logo SDS
Dnešní datum: 03. 06. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 37
Prům. 23.4
21 denni
Max. 647
Prům. 454.3

Nyní si čte web : 73 uživ.

02. Články, statě, projevy

* Perspektivy socialismu v Evropě

Vydáno dne 22. 12. 2008 (6465 přečtení)

Na počátku století se šance socialismu na návrat zdály téměř nulové, píše Neil Clark v britském listu New Statesman. Avšak dnes rudý prapor opět vlaje napříč Evropou.

Francis Fukuyama, autor Konce historie, napsal v časopise Time v roce 2000: Jestliže socialismus znamená politický a ekonomický systém, v němž stát kontroluje velkou část ekonomiky a přerozděluje bohatství tak, aby produkoval sociální rovnost, potom si myslím, že existuje pravděpodobnost, že se jeho návrat kdykoliv v budoucí generaci blíží k nule.

Měl by podniknout výlet napříč Evropou dnes. Nemylte se, socialismus - čistý, nefalšovaný socialismus, ideologie, kterou liberální kapitalisté prohlásili za mrtvou - slaví napříč kontinentem návrat. Vynořil se nesporný trend, v němž se dlouho etablované středolevé strany, které přinesly globalizaci a neoliberalismus, setkávají s tím, že jejich volební dominance čelí výzvě bezvýhradně socialistických stran. Tyto strany nabízejí politiku, která se jasně odděluje od agendy thatcherismu, s níž se mnohé evropské středolevé strany v uplynulých dvaceti letech zasnoubily. Propagují opětné znárodnění privatizovaných státních podniků a stop další liberalizaci veřejného sektoru. Vyzývají k zavedení nového zdanění bohatství a jeho radikálnímu přerozdělení. Hájí stát blahobytu a právo všech občanů na slušnou penzi a bezplatnou zdravotní péči. Rozhodně se staví proti válce a jakémukoliv dalšímu rozšiřování NATO. A co je ze všeho nejzásadnější, staví se proti ekonomickému systému, v němž jsou zájmy obyčejných občanů podřízeny zájmům kapitálu.

Vzestup Die Linke

Nikde jinde není tento levicový trend zřejmější než v Německu, domově meteorického vzestupu Die Linke (Levice), politického seskupení, které se zformovalo teprve před 18 měsíci a kterému společně předsedá socialistický rudý veterán Oskar Lafontaine, dlouhodobá metla byznysu. Strana, dnes již ve východním Německu hlavní opozice křesťanských demokratů, uskutečnila tento rok ve volbách do západního parlamentu významný vpád do hlasování pro sociálně-demokratickou stranu (SPD) a získala zastoupení v Dolním Sasku, Hamburgu a Hesensku. Jednoznačně socialistická politika Die Linke, která zahrnuje opětné znárodnění průmyslu elektřiny a plynu, zákaz investičních fondů a zavedení maximální mzdy, souzní s obyvatelstvem nespokojeným s demontáží smíšeného ekonomického modelu Německa a s přijetím anglosaského kapitalismu - tedy s posunem, k němuž došlo v době, kdy byla SPD ve vládě. Průzkum veřejného mínění provedený loni ukázal, že 45% západních Němců (a 57% východních Němců) považuje socialismus za dobrou ideu, jiný průzkum v říjnu ukázal, že Němci ve velké většině podporují znárodnění velkých segmentů ekonomiky. Dvě třetiny všech Němců říkají, že souhlasí s programem Die Linke cele nebo částečně.

Podobný příběh v Holandsku

Je to podobný příběh levicového znovuzrození v sousedním Holandsku. Tam stojí nadále na čele pokroku Socialistická strana Holandska (SP), která v posledních všeobecných volbách v roce 2006 téměř ztrojnásobila svoje parlamentní zastoupení a která měla rozsáhlé zisky v provinčních volbách v loňském roce. SP, kterou vede charismatická 41letá epidemioložka Agnes Kantová, je na cestě překročit holandskou Labour Party, člena vládnoucí konzervativci vedené vlády, jako hlavní levice středového seskupení Holandska. SP si získala popularitu tak, že se stala jedinou levicovou holandskou parlamentní stranou, která vedla kampaň za hlasování NE v průběhu referenda v roce 2005 o ústavní smlouvě EU a za opozici vůči široké imigraci. Považuje ji za součást neoliberálního balíku, který povzbuzuje pružné trhy s pracovní silou. Strana volá po společnosti, kde budou nejdůležitějšími hodnotami lidská důstojnost, rovnost a solidarita, a byla kousavá ve svých útocích proti tomu, co popisuje jako kulturu hrabivosti zplozenou kapitalismem založeným na inflačních bonusech a snadných penězích. Jako Die Linke, SP vede kampaň na spolehlivě protiválečné platformě - žádajíc konec holandské úlohy amerického domácího pejska.

