ochrany před chemikáliemi nebo omezení na trhu s geneticky modifikovanými plodinami. Bojím se, že »společené standardy« budou nakonec vždy především »nižšími standardz«.

Jak hodnotíte činnost evropských orgánů – parlamentu, Evropské komise, tzv. evropského prezidenta?

Je třeba říci, že nad evropskými orgány stále ve skutečnosti vítězí vlády členských států - nikoliv ovšem všech, ale především těch nejmocnějších. Každý si umí dosadit, o které se jedná. Společné orgány EU »jsou až druhé«. Proto kritizuje Evropská levice a v jejím rámci i KSČM a SDS trvalý »deficit demokracie« v EU. Ještě bych zmínil to, že rozsah informací o práci EU je v našich médiích naprosto nedostatečný a zkreslující. O důležitých věcech - jako je třeba právě ona připravovaná transatlantická smlouva - se skoro nepíše a nehovoří ve veřejnoprávních médiích. Pro občana se pak EU scvrkává na hádky a předpisy o tvaru banánů a příkonu vysavačů.

Ačkoli členové EU sledují různé zájmy, tedy především své zájmy, jak potvrzujete, podezřele rychle a bez výjimek se sjednotili v odporu vůči Ruské federaci. Co vy na to? Jak pohlížíte na stupňující se nenávist vůči Rusku?

Myslím či snad dokonce doufám, že stanoviska jednotlivých členských států přece jen nejsou tak stoprocentně totožná. Zaráží mne ovšem především to, že EU jako celek přijala roli »užitečného idiota« a jedná proti svým vlastním geopolitickým zájmům. Právě pro EU a celou Evropu je přece důležité, aby vývoj probíhal klidně a v míru. Není v našem zájmu stát se nějakým předpolím nebo válčištěm USA.

Může se ČR pyšnit »svým« eurokomisařem Štefanem Füllem? Sledujete jeho činnost – například úlohu v tzv. ukrajinské krizi?

Bohužel jde podle mého názoru - a sdílí jej i zástupci dalších členských stran Evropské levice - právě o jednoho z viníků ukrajinské krize. Otázkou ovšem je, nakolik jednal z vlastní vůle a nakolik jen »plnil zadání«. Ostatně stejně nedobře hodnotím celé jeho působení. O nic lépe nezvládal například ani vývoj v Moldavsku. Možná, že se u něj, jako absolventa sovětské moskevské diplomatické akademie, projevuje známý efekt »poturčence«.

SDS je členem Evropské levice. Jak se její členské či pozorovatelské strany připravují na evropské volby – tedy kromě toho, že nedávný sjezd EL schválil nominaci Řeka Alexise Tsiprase coby kandidáta levice na předsednictví Evropské komise?

Ano, představitel řecké levicové strany Syriza Alexis Tsipras je vskutku jedním z kandidátů na funkci předsedy Evropské komise. Politické strany na evropské úrovni mají teď totiž možnost (a dokonce tak trochu zadání) nominovat svého kandidáta. Má to dodat jakousi »šťávu« eurovolbám.
Madridský sjezd EL schválil také programové dokumenty včetně tzv. programové platformy pro volby. Ta je koncipována spíše jako společný »volný katalog« volebních témat. V rámci kampaně se rozjedou i představitelé EL do jednotlivých států, u nás očekáváme 28. dubna návštěvu předsedy Evropské levice Pierra Laurenta i úspěšného lídra řeckého hnutí Syriza a jakéhosi »vedoucího kandidáta« EL Alexise Tsiprase.

Zajímá mě váš názor na vnitropolitickou situaci v ČR. Co říkáte disharmonii v současné koalici?

Disharmonie mne nepřekvapuje. Jednak jde o dost nesourodou koalici, jednoznačně sňatek z rozumu. Rozpory proto nepřekvapují. A za druhé: musíme být připraveni na hádky v koalici (i kdyby měly být jen naoko) před každými volbami. Jednotlivé strany přece musejí svým voličům ukázat svou »identitu« a navzájem se před volbami odlišit. Že to neprospívá naší společnosti, to je pro ně nepodstatné, jim jde hlavně o vlastní volební výsledek.

