logo SDS
Dnešní datum: 07. 06. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 19
Prům. 14.5
21 denni
Max. 647
Prům. 444.9

Nyní si čte web : 63 uživ.

Okolní události naąima očima

* SPaS za těch pár měsíců udělal hodně práce

Vydáno dne 25. 10. 2011 (4741 přečtení)

Rozhovor s Lubošem Ledlem, místopředsedou Strany demokratického socialismu

Jste nejen významným funkcionářem Strany demokratického socialismu, ale i Spojenectví Práce a Solidarity. Jak vlastně obě funkce spolu korespondují?

Myslím, že enormní angažovanost nejenom moje, ale celé řady dalších členů SDS ve SPaS, je naprosto logická. Právě úsilí o hledání cest a platforem ke spolupráci a budování mostů mezi komunistickou a ostatní levicí se po nešťastném krachu projektu Levého bloku stalo jedním z hlavních cílů SDS.

Troufám si tvrdit, že právě vznik Spojenectví Práce a Solidarity je v poslední době jedním z nejnadějnějších kroků v tomto směru. Nakonec složení mluvčích SPaS, kterými jsou předseda neparlamentní strany, která má velmi blízko ke KSČM (Milan Neubert - SDS), představitelka jedné z nejvýznamnějších alternativních platforem (Ilona Švihlíková – Alternativa zdola) a významný představitel té části ČSSD, která považuje širokou spolupráci levice za nevyhnutelnou (Jan Kavan - Evropská levicová platforma v ČSSD), je podle mne dostatečně výmluvné. Takže abych odpověděl na otázku – obě funkce spolu korespondují velmi.

O zaměření Spojenectví Práce a Solidarity se čtenáři dozvěděli z Haló novin. Jak se jeho činnost vyvíjí dál?

Nedávno jsem dostal od jednoho soudruha z KSČM zajímavou otázku: »Jaký je mobilizační potenciál SPaSu?« Už ta otázka je pro nás typická. Máme za sebou 20 let víceméně úspěšných snah zabránit jakémukoliv dorozumění nejen mezi levicovými stranami, ale i mezi levicovými stranami a zbytkem demokratického hnutí, občanských iniciativ a podobně. Nakonec buďme upřímní – často nejsme schopni se pořádně domluvit ani v rámci samotné radikální levice. Jinak řečeno, jeden nebude spolupracovat s druhým, protože to je komunista, třetí se čtvrtým, protože to není ten správný komunista, alternativní iniciativy jsou »nečitelné« a já nevím co ještě.

Takže jinak řečeno, dnes ani tak nejde o to měřit, jaký máme mobilizační potenciál, ale překonávat postupně tento stav, který samozřejmě vládní garnituře vyhovuje. Myslím, že v tomto směru udělal SPaS za těch pár měsíců hodně práce a že v tom je v tuto chvíli jeho hlavní přínos. Že spolu všichni sedí, že to neskrývají, že se za to už ani nestydí a aktivně hledají, na čem se mohou už teď shodnout, k čemu nebo proti čemu mohou společně »mobilizovat«.

A tam, kde ta mobilizace selže, je třeba se z toho zbytečně nedojímat, ale hledat příčiny a jít dál. Už existuje řada příkladů, čtenáři Haló novin je, myslím, znají – vypínání proudu, petice za nové volby, řada společných prohlášení, společná podpora odborových iniciativ a podobně. Další, oč se snažíme, je navazovat spolupráci a hledat styčné plochy s podobnými, nebo podobně zaměřenými, subjekty a usilovat o nezištnou vzájemnou podporu. A to všechno v situaci, kdy máme zdánlivě dost problémů sami se sebou a termín nezištně bývá v naší současné společnosti mnoha lidmi označován jako něco z »jiného světa«.

A co lze od tohoto hnutí čekat v budoucnosti?

Snad naplnění naděje, že přispějeme k tomu, aby všichni, nebo alespoň většina podobně smýšlejících, byli schopni účinně sdružit své síly, společně hledat a formulovat akční program a koordinovat akce odporu proti současné ofenzivě neoliberální pravice, která se zřejmě utrhla ze řetězu. Navíc totéž, co probíhá u nás, se »v bleděmodrém« děje v celé Evropě a dál, ale to už je další sloka stejné písničky.

