logo SDS
Dnešní datum: 02. 12. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 19
Prům. 14.8
21 denni
Max. 604
Prům. 349.5

Nyní si čte web : 136 uživ.

02. Články, statě, projevy

* Volte voly, volte krávy, jen nevolte klerikály

Vydáno dne 15. 10. 2008 (7198 přečtení)

Břitké heslo předvolebního klání první republiky ukazuje razanci, s jakou se dřív vedla kampaň. Proti tomu jsou xenofobní výpady ústeckého hejtmana Šulce (ODS) „Makejte, gádžové,“ zvěčněné na billboardech v Ústí, Litvínově a Mostě, jen ubohou náhražkou. Koho ale zvolit? Patriotismus se projevuje nikoliv velkohubým vlastenčením či nenávistí k cizincům či „nepřizpůsobivým“, ale nesobeckou láskou a obětavostí pro všechny potřebné. Trpělivostí a pracovitostí. Ti, kteří chtějí rychle zbohatnout, nemají v politice co dělat.

Nechtějte po politicích víc, než chcete po sobě. Nejsou svatí a nemohou být. Jsou stejně poctiví jako vy. Pro ty, kteří se neorientují v lokálních slibech ani ve velkých, pod koberec zametaných kauzách, mám několik drobných nápověd.

