Musel jsem se smát, když jsem se seznámil s
prohlášením studentů pražské Filosofické fakulty. Čouhala z něj místy sláma českých mainstreamových médií. Podruhé jsem se pousmál, když s jeho autory
polemizoval na stránkách Britských listů Jan Čulík, rytíř bez bázně a hany, a snažil se je přimět k racionálnímu uvažování.
Výsledek jeho přesvědčovací akce dopadl neslavně - vyrostlí v nedemokratických poměrech, zčásti zaviněných reálným socialismem, jen těžko mohou studenti pochopit, že stojí u zrodu nedemokratické akce, když přece mají nezadatelné právo dát najevo svůj postoj veřejnou protestní akcí. Jasně to svou odpovědí sdělil jeden ze studentů Adam Šůra.
Abychom si dobře rozuměli: plně chápu znechucení studentů (a cítím, že Jan Čulík taky) stavem současné politiky, při níž, zdá se, opravdu „jde namísto veřejného zájmu především o vlastní zisk a pozice. Politici napříč stranami dělají vše pro to, aby odradili i zbytek občanů, kteří jsou ještě ochotni přijít k volbám“. Tyto pocity sdílím i já.
Jsou tu však dvě ALE. To první se skrývá ve studenty napsané premise, že současný kabinet přežívá „diky libovůli komunistů“. Tak jednoduché to přece ve skutečnosti vůbec není. Tak jednoduché je to jen v některých mainstreamových médiích. Reálně ztratila ČSSD schopnost politické iniciativy svou dlouhodobě vadnou politikou a stala se hříčkou v rukou ostatních politických subjektů. Pravda - KSČM z tohoto seznamu vyjmout nemůžeme - ale to je jen svědectvím toho, že se stala „standardním“ politickým hráčem.
Druhé ALE souvisí s přesvědčením studentů, že „jsou praví demokraté“. Svým prohlášením vstupují studenti na politickou půdu a fakticky se jím přiklánějí k některým politickým aktérům. Není-li tomu tak, bylo by minimálně logické, aby prohlásili: český politický systém zastupitelské demokracie je nedostačující a je třeba ho změnit nebo doplnit dosud neústavními mimoparlamentními mechanismy. Pak by to bylo v pořádku, protože demokracie je diskuse. Jinak jsou to však zatím právě studenti, kdo ve společnosti připravuje půdu pro pochod nových lidových milicí nebo faschi di combattimento.
Milan Neubert, 5. 4. 2005
Prohlaseni
My, studenti a ucitele vysokych skol, jsme znechuceni stavem soucasne politiky. Stale vice se podoba spinave hre, v niz jde namisto verejneho zajmu predevsim o vlastni zisk a pozice. Politici napric stranami delaji vse pro to, aby odradili i zbytek obcanu, kteri jsou jeste ochotni prijit k volbam.
Vyzyvame vsechny politicke predstavitele, aby si uvedomili rizika sveho jednani. Pokud nezacnou pracovat tak, aby politice navratili jeji puvodni obsah a verohodnost, zpusobi rust preferenci extremistu a ohrozi tak nasi demokracii.
Prvnim krokem k naprave musi byt demise soucasne vlady. Kabinet ? houfne opousteny ministry, prezivajici diky libovuli komunistu a vedeny clovekem, jenz ztratil veskerou duveryhodnost ? nema pravo na dalsi existenci. Pokud vlada do konce tydne neodstoupi, svolame ve ctvrtek 14. dubna prvni verejnou protestni akci.
K ucasti na protestech vyzyvame vsechny obcany, kterym neni lhostejny osud nasi zeme.
Jakub Jares, Akademicky senat UK
jakubjares@centrum.cz
Jan Hron, Akademicky senat FF UK
Anna Karnikova, Fakulta socialnich ved UK
Barbora Lateckova, Fakulta socialnich ved UK
Lenka Sobotova, Filosoficka fakulta UK
Pavel Pavlovsky, Filosoficka fakulta UK
Sona Bouskova, 3. lekarska fakulta UK
Jav Votrubec, Matematicko-fyzikalni fakulta UK
Z pedagogu nas jako prvni podporil
doc. Martin Putna