logo SDS
Dnešní datum: 22. 09. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 12
Prům. 8.3
21 denni
Max. 330
Prům. 211.3

Nyní si čte web : 36 uživ.

Okolní události naąima očima

* K Evropské levici a evropské levici

Vydáno dne 27. 10. 2004 (8220 přečtení)

Říjnová Mladá pravda přinesla článek „Realistický pohled na Evropskou levicovou stranu“. Já bych spíše řekl „Zatím nejrealističtější pohled v Čechách“.

Autor (PHKM) tady odvedl práci možná lepší než někteří redaktoři Haló novin, o dalších médiích ani nemluvě. Protože chci věřit tomu, že to myslí s informováním čtenářů vážně, stojí za to na jeho „pitevní zprávu“ reagovat. Laskavému čtenáři raději rovnou na začátku řeknu, že právě začíná číst text, jehož autorem je představitel „pidistraničky“ SDS; to aby měl možnost se rozhodnout, zda raději celý článek nepřeskočí.

Z textu článku je vidět, že autor opravdu sháněl informace - už jen to stojí za pochvalu. Díky tomu, že použil výraz „jedový zub“, který jsem zvolil při překladu rozhovoru s Franzem Partederem ze Štýrska, troufnu si povědět, že sháněl informace i na našich webových stranách, kde se snažíme dávat prostor názorům nejrůznějším. Ale teď už k obsahu.

S evropskou levicí je to opravdu problém. Spektrum politických stran v Evropě je velmi široké a závisí na každém čtenáři, kde pro něho levicovost končí. Je to skutečně nesnadné pokoušet se jednorozměrným parametrem o popis velmi složité reality. Stačí vzít si jen relativně známou KSČM - přesto se bude její hodnocení člověk od člověka lišit. Někdo ji může považovat za reformistickou stranu, jiný za stalinistickou. Pro jednoho bude stranou navýsost pokrokovou, pro druhého vysoce konzervativní. Někdo bude zpochybňovat i její komunistický charakter. Ale to jen tak na okraj.

Podstatná je teď pro mne jen skutečnost složitosti levicového spektra v Evropě, vegetujícího v deformovaných a deformujících podmínkách kapitalistické Evropy. Asi by stálo za to, kdyby někdo udělal pořádný herbář evropských levicových politických stran a zabýval se poctivě nalezením významných znaků, umožňujících vytvoření pořádného klíče k jejich snadnému určení a zařazení. Možná by se přišlo na to, že nějaké „květince“ se v určitém společenském (národním) prostředí daří, zatímco v jiném umírá na úbytě, a že naopak právě tam kvete rostlinka jiná.

Přejděme teď od evropské levice k Evropské levici (EL), dlouhým názvem Strana evropské levice (SEL). Autor zmíněného článku má pravdu v tom, že nebyla koncipována jako strana „organizující boj proti imperialismu EU“. Většina z nás totiž odmítá koncepci řídící avantgardní strany, která člověka dovede ke štěstí, ať chce nebo nechce. Myslíme si - v souladu s Marxem -,  že osvobození pracujícího člověka musí být dílem člověka samého. PHKM však pravdu nemá, když píše, že v materiálech SEL nezaznívá kritika imperialismu. Pokud si čtenář přečte stanovy, zjistí, že „ostře odmítáme kapitalismus a chystáme k němu alternativy“, že „usilujeme o důslednou transformaci dnešních sociálních vztahů do mírové a sociálně spravedlivé společnosti“.

Snad se shodneme na tom, že kritériem dnešní „pravdy“ je zítřejší „praxe“, tedy empirické měřítko, vyjádřené i biblickým „Po ovoci jejich poznáte je, nikoli po jejich kořenech“. Veškerá analýza teoretických předpokladů je ničím ve srovnání s realitou zítřka. Pokud by snad v budoucnosti začaly znít mezi členy SEL nářky nad tím, že teoreticky bylo vše v pořádku, ale že došlo k subjektivnímu selhání vůdců hnutí, bude možné chytnout se smíchy za břicho a smést teoretická východiska na smetiště dějin. Zatím to tak není. Praktické kroky SEL zatím leží jen v rovině podpory mírových a sociálních hnutí. Další krok je projektován v prohlášení „Jiná Evropa je možná: NE ústavní smlouvě“.

Velká většina zakládajících členů SEL podporovala rozšiřování EU v letošním roce. Nebylo to ale proto, že bychom chtěli podpořit „ujařmení národů Evropy“. Naopak si myslíme, že jen ve velkém celku těch nejpokročilejších evropských zemí je možná budoucí radikální změna společenských vztahů - tedy skutečná sociální revoluce, nejen sociální revolta nepodložená stavem výrobních sil. Všeobecné oslabování funkcí národních států vede dnes k nebezpečí, že se izolovaný malý národní stát stane snadnou kořistí nadnárodního kapitálu.