Jak hodnotíte nevýsledek jednání o zmírnění tzv. církevních restitucí. Je to porážka ČSSD, která se komisi dvou stran a církví nejvíce angažovala? Nebo to bylo celé naoko?

Bojím se, že to bylo to druhé - byly to jen hrátky pro veřejnost, aby mohla ČSSD argumentovat tím, že nemá podporu a nemůže omezení těchto tzv. restitucí prosadit. Ovšem »restituce« opravdu patří do uvozovek, nic nerestituují (tedy nevracejí do původního stavu) - původně byla totiž křesťanská církev chudá!

Jste vysokoškolský pedagog, profesor biochemie. Jaká je současná vysokoškolská mládež? Má hlavy otevřené, dokáže si vyhledat nezávislé informace, i zpravodajské, nebo podléhá mediální manipulaci?

Trochu se vždy bráním tomu, příliš generalizovat. Mezi dnešními mladými jsou - stejně jako tomu bylo v mé generaci - jak lidé přemýšliví, tak i ti, řekněme, méně přemýšliví. Co se změnilo zásadně, je snadnost přístupu k informacím. Kdo má zájem, může si dnes vyhledat téměř vše. Zejména to platí pro studenty vysokých škol, kteří dnes mohou využívat přímý elektronický přístup do velké většiny informačních zdrojů celého světa. Někdy se mi ale zdá, že to vede k podceňování hodnoty informací. Paradoxně právě díky té zdánlivé snadnosti.
A mediální manipulace - to je kapitola sama pro sebe. Ukazuje se, že i když se dva lidé dívají na stejnou situaci, každý ji popisuje jinak, podle svého založení nebo preferencí. V tomhle je chemie lepší, pravdu není tak snadné znásilnit.

Věda je motorem civilizačního pokroku. Její výsledky ovlivňují, jaký bude náš budoucí život. Sledujete ji i v měřítku EU?

Ano, sleduji – obecně i prostřednictvím vědecké činnost na fakultě. Věda se mi jeví snad nejúspěšnější oblastí z repertoáru EU, přinejmenším při prvním a trochu povrchním pohledu. Je to jednak finanční podpora, velké evropské granty, a zejména tzv. velké infrastruktury, nové ústavy a badatelská zařízení stavěné s podporou EU, které umožňují dosáhnout i na nákladné přístrojové vybavení. Tady byla a je Praha trochu v nevýhodě, jako relativně bohatý region nemohla z většiny programů čerpat prostředky, vznikla tak ale výzkumná centra mimo Prahu a i to je jistě přínosné. Nakonec se určité možnosti našly i pro pražské instituce a v tuto chvíli se již rozběhla výstavba např. společného výzkumného centra AV ČR a UK ve Vestci u Prahy pod názvem BIOCEV – tolik jenom mám-li mluvit o svém oboru. Pozitivní jsou i možnosti mobility v rámci EU jak pro badatele, tak i pro studenty vysokých škol v rámci programů Erasmus. Umožňuje to nejen vyměňovat si poznatky a získávat nové zkušenosti, ale mohu také srovnávat kvalitu znalostí našich studentů a těch, kteří přijíždějí v rámci progrmau Erasmus z jiných států EU. Mám díky tomu pocit, že si naši studenti udržují dobrou úroveň. A to je snad i dobrým příslibem pro budoucnost.

Monika HOŘENÍ, HaNo

Související články:
(Volby)

