logo SDS
Dnešní datum: 21. 09. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 17
Prům. 9.8
21 denni
Max. 330
Prům. 216.9

Nyní si čte web : 57 uživ.

03. Rozhovory, diskuse

* S minulostí jsme se vyrovnali, postoj k NATO nezměníme

Vydáno dne 01. 10. 2005 (7802 přečtení)

Rozhovor pro deník Právo Alexandra Kramera s místopředsedou KSČM Vojtěchem Filipem před zasedáním ÚV KSČM, které bude řešit situaci po ohlášené demisi Miroslava Grebeníčka

* Pane místopředsedo, tenhle rozhovor vyjde v sobotu, kdy se také dozvíme jméno nového šéfa KSČM. Neměl bych vás tedy už oslovovat pane předsedo?

Určitě ne, protože o tom rozhodne až ústřední výbor. Já sice mám nominace na funkci předsedy a sdělil jsem, že jsem připraven ji převzít, ale zda proti mně bude kandidovat ještě někdo jiný, to se teprve uvidí. A rozhodující samozřejmě bude výsledek hlasování.

* To je teorie, ale fakticky to je hotová věc, ne?

Ne, to si nemyslím.

* Proč doopravdy rezignoval Miroslav Grebeníček?

On to přece veřejně řekl a já jeho slova nezpochybňuji.

* Řekl, že odchází kvůli osobním a programovým neshodám se stranickými kolegy. S kým a v čem se neshodl? Patříte k těm, které měl na mysli?

Podívejte se, my dva spolupracujeme už patnáct let a na některé věci přirozeně máme odlišné názory. Přesto si nemyslím, že měl na mysli mne. Jako hlavní důvod své rezignace uvedl to, že nebyl schválen materiál o metodách a formách stranické práce, na kterém mu záleželo; myslím, že u člověka, který stojí v čele politické strany, je taková reakce legitimní.

* Proč ten materiál nebyl přijat?

Zřejmě proto, že členská základna od něj očekávala mnohem víc, než v něm bylo obsaženo.

* Takže vlastně odstoupil pod tlakem? Konec konců tomu nasvědčuje i jeho věta: „Mám pocit, že většina chce, aby k přepřáhnutí došlo do voleb.“

Ne, pod tlakem to určitě nebylo. Je pravda, že ve straně existuje určitá shoda v tom, jakým způsobem bychom měli přistoupit k volbám do parlamentu v příštím roce, ale té shody jsme dosáhli hlavně právě jeho přičiněním.

* Nemyslíte si ani to, že blufoval, aby posílil svou pozici? Že doufal, že ho všichni budete prosit, aby zůstal?

Ne, to si nemyslím, protože ho znám jako zkušeného politika, který si své kroky dobře promýšlí; že to byla z jeho strany hra vabank, to je spekulace novinářů.

* Nepřispěl jste v tom případě k té spekulaci i vy, když jste v rozhovoru v Právu zdůrazňoval, že už svá slova nemůže vzít zpět? A když jste trval na jeho odchodu už k 1. říjnu? Mýlil jsem se, když jsem z toho měl dojem, že jste po té funkci okamžitě vystartoval?

Jistěže jste se mýlil a teď ty mé výroky dezinterpretujete tím, že je vytrháváte z kontextu. Když jsem řekl, že tak silná slova, jaká Miroslav Grebeníček vyslovil, se těžko berou zpět, tak jsem přece odpovídal právě na ty spekulace, že to zase nemyslí vážně a že je to jen nějaká naše vnitrostranická hra. A také jsem řekl, že ani já nemohu vzít zpět to, co jsem deklaroval už před rokem a čtvrt na sjezdu: že jsem připraven tu funkci převzít.

* Být zvolen předsedou komunistické strany kdysi automaticky znamenalo stát se nejmocnějším mužem v zemi. Není vám teď zvlášť líto, že ty časy jsou už pryč?

To mi rozhodně líto není, protože jednoznačně stojím za tím, co se říká v našich stanovách i v našem programu: že Komunistická strana Čech a Moravy podporuje pluralitní politický systém. V tom je mezi KSČ a KSČM zásadní rozdíl, my se nechceme stát státostranou. Samozřejmě ale chceme ovlivňovat poměry v České republice - kdybychom tuto ambici neměli, nebyli bychom suverénním politickým subjektem.

* Prohlásil jste, že chcete být „Grebeníčkem s lidskou tváří“...

Ne, takhle se mě na to ptali novináři; fakt je, že jsem jim to nevyvracel.

* Když to nevyvracíte, tak co to znamená?

Znamená to, že chci mnohem více komunikovat navenek, směrem k veřejnosti; nejen s ostatními politickými stranami, ale zejména s různými občanskými sdruženími, iniciativami, hnutími. To je ale můj styl práce odjakživa - myslím, že jsem znám tím, že chci jednat a že mám o čem jednat.