 • Volte voly, volte krávy, jen nevolte... Namísto tří teček dosaďte všechny ty, kteří vám slibují nemožné a nebo pro vás nepřijatelné. Dosaďte tam všechny ty, pro které jsou zájmy USA, Horního Rakouska či Německa, případně zájmy majitelů nového hypermarketu podstatnější než zájmy Česka, vašeho kraje či vaší obce. V politice se nelze nechat „sponzorovat“ a nic za to nedávat. Cenou za poskytnuté peníze je zrada. A každý účel nesvětí všechny prostředky.
 • Není pravda, že výsledky krajských a senátních voleb se nepromítnou do „velké“ politiky. Promítnou. V krajích i v Senátu. V něm hlavně, neboť nyní existuje jako nástroj jediné strany - ODS - pro přípravu řady kontroverzních předloh, se kterými by v daleko „pestřejší“ sněmovně neuspěla.
 • Není pravda, že komunální a regionální politika nezná stranictví, že jde jen a jen o jednotlivé osobnosti. Ani sebevětší osobnost není schopna SAMA prosadit stavbu dálnice nebo naopak ji zastavit za situace, kdy se většina politické reprezentace regionu rozhodne pro jiné řešení. Klasickou ukázkou je přemístění nádraží v Brně. Rozvoj kteréhokoliv města vždy boří to staré a nechává vyrůst nové. Jinak bychom žili ve skanzenech. Podstatné je, aby to nové sloužilo lidem a to staré se nebořilo bez úcty k dědictví historie.
 • Není pravda, že je v politice třeba více nezávislých. Každý je na něčem závislý. A nejvíce je závislý ten, který tvrdí, jak je nezávislý. Většinou na penězích či na moci. Anebo na obojím. „Nezávislý“ starosta je nejvíce závislý na penězích, které dostane „shora“. Při prosazování svých záměrů je minimálně závislý na penězích příslušného ministerstva, programů EU, názoru ostatních, kteří mu umožní realizovat jeho ideu. Nezávislost je jen synonymem nechuti se dělit, synonymem „jiné závislosti“. Na lobbistických penězích a zájmech, na lokálních podnikatelských skupinách, na svém vlastním podnikání... Podnikatel Fischer, který se stal „nezávislým“ senátorem a chtěl se stát dokonce prezidentem, je ukázkou vlivu nezávislosti na politiku. Co dokázal mimo vlastního bankrotu?
 • Není pravda, že na složitou otázku existuje jednoduchá odpověď a viník, na kterého můžete ukázat prstem. Kdo ukazuje na druhé prstem jako na příčinu problémů, je fašista, ať se zaštiťuje názvem dělnickým nebo vlasteneckým. Hnědá zůstane hnědá, i když se obalí do trikolóry. Čechy nejsou jen pro slušné, zdravé, bohaté, bílé, modrooké a dlouholebé. A každý zde žijící má svá práva i své povinnosti. I Vietnamec v tržnici, i Číňan v bistru, i Ukrajinec na stavbě. Moravané nemají více práv než Češi. Češi nemají více práv než Slováci. Heterosexuálové by neměli mít více práv než homosexuálové. Bezpeční nebudeme, budou li nás hlídat jakési partajím podřízené národní gardy či soukromí hrdlořezové, ale jen a jen tehdy, bude-li svou práci dělat námi placená a námi kontrolovaná policie, která se nenechá zkorumpovat. Nacionalismus, homofobie a xenofobie jsou znaky stran a politiků, kterým se stýská po koncentrácích pro všechny „nepřizpůsobivé“.
 • Není pravda, že strany jsou jen pro straníky a Občanské fórum je pro všechny. O tom nejvíce přesvědčilo samo Občanské fórum v době, kdy se rozpadalo. Spoušť, která po něm zůstala, se mnohdy nenapravila dodnes. Zkušenost s kandidáty jednotlivých stran uděláte zejména, podíváte-li se do vlastní peněženky. Přibylo v ní peněz za jejich vlády, nebo ne? Zlepšila se vaše situace nebo ne? Máte více starostí nebo ne? Jste spokojení? Máte jistotu do budoucna? Víte, co se s vámi stane, když dlouhodobě onemocníte? Víte, jak budete trávit své stáří?
 • Nevolte politiky z obskurních straniček, jejichž všichni členové by se vešli do místní hospody. Nevolte proto ani strany přátel piva, hospodské a různé pivovarníky. Pivařům jde jen o pivo, hospodským jen o hospodu a pivovarník se nejvíce bude starat o svůj pivovar. Kdo se postará o obec a o vás, až budete potřebovat? Nabubřelá pýcha dmoucí hruď malých a nechuť se dohodnout za devatenáct let na širším politickém programu nečiní tyto politiky hrdšími a principiálnějšími, ukazují pouze svou hloupost, omezenost a neschopnost. Jde jim jen o zisk a pohodlné křeslo nebo o uspokojení vlastní ješitnosti.
 • Nevolte nikoho z politiků, který si na leasing koupil nové auto za více než 300 tisíc, vzal si hypotéku na stavbu rodinného domu větší než půl milionu či si pořídil pětipokojový byt. Ten není nezávislý na požitcích. Pro splacení svých dluhů udělá cokoliv. I vás zradí. Nevolte nikoho z politiků, který chodí oblečen jako švihák lázeňský, chodí hrát golf či si dodává lesku pobytem v blízkosti pochybných nafintěných celebrit. Takoví jsou nýmandy sami o sobě. Jejich auto či jejich hypotéka je bude vždy zajímat víc než vy.
 • Nevolte politiky, kteří ve svých vlastních stranách ukázali, že problémy řeší silou, nikoliv dohodou a shodou. Uchvátit moc lze, ale nemělo by to být navždy. Nebo to bude navždy.
 • Nevolte herce, zpěváky a jiné návnady. Kdo umí zpívat či hrát, zcela určitě neumí číst zákony a nerozumí otázkám řízení regionu nebo státu. Politika je profese. Odbornost. Vyžaduje se plně věnovat nesmírně složitým souvislostem, vyžaduje znát mnoho jednotlivostí z řady oborů, umět naslouchat odborníkům, vyžaduje schopnost se sebevzdělávat a znát mnoho podrobností o každé projednávané otázce. Zpěvák nechť pěje, herec nechť hraje. Kvalita vyžaduje soustředění. Naši předkové měli heslo „ševče, drž se svého koryta“. Současnost přidala jiné: „ševče, pusť se svého kopyta a drž se svého koryta“. Nechtějme více koryt pro více bývalých ševců.
 • Nevolte politiky, kteří se bojí dát kus moci vám - kteří jsou dlouhodobě proti referendům, kteří se cítí být povoláni rozhodovat o všem za vás. Politik je vaším zástupcem, vyslancem vaší ledničky či peněženky. Neslyší-li vaše názory teď, nebude je slyšet nikdy.
 • Volte ty politiky, kteří respektují vaše názory a kteří se vás ptají. Třeba i na to, zda si přejete dálnici pro lepší dostupnost vašeho regionu nebo ne. Třeba i na to, zda chcete obchvat vašeho města, nebo kolony náklaďáků projíždějící okolo vašeho domu. Třeba na to, zda chcete mít nemocnici ve městě, nebo až kdesi v krajském městě. Třeba na to, jestli chcete platit za léky a ošetření u lékaře. Třeba na to, zda chcete riskovat, že soukromý penzijní fond zkrachuje, když si koupí americké cenné papíry, které se ukáží být bezcenné. Třeba i na to, zda si přejete americký radar v Česku, nebo ne.
 • Volte politiky, které znáte podle jejich práce, ne z novin. Volte politiky se zázemím silných politických stran, kteří mohou pomocí nich prosadit to, co vám slibují. Volte politiky, kteří už něco pro vás konkrétně udělali.
 • Nevolte reklamu na politiky, volte politiky. Dobrá práce je politikovou reklamou sama o sobě. Sebevíce sebevětších a sebebarevnějších billboardů na tom nic nezmění. Za ty billboardy mohla být postavena či opravena školka nebo ordinace ve vaší vesnici.