Praha není stádo? (25.08.2018)
Jiný svět je moľný s Jean-Luc Mélanchonem (23.04.2017)
Podaří se na Praze 15 přejít k věcným problémům? (07.03.2015)
Předvolební antiagitace nekandidáta (25.09.2014)
Levičák Ledl k ukrajinské krizi (25.09.2014)
Co mi vadí na komunální politice - a nejen v Praze 15? (05.09.2014)
Proč kandiduji do senátu? (19.08.2014)
S čím do Senátu? (19.08.2014)
Měl jsem v životě kliku ... (27.04.2014)
Nic neovlivňuje náš každodenní život, sociální podmínky a ekonomiku tak jako vývoj za našimi hranicemi (03.04.2014)
NE pravici, NE Babišovi! (13.10.2013)
Pojďme k volbám (08.10.2012)
Co si myslí náš kandidát do Senátu? (08.10.2010)
Česko je taková laboratoř pro sociální pokusy (01.10.2010)
Problémy velkých obcí jsou odcizování samosprávy a občana (27.09.2010)
ÚS zrušil ústavní zákon a rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení předčasných voleb (10.09.2009)
Stanovisko Celostátního výboru SDS k vyhlášení předčasných voleb (07.09.2009)
Za nejdůležitější považuji změny fungování Evropské unie (01.06.2009)
Chtěl bych se věnovat sociálním otázkám (30.05.2009)
Proč v červnu zakroužkuji Luboše (27.05.2009)
Volte do EP kandidáty SDS na kandidátce KSČM (27.04.2009)
Priority SDS pro volby do EP (27.04.2009)
Společná kandidátka v Jihlavě (17.10.2006)
Proč kandiduji (12.10.2006)
Volby v Plaňanech (27.09.2006)
Demokracie bez sociálního státu je protimluv (03.07.2006)
Kafka nebyl Němec (21.06.2006)
ČSSD připustila podporu Topolánkově vládě (19.06.2006)
Volby nevolby (14.06.2006)
Tutochvilové (11.06.2006)
Jediným řešením je kompromis (09.06.2006)
Volby v krizové době (07.06.2006)
Po volbách v Česku nejasno (07.06.2006)
Volební výsledky je třeba analyzovat (07.06.2006)
Předčasné volby - ano (06.06.2006)
Paroubek: Topolánek vládu s parlamentní většinou nesestaví (05.06.2006)
Krátký pohled na výsledky parlamentních voleb (04.06.2006)
Nadsázka nebo realita? (31.05.2006)
Nezajímáte mě, pánové. Takže proč bych se o tom s vámi dál bavil (24.05.2006)
Volba předsedy školy (22.05.2006)
Naše poznání chybného kroku po roce 1948 (21.05.2006)
Na prosazení správné věci je nejdůležitější její obsah (15.05.2006)
Obávám se plíživého fašismu (09.05.2006)
Paličatější než Gottwald (09.05.2006)
Billboardy a dnešní česká politika (25.04.2006)
O volbách nejen domácích (21.04.2006)
Soc. dem. vede v nápadech (20.04.2006)
Je zbytečné vracet se ke starým chybám (13.04.2006)
Co dělat? (12.04.2006)
Miloš Zeman nebude kandidovat na prezidenta, ČSSD podpoří ve volbách (12.03.2006)
Šéf KSČM označil Stranu zelených za modré a shnilé melouny (09.03.2006)
Potřeba čistého vína (09.03.2006)
Tyto volby jsou přelomové - jde o střet dvou koncepcí (06.03.2006)
Velká koalice by byla podvodem na voličích (06.03.2006)
Komunisté zahájili kampaň, Grebeníček stále trucuje (04.03.2006)
Stanovisko SDS k volbám do PSP ČR (18.02.2006)
Závěrečný projev na Programové konferenci (31.01.2006)
Projev na programové konferenci ČSSD 28. ledna 2006 (31.01.2006)
Vystoupení na 8. zasedání ÚV KSČM 28. ledna 2006 (31.01.2006)
Co s tím? (24.01.2006)
Ke spolupráci SDS a KSČM na Jihlavsku (16.09.2005)
Nejsme jenom kompars (08.11.2004)
Doporučení SDS občanům k podzimním volbám '04 (02.11.2004)
Stanovisko SDS k podzimním volbám '04 (18.09.2004)
Tisková zpráva SDS 040918 (18.09.2004)
Politická strkanice (19.06.2004)
Stanovisko SDS k volebnímu zákonu, volbě presidenta a referendu (19.01.2002)

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Jiří Hudeček | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1767 (1767 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1352 (1352 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1378 (1378 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
890 (890 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1519 (1519 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1313 (1313 hl.)
Prohnilý humanismus !!
894 (894 hl.)

Celkem hlasovalo: 9113


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.