logo SDS
Dnešní datum: 28. 09. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 20
Prům. 9.9
21 denni
Max. 330
Prům. 230.7

Nyní si čte web : 60 uživ.

11. Nezařazeno - tisk

* Není důvod žádat o důvěru

Vydáno dne 21. 02. 2005 (7818 přečtení)

Otázky a odpovědi pro premiéra a šéfa ČSSD Stanislava Grosse (vlastní zpráva Práva vzniklá z rozhovoru se S.G. a jeho odpovědí v pořadu ČT)

* Pokud by se měnila koaliční konstelace a vládlo se jen s unionisty, nepředstupoval byste před Sněmovnu se žádostí o důvěru vládě?

K tomu v tuto chvíli není žádný důvod.

* A co když vám na to prezident řekne, že vás pověřil sestavením vlády, která bude většinová a která se nebude opírat o komunisty? To znamená, že prezident může tu věc vnímat jako podraz Stanislava Grosse.

Podraz Stanislava Grosse by to byl v okamžiku, kdy bych se tvářil, že máme většinovou vládu, s níž jsem si odhlasoval důvěru ve Sněmovně, a poté jsem některého z koaličních partnerů vyštval z vlády. Ale nic takového, a to přece milióny lidí vidí, nenastalo. Ten, kdo v tuto chvíli vytváří napětí, není soc. dem. Pokud KDU-ČSL celý minulý týden ústy svého předsedy stupňuje požadavky, každý den mění svá vyjádření...

* Odmítáte tedy, že vy ohrožujete koaliční projekt, o kterém mluvil předseda lidovců Miroslav Kalousek? Podle něj je to vaše nedůvěryhodnost, která to ohrožuje.

Ano, tuto otázku jsem také položil soc. dem., protože od voličů soc. dem. mám ten hlavní politický mandát. Také jsem řekl, že teď několik dní, přestože na řádné dovolené v tom pravém smyslu nejsem, nebudu zasahovat do života soc. dem., aby se někdo necítil, že je pod mým tlakem ve svém rozhodování. Pokud soc. dem. nebude mít ten názor, který prezentuje kolega Kalousek, tak si myslím, že je logické, jaké to bude mít následky. To, že KDU-ČSL, respektive předseda Kalousek k těmto věcem přistupuje programově, je zřejmé z jedné věci. U kolegy Kalouska jde spíše o hledání záminky. Je to jen několik dní, co hovořil úplně o jiném tématu, který by měl vést k vládní roztržce. Hovořil o financování soc. dem.

* Nemáte obavy, že když navrhnete odvolání lidoveckých ministrů, že to budete vy, kdo vyhnal lidovce z vlády a umožnil jim, aby se rehabilitovali v opozici?

Proč by to tak mělo být vnímáno? Přece každý, kdo trochu sleduje politiku, ví, že KDU-ČSL, respektive kolega Kalousek čekal na dobu, až budu mimo republiku. Poté vystoupí se zásadními politickými stanovisky, která destabilizovala politickou situaci.

Poté dá nějaká tři stanoviska, která by měla být naplněna, aby KDUČSL mohla zůstat ve vládě. Ta tři stanoviska se zrealizovala a poté se najednou dozvíme, že je to stejně málo.

* To, že byste neměl být v čele vlády si vedle Kalouska myslí předseda ODS Mirek Topolánek i předseda KSČM Miroslav Grebeníček.

Je to také ústavní problém, protože odchod předsedy vlády automaticky znamená demisi celé vlády. To je první věc a druhá věc je také otázka důvodů. Většina lidí se ve svých stanoviscích i podle průzkumů orientovala podle informací z médií, která v řadě případů informovala nepravdivě.

* Dovedete si představit, že by mohla fungovat nějaká menšinová vláda, která by se neopírala o podporu KSČM?

Teď položím jednu možná trochu drzou otázku, promiňte mi to kolegové v Poslanecké sněmovně. K čemu v tento okamžik vláda potřebuje Poslaneckou sněmovnu, pokud sama nepřijde se žádostí o vyslovení důvěry?

* Pohrozil jste, že požádáte prezidenta republiky, aby odvolal lidovecké ministry. Znamená to, že byste stál o koaliční vládu jen s Unií svobody?