Proč vám neradím, koho volit:? Protože vy to víte nejlíp. Víte, kterým politikům jste věřili a kteří vás zklamali. Víte, kteří jen slibovali a pak se napakovali. Víte, kterým věřili novináři až tak nekriticky, že namísto poctivé žurnalistiky jim dělali reklamu. Víte, kteří politici pracovali pro lidi a s lidmi, a kteří zastupovali jen zájmy bohatých a mocných. Víte, kteří politici si vytrpěli úsměšky, dehonestace, kriminalizaci a mediální štvanice na svou osobu jen proto, že si dovolili zastávat se těch, kteří to potřebují nejvíc.

Proč nevolit klerikály? Protože vaši dědové a otcové měli pravdu. Pro klerikály je 270 miliard za majetek církví víc než království nebeské. Pro klerikály jsou cikáni vředy, ne občané ve složité a bez pomoci neřešitelné sociální situaci. Pro klerikály je kostel víc než obec. Pro klerikály je církev víc než stát. Klerikálové nevědí, zda jsou následovníci chudého a pomáhajícího Krista nebo penězoměnců, kteří pomáhají jen sami sobě a kostel je jim jen úkrytem, aby jim nepršelo na hlavu. Klerikálové nevědí, jestli jsou pro Evropu nebo proti ní, pro válku nebo pro mír, pro soucit nebo pro sobectví. Neváhají válčit pro prospěch i na druhém konci světa. Neváhají omezovat vaši svobodu rozhodnutí ve jménu svého náboženství, i když by v něj nevěříte. Chtějí po druhých drakonickou morálku, sami jsou ale schopni jednat amorálně. Jsou pro cokoliv, co jim zajistí podíl na moci - už od Msgr. Šrámka. To se ovšem netýká všech poctivých,. skromných a pracovitých křesťanů, kterých už není zase tolik, to se týká jen a jen politických klerikálů. Poctivým, skromným a pracovitým křesťanem či věřícím jiné církve, obce či náboženského společenství může být člen kterékoliv strany v této zemi. Žádná (ani komunisté) nedeklarovala odpor vůči věřícím ve svých řadách nebo na své kandidátce. Všechny (včetně komunistů) na svých kandidátkách věřící mají. Ale jen klerikál může být a chce být klerikálem.

Proto vám neradím, koho volit. Nicméně volte. K volbám určitě jděte. Volte třeba voly, volte třeba krávy, jen nevolte fašisty a klerikály.

Autor prohlašuje, že nekandiduje na žádnou funkci, nežádá ani nežádal o veřejné prostředky, nemá s žádnou radnicí ani se státem uzavřenou žádnou smlouvu a nemá na výsledku těchto voleb žádný jiný osobní zájem. Své názory říká otevřeně bez ohledu, zda se tím někomu zalíbí nebo znelíbí. Většinu politiků zná za svou dlouholetou žurnalistickou praxi déle, než by jim to bylo milé, a mnozí se v tomto textu poznají. Nalevo i napravo.

Britské listy, 13. 10. 2008, Štěpán Kotrba


Související články:
(Aktuální politická situace)

