

PRAHA - Několikahodinový filmový záznam politického procesu s Miladou Horákovou, v němž byla politička nepohodlná komunistickému režimu odsouzena k trestu smrti, bude možná národní kulturní památkou. Navrhuje to dokumentarista Martin Vadas, který film v archivu objevil. Myšlenku podporují i historikové, odborníci a pamětníci. Informuje o tom Mladá fronta Dnes.
Film, který byl pořizován k propagandistickým účelům, nebyl nikdy uváděn celý. Zachoval se však v archivu a loni měl svou premiéru. „Jedná se o naprosto unikátní záznam, jiný podobný záznam z padesátých let neznám, mluvil jsem s kolegy z Polska a Německa a něco podobného tam neexistuje,“ řekl listu historik Petr Blažek z Ústavu pro soudobé dějiny.
Žádný filmový dokument zatím statut národní kulturní památky nemá. Podle ministerstva kultury, kam Vadas návrh zaslal, se na filmy nevztahuje památkový zákon. V daném případě se navíc jedná o archiválii, a tak bude film posuzovat ministerstvo vnitra. „Při schvalování záměru se bude postupovat standardním způsobem. Žádný film sice ještě kulturní památkou prohlášen není, ale teoreticky tomu nic nebrání,“ řekl MfD Michal Wanner z archivní správy ministerstva vnitra.
Prohlášení filmu za národní památku by mohlo pomoci sehnat prostředky na rekonstrukci záznamu. „Kdyby to bylo prohlášeno za památku, byly by větší šance získat na to například grant. Na současném záznamu jsou úseky, kdy běží obraz a není zvuk. Takže bychom chtěli například najít někoho, kdo umí odečítat z úst, a tyto části doplnit,“ uvedla historička Soňa Dvořáková.
Horáková byla poslankyní za národní socialisty. Po komunistickém puči v únoru 1948 se na protest vzdala mandátu. Posléze neúspěšně iniciovala společný postup nekomunistických stran. Ve vykonstruovaném procesu byli spolu s ní k smrti odsouzeni také Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra.
ČTK, 3. 3. 2006