Politická pozice SEL je skutečně určitým pokračováním tradic eurokomunismu. Ostatními radikálními levicovými stranami je kritizována jak „zleva“, tak „zprava“. Pro některé strany je příliš reformistická, pro jiné příliš revoluční či komunistická. Mohou zaznít i výtky, že je protiimperální a tudíž i protisovětská. V prostoru nalevo od sociální demokracie se mně osobně jeví jako středová, tedy s nejlepší nadějí na to, stát se kondenzačním jádrem levice. Umím si ovšem představit, že zárodečné jádro může vzniknout i jinde. Za jedno z nich označuje řada východoevropských komunistických stran např. KSČM - zaznělo to i na dvou jí pořádaných konferencích v uplynulých několika letech. Pro pravicovou scénu jsme ovšem všichni jedna nerozlišitelná extremistická pakáž. Stačí vzít si jen zprávu BIS u nás doma - a jinde v Evropě to není lepší. Úhel pohledu je v této věci rozhodující.

Pojďme dál. SEL chce opravdu podporovat „evropské povědomí“, ale není to kvůli „§191“, ale protože si myslí, že je to správné jak kvůli tomu, co jsem už napsal, tak kvůli odstraňování nebezpečných bariér mezi národy. Pokud jde o „Bruselské peníze“, tak ty se skutečně nemohou použít jednotlivými členskými stranami. Z pohledu SDS je mi to téměř líto, protože i ty autorem zmiňované cestovní náklady jsme si museli zatím hradit ze svého. Žádnou byrokratickou centrálu SEL nemá a ani se s tím, pokud je mi známo, nepočítá. Pronajímá si v Bruselu jen jednu malou kancelář. Podobně nevím nic ani o „lukrativních místečcích“.

Teoreticky vážného problému se PHKM dotkl, když píše o možné závislosti SEL na orgánech EU. Tady se v nadnárodní podobě objevuje podobné nebezpečí, které existuje již v podobě národní. Existuje jistý nenulový tlak, aby politická strana respektovala v daném prostředí platná pravidla, která diktuje panující systém. Radikální levicová strana se pak pohybuje na hraně. To ale není nic nového.

Další zmíněný problém vězí v tom, že EU není identická s Evropou. Peníze, vybírané od členských států se opravdu rozdělují zase jen mezi členské státy. S principem internacionalismu to ovšem nemá co dělat, to kapitál opravdu nepodporuje. To ale není chyba SEL. Rozhodně to není důvod, proč nevytvořit politickou stranu „na evropské úrovni“ - spíše naopak. A hledat následně cesty, jak usnadnit např. levicovým stranám z východní Evropy překonávat ekonomické bariéry.

Když už zmiňujeme princip internacionalismu, je to s ním, jako s tou levicovostí také složité. Vezměme si třeba situaci Německé komunistické strany (DKP), která byla v minulosti podporována z východu. Když po krachu Sovětského svazu podpora ustala, nebyla sama DKP schopna nadále udržovat svou organizační strukturu a její volební výsledky jsou dnes identické s tím, co má SDS v Čechách. Ona je jedna věc solidarita či soudružská pomoc a druhá věc umělé vytváření skleníkového prostředí.

Přiznám se, že jsem moc nepochopil autora článku, když dále píše o útěku politiky členských stran SEL, o snaze blokovat silnější spolupráci stran marxistické orientace a o skladbě poslanců Evropského parlamentu. Tomu jsem opravdu neporozuměl a nechám se rád poučit.

Jiná věc byly diskuse - nazvěme je klidně konflikty uvnitř politických stran, zakládajících SEL. Tyto diskuse byly mnohdy dost ostré a pochopitelné, protože souvisely s politickou orientací stran. Řešily je sjezdy (PDS, SDS, KSS), referenda (PCF, PA) nebo rozhodnutí ústředních výborů (KPÖ, KSČM, PRC). Závidím trochu PHKM jeho deklarovanou schopnost rozlišovat na dálku mezi komunisty zásadovými a formálními. Já bych si to při svých životních zkušenostech netroufl. Strany, které odmítly stát se zakládajícími členy SEL, pocházejí z celého evropského levicového spektra a důvody odmítnutí byly často protichůdné. Nemyslím si, že by byly proto nutně lepší nebo horší. Jsou prostě jiné.

Článek otevírá i další otázky a dává na ně - podle mého názoru - příliš „rychlou“ odpověď, třeba pokud jde o charakter jednotlivých stran. Ne vždy mohu souhlasit. Myslím ale, že to jako můj vstup do diskuse o Straně evropské levice bude postačovat.