V Řecku je stranou na vzestupu překvapující agregát loňských všeobecných voleb Koalice radikální levice (SYRIZA). Názorové hodnocení této koalice jako veřejné opozice proti neoliberální ekonomické politice vlády Nové demokracie činí podle průzkumů téměř 20% - čímž se dostává do blízkosti strany PASOK, historické středolevé opozice, která se v uplynulých letech ostře posunula doprava. SYRIZA je obzvláště populární u mladých voličů: její podpora kategorie voličů kolem 35 let a níže dosahuje podle průzkumů zhruba 30%, což ji staví před PASOK.

V Norsku jsou již socialisté u moci, vládnoucí rudozelená koalice sestává ze Strany socialistické levice, Labour Party a Strany středu. Koalice, která dostala nálepku nejlevicovější vlády v Evropě, zastavila od doby, kdy před třemi roky přišla k moci, privatizaci státem vlastněných společností a jako priority si postavila další rozvoj státu blahobytu, veřejné zdravotní péče a zlepšení péče o přestárlé občany.

Sjednocování levice

Úspěch takových sil ukazuje, že pro levicové strany existují volební dividendy, jestliže voliči vidí, že reagují na krizi moderního kapitalismu tím, že odvážně nabízejí socialistická řešení. Jejich úspěch rovněž demonstruje volební přínos pro socialistická uskupení, odloží-li stranou své rozdílnosti a sjednocují se za společně dohodnutým programem. Die Linke například sestává z řady vnitřních subjektů nebo fór - včetně Protikapitalistické levice, Komunistické platformy a Demokraticko-socialistického fóra. SYRIZA je koalicí více než deseti řeckých politických skupin. A Holandská socialistická strana, která se původně nazývala Komunistická strana Holandska, úspěšně svedla dohromady na podporu jejich kolektivistického programu socialisty a komunisty. Stojí za to poznamenat, že ty evropské středolevé strany, které se plně nezasnoubily s neoliberální agendou, si uchovávají své dominantní postavení. Ve Španělsku si vládnoucí Socialistická dělnická strana dokázala udržet svůj široký levicový základ a byla opětně v březnu zvolena na čtyři roky s premiérem Zapaterem slibujícím socialistickou ekonomickou politiku, která se soustředí na potřeby pracujících a chudobných.

V posunu evropského kontinentu směrem k socialismu existují výjimky. Přes nedávné zvolení levicové Martiny Aubryové jako vůdkyně Francouzské socialistické strany je francouzská levice roztříštěna, a to ve chvíli, kdy by mohla využít rostoucí nepopularity administrativy prezidenta Sarkozyho. A v Británii přesto, že v ekonomických otázkách jde pravděpodobně více než kdy jindy od roku 1945 doleva, jen málo lidí volá po návratu k socialismu. Britská levice, přes slibné iniciativy, jakou byla zářijová Konvence levice v Manchesteru, která shromáždila představitele z několika socialistických skupin, zůstává stále roztříštěna a rozdělena. Za větší volební ztrátou mezi voliči z řad dělnické třídy, která by měla dodat svou hlavní podporu, stojí pravděpodobně též oddavky levice s neomezenou nebo volně kontrolovanou imigrací. Žádná socialistická skupina v Británii ještě nevyslovila kritiku masového přistěhovalectví z protikapitalistického a protirasistického hlediska způsobem, jak to udělala Socialistická strana Holandska. A i kdyby bylo možné sestavit koalici pokrokových sil stylem Die Linke a včas pro příští všeobecné volby formálně ukotvenou, britský volební systém představuje pro změnu obrovskou překážku.

Prognóza socialismu v Británii a zbytku Evropy je nicméně dobrá. S tím, jak kouše recese a je diskreditován neoliberalismus, bude fenomén jednoznačně socialistických stran s jasným protikapitalistickým a protiglobalistickým poselstvím nadále získávat půdu, a v Evropě dokonce nahradí strany třetí cesty. I v Británii, kde volební systém nabízí rozsáhlé výhody zavedeným stranám, bude tlak na Labour Party, aby se vzdala své vazby na neoliberalismus, sílit.