Ničím jsem nepohrozil, jen konstatuji, co je logické. Je-li nějaký kolektiv - a vláda by měla být týmem -, a několik jeho členů má názor, že by měl šéf týmu odejít, tak buď šéf týmu odejde, anebo odejde ten, kdo požadavek vznesl. Je to úplně normální záležitost a nemůže to být jinak. Ve světě nemůže existovat vláda, ve které by někteří členové žádali demisi premiéra a tvářili bychom se, že vše je normální. Jasně jsem řekl, že pokud ČSSD nezmění své stanovisko, které bylo jednomyslně přijato jak předsednictvem, tak i poslaneckým a senátorským klubem, necítím právo v rozporu s tímto stanoviskem rezignovat. Abych nezasahoval do vnitřních poměrů v soc. dem., řekl jsem, že nyní několik dní ČSSD povede Zdeněk Škromach. Pokud by někdy do středy soc. dem. změnila své stanovisko, tak já samozřejmě v klidu odejdu a nebudu se držet své židle jako klíště. Pokud to tak nebude a zároveň nezmění stanovisko KDUČSL, považuji za normální, co jsem řekl, tedy že její členové z vlády odejdou.

* Například ministr dopravy a lidovecký místopředseda Milan Šimonovský ve čtvrtek řekl, že podle něj je vláda schopná fungovat do konce volebního období a že vy, tedy osoba premiéra, je věcí ČSSD. Podobně i ministr zahraničí a místopředseda lidovců Cyril Svoboda. Co podle vás u nich způsobilo ten zvrat?

Myslím si, že postoj předsedy Kalouska není úplně postojem všech funkcionářů KDU-ČSL. Nicméně takto to prezentováno bylo a ta reakce nemůže být jiná. Pokud někdo měl pocit, že se necháme tlačit do kouta a necháme se okopávat, tak rozhodně ať nikdo s takovou soc. dem. nepočítá. Ani KDU-ČSL.

* Dochází tedy na Škromachova slova o menšinové vládě a hledání podpory pro zákony napříč politickým spektrem ve Sněmovně?

Ono se přece nic dramatického neděje. Budeme muset o těchto věcech jednat. V krajním případě, který je ale dost pravděpodobný, podají tři lidovečtí členové vlády demisi. Pokud ji nepodají, dám návrh prezidentovi republiky na jejich odvolání. Poté, co je prezident odvolá, budou jmenováni tři noví ministři této vlády.

Vláda bude fungovat dál. Není to přitom žádný ústavní důvod, proč bych měl ve Sněmovně žádat o vyslovení důvěry. Pokud zde někdo podá návrh na vyslovení nedůvěry, je to samozřejmě něco jiného. Takový návrh bude muset získat 101 aktivních hlasů a nemyslím si, že 101 hlasů získá. A vláda během svého fungování bude hledat podporu věcně napříč politickým spektrem. Zákony a další věci, které předkládáme, by se měly posuzovat věcně a ne stranickopoliticky.

* Podporu byste tedy hledal i u komunistů?

Když říkám napříč, samozřejmě to znamená napříč politickým spektrem.

* Kalousek tvrdí, že nejde ani o osobní spor, ani spor politických stran, ale o to, že vaše vysvětlení majetkových kauz není věrohodné pro veřejnost. Požadavek demise staví jako výzvu k vašemu osobnímu řešení objektivního problému.

Kolega Kalousek na jednání před všemi řekl, že ho "kauza mého bytu" nezajímá a že ho znepokojují věci kolem podnikání mé manželky. Tam jsme však jasně řekli, že ta věc je ukončena. Mimochodem KDU-ČSL chtěla před několika dny stejné řešení. Druhý problém měla KDU-ČSL se záležitostí našeho sporu s panem doktorem Altnerem, což se týká financování soc. dem.

Oba tyto argumenty jsou evidentně pouze zástupným problémem a jde tady o jiný cíl. Celá záležitost kolem mě se nyní začíná dostávat do trochu jiného světla.

* Byla podle vás porušena koaliční smlouva?

Zcela určitě porušena byla, minimálně v tom, že v celém koaličním dokumentu je jedno jediné jméno a s ním spojená funkce. Jinak žádná jména v koaličních dokumentech nejsou.