Z Afghánistánu se dnes vrátí domů tři čeątí vojáci... (08.08.2018)
Poznámka na okraj (31.05.2018)
Novčenko nebo babičok? (31.05.2018)
Jednat, nebo nejednat, to» otázka? (08.04.2018)
Jeden za osmnáct … (31.05.2017)
Moľná přijede i teta (12.11.2016)
Virus nemoci Chamberlain-Daladier se ąíří Evropou jako mor (02.10.2015)
Kaąpar s modrou kníľkou (07.05.2015)
Dojemná starostlivost o svobodu ČR (07.04.2015)
Země na rozcestí (23.11.2014)
Bude po volbách líp? Může být ještě hůř… (06.11.2014)
Hrozí Praze nová Blanka? (06.01.2014)
Atrakce pro Prahu (28.11.2013)
Co s nadcházejícími volbami (10.09.2013)
Občané proti okupaci - včera tanky, dneska banky! (21.08.2013)
Vypustí si rybník? Máme na to čekat? (17.07.2013)
Praktiky TOP 09 v Praze stojí za pozornost (11.07.2013)
Horký den na pražské radnici (23.06.2013)
Stop daru církvím (29.08.2012)
Celá Praha nevychází z údivu (22.08.2012)
Nejlepší ministr (03.10.2011)
Pro Festival za demisi vlády (29.09.2011)
Jak dopadla akce Uvaříme vládu (05.05.2011)
Dívat se zpět nemá valný smysl (07.07.2010)
Byl to jen »hon« na Jiřího Paroubka? (16.06.2010)
Pravice není sexy (29.05.2009)
Tiskové prohlášení senátora Vlastimila Balína (12.05.2009)
Jednota na levici je cestou vpřed (02.05.2009)
Co kdyby Klaus navrhl jako premiéra Švejnara? (03.04.2009)
Trocha poznámek k říjnovým volbám (27.10.2008)
Účastníci zájezdu (22.09.2008)
Meditace starého pána (27.01.2008)
Chudý, rovná se líný? (14.05.2007)
Pátek třináctého... (16.04.2007)
O cenu Thálie i ve vládě? (16.04.2007)
Ke schválení Topolánkovy vlády parlamentem (21.01.2007)
Filip se dostal do křížku s Paroubkem (31.10.2006)
Langr sjezdil Kubiceho? (28.10.2006)
Kalouskův gambit podruhé (05.09.2006)
Veletoč nebo salto mortale? (25.08.2006)
Anarchismus – jak na to (16.05.2006)
Případ Dolejš a případ Jacques (09.05.2006)
Strach je všudy přítomný, ale nic neřeší (03.05.2006)
Jak volí česká populace (13.04.2006)
K zákonu o registrovaném partnerství (18.02.2006)
Nezávislí demokraté se spojili se Stranou za životní jistoty (23.01.2006)
Strach o českou svobodu (20.01.2006)
ČSSD se nemůže vměšovat do vnitrostranických záležitostí KSČM (19.01.2006)
Klaus: Menšinovou vládu s podporou KSČM odmítnu (12.01.2006)
V Ústí se sešly desítky zastánců zachování limitů těžby uhlí (10.01.2006)
Horní Jiřetín a Černice: komu zvoní hrana? (09.01.2006)
Vstříc roku 2006 (01.01.2006)
Se starostou Orlové o jednání s neonacisty (24.12.2005)
Neonacisti na radnici neuspěli (23.12.2005)
Selhaly polistopadové elity? (20.12.2005)
Otevřený dopis mladým komunistům (08.12.2005)
Pravicoví extremisté začali hlídkovat v ulicích Orlové (03.12.2005)
Skutečným odpůrcem ODS není ČSSD, ale KSČM (29.11.2005)
Čas paradoxů (15.11.2005)
Cichlida plochohlavá (21.10.2005)
Co očekávají politické strany od KSČM? (01.10.2005)
Zdvořilost, nebo ideová blízkost? (23.07.2005)
Topolánek zdvihl politiky „nocí dlouhých nožů“ (30.06.2005)
Česká vláda získala důvěru (13.05.2005)
Antikomunisté imunitu nemají (11.05.2005)
Laissez-faire (18.04.2005)
Předsednictvo ČSSD neschválilo noční dohodu tří stran (14.04.2005)
Klinická smrt vlády (06.04.2005)
K „studentskému“ protestu (06.04.2005)
Kdo je větším demokratem (05.04.2005)
Vláda má po pátku mírně větší naději na přežití (02.04.2005)
ČSSD nekontroluje politickou situaci (01.04.2005)
Politologové: ČSSD spěje k volebnímu debaklu (27.03.2005)
Stanovisko SDS k otázce předčasných voleb (26.02.2005)
Klaus: Nejpřirozenější by byly předčasné volby (25.02.2005)
Prohlášení Václava Klause k vládní krizi (24. 2. 2005) (24.02.2005)
Postní dohoda („s Únorem v zádech“) (23.02.2005)
Není důvod žádat o důvěru (21.02.2005)
Politologové: Grossova strategie je v souladu s ústavou (20.02.2005)
Všechny síly proti modrým záplavovým dešťům (18.02.2005)
Byt (18.02.2005)
Prohlášení k aktuální politické situaci (klub KSČM) (17.02.2005)
Stanovisko SDS k politické situaci v ČR po volbě nového prezidenta (06.03.2003)
Stanovisko CV SDS k politickým aspektům povodní (07.09.2002)
Stanovisko SDS k úloze KDU-ČSL při rozpadu 4-koalice (02.02.2002)
Stanovisko SDS k plánované návštěvě Gerharda Schrödera (02.02.2002)
Stanovisko SDS k situaci před volbami (19.01.2002)
Stanovisko SDS k nereformovatelnosti české pravice (13.10.2001)

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: ©těpán Kotrba | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Britské listy

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1882 (1882 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1435 (1435 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1485 (1485 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
964 (964 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1587 (1587 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1434 (1434 hl.)
Prohnilý humanismus !!
966 (966 hl.)

Celkem hlasovalo: 9753


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.