Je naděje na to, aby se levice – myslím i stranu sociálně demokratickou – sjednotila v postupu proti dnešní koaliční ultrapravici?

To není o tom, jestli je naděje. Bez toho to prostě nepůjde. A dokud si to my všichni, komu se to, co se děje, nelíbí - a především organizovaná levice (nás komunisty a členy SDS nevyjímaje) - neuvědomíme a nezačneme se podle toho chovat, nic moc se nezmění. Nemám sice rád historické paralely, ale nejde nepřipomenout si, jak obtížně vznikala lidová fronta proti fašismu, ani to, že se vlastně ta myšlenka prosadila až pár minut po dvanácté.

Vláda připravila řadu svých »balíčků« se zdůvodněním, že nechceme dopadnout tak jako Řecko. Je to skutečně pravda?

Už jsem zmiňoval, že v tom nejsme sami, že podobnou politiku jako u nás provádí pravice i jinde. Řecko je krásným příkladem. Říká se, že se shánějí peníze pro Řecko. Ale vždyť všechny ty peníze, které paní Merkelová a pan Sarkozy »seženou« a do Řecka pošlou, končí vlastně okamžitě zpět v německých a francouzských bankách. Často se také říká, že to je důsledek velkého mejdanu, který si Řekové - a nejen oni – užívali, a že ten mejdan musí skončit.

Ano, ten mejdan ale organizovali, obrazně řečeno, řečtí Nečasové a Kalouskové právě pro německé a francouzské banky, pro finanční a kapitálové trhy a ratingové agentury a řecká veřejnost z toho měla jen malou část užitku. Cenu ale má zaplatit celou a částečně i my ostatní, jen aby nemuseli platit ti, kteří měli prospěch největší.

Takže nejdiplomatičtější odpověď na otázku zní: je to lež a pokrytectví nejhrubšího kalibru, kterým ale spousta lidí u nás, bohužel, věří. Nechápou, že to je především trik, jak je donutit k tomu, aby si (pokolikáté už?) poslušně utáhli opasky a bez odporu sledovali, jak ušetřené prostředky jdou na hrazení jiného mejdanu, zatraceně podobného tomu řeckému. Rozdíl je jen v tom, že my ho budeme platit průběžně, zatímco Řekové museli platit, až když to prasklo.

Jste zastupitelem na »velké radnici« v Praze. Jak vnímáte zdejší atmosféru, kdy vládne pravice (ODS) s údajnou levicí (ČSSD)?

Řekl bych - střídavě oblačno. Předpokládám, že koaliční jednání mohou být často poutavější než řada telenovel. Ale to my, běžní zastupitelé, až tak na jednáních nepostřehneme. Jen někdy se dá z dlouhých přestávek nebo ze stahování toho či onoho bodu z programu vydedukovat, že dohodnout se není lehké a také vypozorovat určité napětí.

Jako místopředseda kontrolního výboru Zastupitelstva hl. m. Prahy vlastně ovlivňujete kontrolní činnost v hlavním městě. Co nyní řešíte?

Stejně, jako to vypadá na první pohled zvláštně v případě vládnoucí koalice na radnici, tak vypadá absurdně i to, že roli opozice mají vykonávat společně TOP 09 a KSČM. Je pravda, že někdy hlasujeme společně se zastupiteli »topky« proti návrhům koalice, ale zpravidla z úplně opačných důvodů.

A podobné je to s kontrolním výborem. Máme sice s TOP 09 na způsob řešení většiny problémů v Praze diametrálně rozdílné názory, ale snažíme se uvědomovat si, že ve snaze vytvářet podmínky k efektivnějšímu »koukání na prsty« koalici ze strany zastupitelů jsme takříkajíc na jedné lodi. Myslím, že v tom jsme zatím, alespoň ve vedení kontrolního výboru, zajedno.

Problém spočívá také v tom, že kontrolní výbor má dost omezené možnosti posuzovat »věcnou správnost« stížností, petic a podobně. V podstatě by se měl omezit na konstatování, zda vše probíhá »procedurálně« správně a zda nebyl porušen zákon. Proto se snažíme vytvářet takové podmínky, aby kontrolní výbor, ve kterém má jako v jediném opozice většinu, mohl postupně nakouknout trochu víc do hloubky práce radnice a magistrátu v jednotlivých oblastech.