Milan Neubert, SDS, 27. října 2004


Související články:
(EU - Strana evropské levice)

Úvahy o budoucnosti evropské levice (04.06.2017)
V. sjezd Evropské levice, Berlín, 16.-18. 12. 2016 (18.12.2016)
Nedoľité pětasedmdesátiny (16.08.2016)
Naslouchat občanům (07.07.2016)
Zápisky z Letní univerzity Evropské levice (17.07.2015)
Letní univerzita EL se letos koná v České republice (16.05.2015)
Prohláąení Rady předsedů SEL - Atény, 14. března 2015 (08.04.2015)
Spojenectví proti úsporným opatřením = Alliance Against Austerity (08.04.2015)
TTIP: nebezpečí pro pracovní místa, bezpečnost potravin, ochranu přírody a demokracii (15.09.2014)
Letní univerzita Evropské levice je v Německu (19.06.2014)
Letní universita EL 2013 je minulostí (01.08.2013)
Léto je tady a s ním letní universita (11.07.2013)
Letní universita EL - praktické informace pro účastníky (13.06.2013)
Letní universita EL 2013 - předběžný program (13.06.2013)
Rámcový program - Letní univerzita EL, Portaria, Řecko (17.06.2012)
Strana evropské levice podporuje Evropský den odborářské aktivity (29.02.2012)
Národy Evropy, spojte se proti krizi! (21.02.2012)
Evropská levice odsuzuje policejní násilí proti demonstrantům v Barceloně (29.05.2011)
EL elects new President and vice-chairpersons (06.12.2010)
EL volí nového předsedu a místopředsedy (06.12.2010)
Agenda pro sociální Evropu (03.12.2010)
3. sjezd SEL (03.12.2010)
Výzva moldavského prezidenta k národu (09.04.2009)
Výrazný úspěch komunistů v Moldově (06.04.2009)
Společně pro změny v Evropě (18.12.2008)
Společně za změny v Evropě - o volební konferenci EL (01.12.2008)
Together for change in Europe! (01.12.2008)
Socialismus v Evropě: zkušenosti a poučení z 20. století a vyhlídky pro 21. století (02.10.2008)
Socialism in Europe: Experiences and Lessons from the 20th Century and Prospects for the 21st Century (02.10.2008)
Strana evropské levice (01.02.2008)
Česká televize: Dobrá zpráva - žádná zpráva? (05.12.2007)
Archiv tlumočeného videa z 2. sjezdu EL (04.12.2007)
Pražská akční výzva (29.11.2007)
Vybojovat změny v Evropě (29.11.2007)
Poděkování organizátorům 2. sjezdu EL (29.11.2007)
Evropská levice: vytváříme alternativy (28.11.2007)
2. sjezd EL - projevy a schválené dokumenty (28.11.2007)
Co je nejdůležitější (27.11.2007)
Buďme hnutím demokratické obnovy (27.11.2007)
Levice musí prokázat sílu své neosociální politiky (27.11.2007)
Levice musí najít společnou řeč (27.11.2007)
Pražská akční výzva "Mír, rozvoj a plnoprávné zaměstnání" (26.11.2007)
Evropská levice už ušla svůj kus cesty (26.11.2007)
Pár fotek z 2. sjezdu EL (26.11.2007)
Strana evropské levice nechce americké radary ani základny (25.11.2007)
Pozor, pravice a levice mají sjezd (25.11.2007)
Levicová vize o Evropě je ta pravá (23.11.2007)
Přímý přenos z 2. sjezdu EL (22.11.2007)
Evropská levice: vytváření alternativ (návrh) (17.11.2007)
Pozvánka na 2. sjezd Evropské levice (15.11.2007)
Základní informace o 2. sjezdu Strany evropské levice (EL) (15.11.2007)
Aktuální informace o Straně evropské levice (Evropská levice, EL) (15.11.2007)
Návrh programu 2. sjezdu EL (15.11.2007)
Seznam zahraničních účastníků 2. sjezdu strany EL (05.11.2007)
8. březen 2007: 50 let ženských práv v Evropské unie. Konzervativní nástup v "Roce stejných příležitostí 2007" (08.03.2007)
2. sjezd Strany evropské levice se sejde v Praze (21.01.2007)
Berlínská výzva (20.01.2007)
Strana evropské levice roste (10.03.2006)
Beitrag zur Debatte um die Gründung der PEL (27.11.2005)
Příspěvek k diskusi o založení SEL (27.11.2005)
Nový levicový obrat k Evropě (27.11.2005)
Rudá mezi evropskými hvězdami (27.11.2005)
The front against opportunism must be strengthened (11.11.2005)
Frontu proti oportunismu je třeba posílit (11.11.2005)
1. sjezd Strany evropské levice na stránkách SDS (06.11.2005)
Východoevropské strany nejsou dostatečně zastoupeny (05.11.2005)
Jaký smysl hledá KSČM v Straně evropské levice (05.11.2005)
Athens’ Declaration (03.11.2005)