* Bude se konat nějaké smírčí jednání vládní koalice?

Jsme určitě připraveni na všechna možná i nemožná jednání, protože na ta nemožná si v poslední době také zvykáme. Pokud jde o smírčí řízení, předpokládám, že budeme mít ve středu jednání všech tří koaličních stran. Tam bude zapotřebí vyjasnit, jaká jsou stanoviska.

* Pane premiére, ta stanoviska jsou zřejmá. Lidovci je měnit nebudou, vaše ČSSD také nechce. Jedině, že byste odstoupil. Je to varianta, se kterou třeba půjdete na Hrad?

Rozhodně to není varianta, se kterou půjdu na Hrad. V sobotu jsem telefonoval panu prezidentovi, že by bylo dobré, abychom se setkali v co nejkratší době. Je to hlava státu, měl by mít autentické informace o tom, co se děje. Budeme se bavit i o variantách řešení.

* Jste připraven na variantu menšinové vlády, nebo je podle vás reálné to, co naznačil Pavel Němec - smírčí jednání, které vládní krizi ukončí?

Myslím si, že smírčí jednání možné je. Ale je nemožné, aby v koalici setrvávala strana, pokud je to skutečně její stanovisko, že vláda, respektive její předseda je natolik nedůvěryhodný, že je takto veřejně vyzýván k tomu, aby odstoupil.

* Za prezidentem tedy jdete i s tím, že ve středu navrhnete prezidentovi odvolání lidoveckých ministrů?

Nechci říkat, že ve středu, čtvrtek či pátek. To si myslím, že podstatné není. Podstatné je, aby se vytvořil alespoň určitý prostor k tomu, aby bylo možné situaci zklidnit. Rozhodně máme zájem na tom, aby se zklidňovala. Ale ne způsobem, že bude soc. dem. tancovat podle lidoveckého diktátu. To ani náhodou.

(Prvních šest i posledních pět otázek položil premiéru Grossovi ve svém nedělním poledním pořadu na ČT Václav Moravec. Na zbývající otázky premiér odpověděl Právu o den dříve, v sobotu v poledne, tedy krátce poté, co od šéfa lidovců Miroslava Kalouska vyslechl výzvu, aby podal demisi. Pozn. red.)

Právo, 21. 2. 2005


Související články:
(Aktuální politická situace)