Největší téma je teď samozřejmě tunel Blanka. Prakticky jsme se tím zabývali skoro na každém výboru. Problémem ale podle mého názoru není to, že se potvrdilo, že minulé vedení radnice podepsalo smlouvy, které nejsou perfektní, že kontrola sice byla vykonávána zřejmě formálně správně, ale něco jí asi »uteklo«, že nebylo v minulosti vymáháno penále apod.

K podobným závěrům nakonec dospěla i nejčerstvější analýza, podobné argumenty jsem vyčetl i ze zápisů kontrolního výboru z minulého volebního období. Důležité bude ale to, jestli se podaří tyto závěry použít a využít v jednání s dodavateli a dosáhnout nějakého hmatatelného výsledku ve prospěch města. Pokud ano, myslím, že v takovém případě získá koalice i podporu opozice.

Jak se vám, třem zastupitelům zvoleným na kandidátkách KSČM, jediným zástupcům menších stran po pravicí změněném způsobu voleb, pracuje mezi tzv. velkými a přitom převážně pravicovými stranami?

Souhlasím, je potřeba si připomenout, že způsob voleb, pro který se ODS vloni rozhodla, stál kandidátku KSČM přinejmenším jeden mandát, zelení a VV nezískali nic. To je ale už dnes pasé. Samozřejmě, že pouze ve třech je to těžké. Přinejmenším technické podmínky ke své práci vytvořeny máme stejné jako ty »velké« kluby, já jsem jako místopředseda kontrolního výboru zvolený za KSČM zván na jednání rady a dostávám všechny podklady.

Naopak málo je podle mého názoru oproti minulosti využíván institut grémia (kam by za náš klub měla docházet předsedkyně). Vzhledem k tomu, že jsme jen tři, tak můžeme dohromady pracovat jen v devíti výborech zastupitelstva. Snažíme se také obsadit maximum komisí rady, pokud je to možné, experty z našich řad. Základním problémem je ale samozřejmě čas.

Všichni tři vykonáváme funkci zastupitele, jak se říká, »při zaměstnání«. Já se snažím využívat toho, že jsem »na volné noze«, takže si mohu rozhodovat o svém čase trochu samostatněji než oba moji kolegové. Každopádně se snažíme o to, aby to nebylo na naší aktivitě znát a naše vystoupení byla věcně a argumentačně podložená. Ale všichni víme, že nestačí jen se zúčastňovat »povinných« zasedání a tam, kde máme co říci, vystoupit.

To samozřejmě záleží hlavně na nás a na práci klubu. Zatím si myslím, že se nám to »jakžtakž« daří. Právě v této souvislosti ale musím ocenit pomoc, kterou pro nás představuje práce celé řady aktivistů a odborníků z řad členů našich stran i sympatizantů. Zejména cenná je pro nás pomoc všech našich bývalých zastupitelů. Bez jejich pomoci by bylo asi na první pohled více vidět, že jsme »jenom« tři. Za to jim patří dík a věřím, že tomu tak bude i nadále.

Haló noviny, 24. 10. 2011, Jaroslav Kojzar


Související články:
(ČR - politika obecně)