Překlad Václav Jumr
(mezititulky - redakce)

Haló noviny, 17. 12. 2008


Související články:
(Směry - socialismus)

Socialismus, nový pohled a strategie (06.09.2018)
Kritika gothajského programu (01.12.2012)
Proč socialismus? (16.04.2009)
Bojíte se socialismu? (17.12.2007)
Bojíte se socialismu? - Slovo autorů (17.12.2007)
Zemřela vize do hrobu dána, metoda po ní zůstala…(2) (05.12.2007)
Reálný socialismus nemohl být vyšší společenskoekonomickou formací (05.09.2007)
Deset tezí o socialismu (05.09.2007)
Socialismus pro 21. století (výtah verze 2007) (03.09.2007)
Socialismus pro 21. století (verze 2007) (03.09.2007)
Model socialismu potřebuje dopracovat (25.07.2007)
Znovu nad modelem socialismu (18.07.2007)
Kapitalismus nemá záruční lhůtu (16.07.2007)
Marx, marxismus-leninismus a socialistické zkušenosti v moderním světovém sytému (15.07.2007)
Vytváření podmínek pro systémovou změnu směrem k socialismu nebude otázkou příštích let (20.06.2006)
Instituce (16.04.2006)
Úvaha o prohrách a vítězstvích (15.04.2006)
Na úvod diskuse na závěr Bulletinu (15.04.2006)
Zpráva ÚV KSČS o činnosti strany od mimořádného sjezdu KSČ (3) (09.04.2006)
Bratr Herold jako marxistický ekonom (27.03.2006)
Socialismus už nemá budoucnost (26.03.2006)
Čo je to vlastne „TOVAR“? (21.03.2006)
Pochodovat odděleně? (16.03.2006)
Hypotéza o jednotnom základe živej prírody a spoločnosti (16.03.2006)
Neutrónová socialistická revolúcia a neutrónový socializmus (11.03.2006)
Bude nový řád sociálnější? (03.03.2006)
Zopakuje veřejný sektor 400 let starou zkušenost? (28.02.2006)
Spoločný protokol o doterajšej diskusii (26.02.2006)
Na cestě k modelu socialismu (13.02.2006)
Marxizmus, socializmus, komunizmus a politické rozprávky o týchto pojmoch, alebo ako prebiehala kastrácia marxizmu (05.02.2006)
Nebojme se utopií (03.02.2006)
K nástinu hypotézy modelu socialismu (27.01.2006)
K výročí Leninovy smrti (21.01.2006)
Sovětský systém, nebo diktatura proletariátu? (19.01.2006)
Zemřela vize, do hrobu dána, metoda po ní zůstala…(1) (19.01.2006)
Model socialismu pro 21. století z dílny TAPu (05.01.2006)
Cesty k socialismu ve světě a v ČR (05.01.2006)
Taktika a strategie (26.12.2005)
Základní problémy politického řízení společnosti (26.12.2005)
O co jde aneb Zastírací manévr pravice (23.12.2005)
Skála: Občanská společnost se mění v potěmkinovské kulisy (14.11.2005)
K predikci možností globálního kapitalismu (27.10.2005)
Současný kapitalismus, globální svět a informační společnost (2) (23.10.2005)
Současný kapitalismus, globální svět a informační společnost (23.10.2005)
»Přirozeným vývojem« zpátky k barbarství? (22.10.2005)
Jánošík s rudou hvězdou (26.09.2005)
Čtyři poznámky o socialismu (26.09.2005)
Jak to (ne)vidíme (29.06.2005)
Revoluce, reformy a transformace (24.06.2005)
K modelu socializmu IV. (písané pre SDS) (03.06.2005)
K diskusii o modelu socializmu III (písané pre SDS) (30.05.2005)
K diskusii o modelu socializmu II. (písané pre SDS) (08.05.2005)
Několik předpovědí budoucnosti (02.05.2005)
K diskusii o modelu socializmu (pro SDS) (24.04.2005)
K socialistické budoucnosti z pohledu SDS (23.04.2005)
Vystoupení na mezinárodní konferenci k 60. výročí osvobození (23.04.2005)
Jak k socialistické budoucnosti (22.04.2005)
Z časopisu ABC - rok 1960 (19.04.2005)
K diskusi o modelu socialismu (2) (18.04.2005)
K diskusi o modelu socialismu (1) (15.04.2005)
Karel Marx - svoboda a socialismus (14.04.2005)
Revoluce není záležitostí strany (11.04.2005)
Co nazýváme socialismus zdola? (12.02.2005)
Představa společnosti řízené zcela na bázi samosprávy vyvolává pousmání (09.02.2005)
Jak se lze v budoucnu vyhnout chybám protosocialismu (07.02.2005)
Marxista? (07.07.2002)

[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Václav Jumr | Počet komentářů: 16 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Haló noviny

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1684 (1684 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1276 (1276 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1228 (1228 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
847 (847 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1467 (1467 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1175 (1175 hl.)
Prohnilý humanismus !!
849 (849 hl.)

Celkem hlasovalo: 8526


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.