Z Afghánistánu se dnes vrátí domů tři čeątí vojáci... (08.08.2018)
Poznámka na okraj (31.05.2018)
Novčenko nebo babičok? (31.05.2018)
Jednat, nebo nejednat, to» otázka? (08.04.2018)
Jeden za osmnáct … (31.05.2017)
Moľná přijede i teta (12.11.2016)
Virus nemoci Chamberlain-Daladier se ąíří Evropou jako mor (02.10.2015)
Kaąpar s modrou kníľkou (07.05.2015)
Dojemná starostlivost o svobodu ČR (07.04.2015)
Země na rozcestí (23.11.2014)
Bude po volbách líp? Může být ještě hůř… (06.11.2014)
Hrozí Praze nová Blanka? (06.01.2014)
Atrakce pro Prahu (28.11.2013)
Co s nadcházejícími volbami (10.09.2013)
Občané proti okupaci - včera tanky, dneska banky! (21.08.2013)
Vypustí si rybník? Máme na to čekat? (17.07.2013)
Praktiky TOP 09 v Praze stojí za pozornost (11.07.2013)
Horký den na pražské radnici (23.06.2013)
Stop daru církvím (29.08.2012)
Celá Praha nevychází z údivu (22.08.2012)
Nejlepší ministr (03.10.2011)
Pro Festival za demisi vlády (29.09.2011)
Jak dopadla akce Uvaříme vládu (05.05.2011)
Dívat se zpět nemá valný smysl (07.07.2010)
Byl to jen »hon« na Jiřího Paroubka? (16.06.2010)
Pravice není sexy (29.05.2009)
Tiskové prohlášení senátora Vlastimila Balína (12.05.2009)
Jednota na levici je cestou vpřed (02.05.2009)
Co kdyby Klaus navrhl jako premiéra Švejnara? (03.04.2009)
Trocha poznámek k říjnovým volbám (27.10.2008)
Volte voly, volte krávy, jen nevolte klerikály (15.10.2008)
Účastníci zájezdu (22.09.2008)
Meditace starého pána (27.01.2008)
Chudý, rovná se líný? (14.05.2007)
Pátek třináctého... (16.04.2007)
O cenu Thálie i ve vládě? (16.04.2007)
Ke schválení Topolánkovy vlády parlamentem (21.01.2007)
Filip se dostal do křížku s Paroubkem (31.10.2006)
Langr sjezdil Kubiceho? (28.10.2006)
Kalouskův gambit podruhé (05.09.2006)
Veletoč nebo salto mortale? (25.08.2006)
Anarchismus – jak na to (16.05.2006)
Případ Dolejš a případ Jacques (09.05.2006)
Strach je všudy přítomný, ale nic neřeší (03.05.2006)
Jak volí česká populace (13.04.2006)
K zákonu o registrovaném partnerství (18.02.2006)
Nezávislí demokraté se spojili se Stranou za životní jistoty (23.01.2006)
Strach o českou svobodu (20.01.2006)
ČSSD se nemůže vměšovat do vnitrostranických záležitostí KSČM (19.01.2006)
Klaus: Menšinovou vládu s podporou KSČM odmítnu (12.01.2006)
V Ústí se sešly desítky zastánců zachování limitů těžby uhlí (10.01.2006)
Horní Jiřetín a Černice: komu zvoní hrana? (09.01.2006)
Vstříc roku 2006 (01.01.2006)
Se starostou Orlové o jednání s neonacisty (24.12.2005)
Neonacisti na radnici neuspěli (23.12.2005)
Selhaly polistopadové elity? (20.12.2005)
Otevřený dopis mladým komunistům (08.12.2005)
Pravicoví extremisté začali hlídkovat v ulicích Orlové (03.12.2005)
Skutečným odpůrcem ODS není ČSSD, ale KSČM (29.11.2005)
Čas paradoxů (15.11.2005)
Cichlida plochohlavá (21.10.2005)
Co očekávají politické strany od KSČM? (01.10.2005)
Zdvořilost, nebo ideová blízkost? (23.07.2005)
Topolánek zdvihl politiky „nocí dlouhých nožů“ (30.06.2005)
Česká vláda získala důvěru (13.05.2005)
Antikomunisté imunitu nemají (11.05.2005)
Laissez-faire (18.04.2005)
Předsednictvo ČSSD neschválilo noční dohodu tří stran (14.04.2005)
Klinická smrt vlády (06.04.2005)
K „studentskému“ protestu (06.04.2005)
Kdo je větším demokratem (05.04.2005)
Vláda má po pátku mírně větší naději na přežití (02.04.2005)
ČSSD nekontroluje politickou situaci (01.04.2005)
Politologové: ČSSD spěje k volebnímu debaklu (27.03.2005)
Stanovisko SDS k otázce předčasných voleb (26.02.2005)
Klaus: Nejpřirozenější by byly předčasné volby (25.02.2005)
Prohlášení Václava Klause k vládní krizi (24. 2. 2005) (24.02.2005)
Postní dohoda („s Únorem v zádech“) (23.02.2005)
Politologové: Grossova strategie je v souladu s ústavou (20.02.2005)
Všechny síly proti modrým záplavovým dešťům (18.02.2005)
Byt (18.02.2005)
Prohlášení k aktuální politické situaci (klub KSČM) (17.02.2005)
Stanovisko SDS k politické situaci v ČR po volbě nového prezidenta (06.03.2003)
Stanovisko CV SDS k politickým aspektům povodní (07.09.2002)
Stanovisko SDS k úloze KDU-ČSL při rozpadu 4-koalice (02.02.2002)
Stanovisko SDS k plánované návštěvě Gerharda Schrödera (02.02.2002)
Stanovisko SDS k situaci před volbami (19.01.2002)
Stanovisko SDS k nereformovatelnosti české pravice (13.10.2001)

[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Právo

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1771 (1771 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1355 (1355 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1382 (1382 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
891 (891 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1521 (1521 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1316 (1316 hl.)
Prohnilý humanismus !!
896 (896 hl.)

Celkem hlasovalo: 9132


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.