Vzpomínka Ondřeje Neffa (10.05.2016)
Slovo o pluku Hamáčkově (28.11.2014)
Ještě Amazon a demokracie "po brněnsku" (či po "jihomoravsku"?) (24.03.2014)
Amazon a demokracie - jak Brno! (20.03.2014)
K hlasování o důvěře Rusnokově vládě (07.08.2013)
Druhé kolo rozhoduje! (18.10.2012)
Mimoparlamentní levice v Politickém spektru (13.04.2012)
Otázky (11.04.2012)
Hierarchie zpupnosti (27.03.2012)
"V této chvíli nevím a tak vám ani neodpovím ..." aneb "I obráceně !" (11.02.2012)
Místo nekrologu ... (21.12.2011)
Parlamentní obstrukce v Politickém spektru (21.11.2011)
Čekání na Jánošíka, nebo Kozinu? (24.06.2010)
Co bylo ukradeno, mělo by být vráceno! (27.05.2010)
Politické spektrum se zástupcem SDS (11.01.2010)
Na levici jednotně? (15.09.2009)
Bez žalobce není soudce? (07.09.2009)
Den poté (26.03.2009)
To jsem zvědav (11.09.2008)
Minulost změnit nemůžeme, ale můžeme a musíme se z ní poučit (19.05.2008)
O pocitu ponížení a nezamýšleném účinku (10.04.2008)
Citát pro tento den aneb život tropí hlouposti (15.02.2008)
Příspěvky vyplacené politickým stranám a hnutím v roce 2007 (14.02.2008)
Volební řád pro volby konané Poslaneckou sněmovnou a pro nominace vyžadující souhlas Poslanecké sněmovny (08.02.2008)
Novoroční projev prezidenta republiky 1. 1. 2008 (01.01.2008)
Unser Traum ist eine vereinigte Linke (19.10.2006)
Naším snem je sjednocená levice (19.10.2006)
Když dva dělají totéž? (22.09.2006)
Volební kampaň s otazníky? (07.09.2006)
NE základnám! (16.08.2006)
Společně to dokážeme (27.03.2006)
Senátor chce kvůli stíhání měnit zákon (22.03.2006)
Dokopec, skopec (07.03.2006)
Ta naše politika česká (05.02.2006)
Idea vs. strategie vs. taktika (29.01.2006)
Novoroční projev prezidenta republiky 1. 1. 2006 (01.01.2006)
Novoroční projev předsedy vlády 1. 1. 2006 (01.01.2006)
Projev na IV. sjezdu Svazu dramatických umělců (21.12.2005)
Srdcem Evropy obchází strašidlo (05.12.2005)
Beze sporu zajímavá otázka (11.11.2005)
Odtikávání mesaliance, když kapitál uzavírá mocenské sňatky z rozumu s lumpenproletariátem (04.11.2005)
CVVM: Ve volbách by získala většinu levice (02.11.2005)
Etický kodex politika (17.10.2005)
Komunistická idylka dle Václava Žáka (07.10.2005)
S komunisty se nemluvilo a už se mluví (05.10.2005)
K čemu je dobrá mobilizace proti rudnutí ČSSD (04.10.2005)
Stav a možnosti české levice před volbami 2006 (02.10.2005)
Technohrátky politické scény (02.08.2005)
Orientace a perspektivy (28.06.2005)
Pomáhá Paroubek KSČM z ghetta? (22.06.2005)
ÚVV se usnesl, že krize skončila - a krize to nevzala na vědomí (25.04.2005)
Gross s Kalouskem před Gottwaldem (21.04.2005)
Komunisté a antikomunisté (13.04.2005)
Česko pohltilo Evropu (12.04.2005)
Neptej se, komu zvoní hrana - zvoní tobě (11.04.2005)
Pohled z galerie (07.04.2005)
Nemusíme spolu souhlasit, ale musíme se respektovat (23.03.2005)
Sektářství mírotvůrců (22.03.2005)
Vyzýváme KSČM, aby ukončila nátlak na občanskou společnost (22.03.2005)
Mantinely a zákony (22.03.2005)
Jak jsem se mýlil v politice (03.03.2005)
2. kapitola DDP ČSSD (29.01.2005)
Ideologie v současné české společnosti (29.01.2005)
K Masarykově „České otázce“ (25.01.2005)
Poznámky - Dvě o radikalismu (25.01.2005)
Odstup nade všechno (15.01.2005)
Nestojím o pochopení (12.01.2005)
Novoroční projev prezidenta republiky 1. 1. 2005 (01.01.2005)
Pravidla korupčního trhu (04.12.2004)
Pravdy každému přejte (10.02.2003)
Česká cesta k zavřené společnosti (14.09.2000)
Je politika vždycky svinstvo? (30.04.1994)

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Lubomír Ledl | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1685 (1685 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1277 (1277 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1235 (1235 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
847 (847 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1468 (1468 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1180 (1180 hl.)
Prohnilý humanismus !!
850 (850 hl.)

Celkem hlasovalo: 8542


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.