Athénská deklarace (03.11.2005)
A new left turn for Europe (02.11.2005)
Přeměnit zálibu levice ve sporech na účinnou politiku (02.11.2005)
Úvodní projev na sjezdu SEL (01.11.2005)
SEL proti politice neoliberalismu (31.10.2005)
Sjezd SEL v českém agenturním zpravodajství (30.10.2005)
Projev na sjezdu SEL (neděle) (30.10.2005)
Projev předsedy ÚV KSČM na sjezdu SEL (29.10.2005)
Opening Speech of Fausto Bertinotti (29.10.2005)
Zahájení 1. sjezdu Strany evropské levice v Athénách (29.10.2005)
V Aténách zahájen sjezd SEL (29.10.2005)
Projev na sjezdu SEL (sobota) (29.10.2005)
Práce se závěry z evaluační zprávy, rozvoj EL a připomínky ke Stanovám EL (26.10.2005)
Předseda SDS ke sjezdu SEL v Aténách (26.10.2005)
Finanční statut Strany evropské levice (26.10.2005)
Evropa potřebuje zaměstnanost, sociální spravedlnost a rozvoj člověka. (26.10.2005)
Čeští komunisté podávají ruku SEL (22.10.2005)
Ano, můžeme změnit Evropu! (16.10.2005)
Postoj KS Řecka ke Straně evropské levice (03.10.2005)
Základní informace o 1. sjezdu Strany evropské levice (EL) (01.10.2005)
Základní informace o Straně evropské levice (EL) (01.10.2005)
KSČM ještě ladí svůj postoj ke stalinismu (12.09.2005)
Co je v zájmu evropské radikální levice (06.09.2005)
Několik poznámek ke Straně evropské levice (03.09.2005)
Rozhovor Haló novin s předsedou KS Rakouska Walterem Baierem (15.07.2005)
Proti vydání Sinana Bozkurta (19.03.2005)
Výzva Výkonného výboru Evropské levice k následkům katastrofy v jižní Asii (14.03.2005)
Stručná informace o jednání VV SEL (13.03.2005)
Mlha, nebo krátká paměť? (13.03.2005)
Diskuse VV SEL k dopisu KSČM (08.03.2005)
O XVII. sjezdu Německé komunistické strany (07.03.2005)
6. sjezd PRC - zápas o charakter strany (06.03.2005)
Pietro Ingrao vstupuje do Strany komunistické obnovy (04.03.2005)
Dopis delegátům 6. sjezdu PRC (03.03.2005)
Oznámení oddělení mezinárodních vztahů strany SYNASPISMOS stranám EL (23.02.2005)
Pravidla pro individuální členství (13.02.2005)
Strana, která rozdělila evropskou levici (11.02.2005)
Rok 2005 před námi (03.01.2005)
Rok Alberta Einsteina (31.12.2004)
Strana evropské levice (starý web) (01.12.2004)
Zápis ze schůze Výkonného výboru Strany evropské levice (EL), Paříž, 7. listopadu 2004 (07.11.2004)
Jiná Evropa je možná: NE ústavní smlouvě (25.10.2004)
Zápis schůze Výkonného výboru Strany evropské levice (EL), Berlín, 10.-11. července 2004 (11.07.2004)
Aby mohla být polemika fundovaná (06.06.2004)
Narodila se nová evropská levicová strana... A je to holčička (06.06.2004)
Tisková zpráva SDS 040603 (03.06.2004)
Mýtus či reálná spolupráce levice? (03.06.2004)
Informace o možnosti individuálního členství (02.06.2004)
Rozhodnutí o individuálním členství ve Straně evropské levice, platné pro Českou republiku (02.06.2004)
Poznámky ke sjezdu Strany evropské levice (11.05.2004)
Poznámky k překladu Stanov (09.05.2004)
Manifest Strany evropské levice (09.05.2004)
Stanovy Strany evropské levice (09.05.2004)
Výkonný výbor SEL (09.05.2004)
Tisková zpráva SDS 040509 (09.05.2004)
Tisková zpráva SDS 040425 (25.04.2004)
Stanovisko SDS k situaci v evropské levici před sjezdem SEL (18.04.2004)
To the arguments against the Party of the European Left (30.03.2004)
K argumentům proti Straně evropské levice (30.03.2004)
Stanovisko CV SDS k založení SEL a k volbám do EP (20.03.2004)
Postoj KS Řecka k založení Strany evropské levice (18.03.2004)

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Milan Neubert | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1765 (1765 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1351 (1351 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1375 (1375 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
890 (890 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1519 (1519 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1310 (1310 hl.)
Prohnilý humanismus !!
894 (894 hl.)

Celkem hlasovalo: 9104


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.