* Rozchází se KSČM vaším nástupem s upřednostňováním taktiky před strategií? Přišli jste na to, že byla chyba, že jste v první polovině tohoto volebního období ve Sněmovně tak často táhli za jeden provaz s ODS a že jste jí dokonce pomohli dostat Václava Klause na Hrad?

Já si nemyslím, že jsme hodněkrát upřednostnili taktiku před strategií; je pravda, že jsme v řadě případů hlasovali stejně jako ODS, ale ze zcela jiných důvodů než ona. To se v politice prostě stává, že se v opozici sejdou strany, které spolu nemají nic společného; horší případ je, když se sejdou ve vládní koalici... Pokud jde o přístup k volbě prezidenta, řekl bych, že to je otázka spíš pro členy tehdejšího vedení sociální demokracie. Její dnešní ÚVV je zřejmě téhož názoru, když se za to na svém posledním zasedání veřejnosti omluvil.

* Vy jste těch hlasů V. Klausovi dodali určitě víc - neměli byste si tedy vzít z ČSSD příklad a omluvit se svým voličům za to, že máme pravicového prezidenta?

Podívejte se, pane Kramere, já jsem v tom týdnu třetí volby napsal do Halo novin článek, ve kterém jsem argumentoval, že čtvrtá volba je nejen možná, ale že to není žádná ostuda a že je třeba se na ni připravit. Že klub KSČM nakonec dospěl k jinému rozhodnutí, to bylo do značné míry dáno tím, že ČSSD se s námi o čtvrté volbě nechtěla bavit. Navíc situace byla už velmi vyhrocená; uvědomme si, že to bylo krátce před vypuknutím války v Iráku a před vstupem České republiky do Evropské unie.

* Před rokem jste Právu řekl: „Dokázal bych, aby vedení strany táhlo za jeden provaz.“ Znamená to, že s kolegy Dolejšem a Ransdorfem nejste natolik ve sporu jako pan Grebeníček?

Musím říct, že i já mám na některé věci jiný názor než oni, ale určitě jsme schopni se dohodnout na společném postupu při plnění programu KSČM.

* Budete pražským volebním lídrem své strany?

To je otázka pro pražskou radu, která jediná o tom může rozhodnout.

* Ucházíte se o to?

Zatím jsem navržen do čela jihočeské kandidátní listiny; pokud dojde ke změně, podřídím se.

* V posledních volbách KSČM v Praze získala 11 procent hlasů. Kolik byste si jako pražský lídr troufal získat vy?

Myslím si, že ve volbách v roce 2006 KSČM i v Praze posílí nejméně o dvě procenta.

* Co říkáte odstoupení Stanislava Grosse z funkce předsedy ČSSD?

Že jeho rozhodnutí respektuji a že to je vnitřní záležitost sociální demokracie. Víc k tomu nemám co dodat.

* Jak dlouho podle vašeho odhadu vydrží pohromadě vládní koalice?

Řekl bych, že to záleží hlavně na předsedech těch tří stran, které ji tvoří. Pokud nevydrží přes rozpočet, bude to mít pro Českou republiku těžké důsledky; odpovědnost za ně ponese ten, kdo tu koalici rozbije.

* Slyším dobře?! Vy teď téhle vládě přejete, aby vydržela co nejdéle?

To jí jako opoziční strana samozřejmě nepřejeme, ale oni na sebe vzali odpovědnost - jestli ji neumějí unést, tak ať to řeknou! My se do jejich vztahů nepleteme, ale když se mě ptáte na názor, tak vám ho řeknu: myslím, že zatímco v minulosti se Miroslav Kalousek dokázal prosazovat na úkor Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse, teď, jak se říká, padla kosa na kámen. Jiří Paroubek je evidentně premiér z jiného těsta.

* Jestli se koalice rozpadne a Jiří Paroubek vytvoří menšinovou vládu, může počítat s podporou KSČM?

To úzce souvisí s hlavní otázkou, kterou si musí položit každá opoziční strana: chceme, nebo nechceme vyvolat předčasné volby? Ústava neumožňuje vyvolat předčasné volby tři měsíce před řádným termínem, takže je otázka, jestli po schválení rozpočtu v prosinci má takový krok vůbec smysl. Pro konání voleb v řádném termínu mluví to, že od dubna do června Sněmovna už v podstatě nemůže projednávat návrhy zákonů, protože by nestačily projít celým legislativním procesem.

* Zní tedy odpověď ano, menšinovou soc. dem. vládu bychom do voleb podrželi?

My bychom zase podporovali jenom ty návrhy, nebo ty kontrolní zprávy, které by nebyly v rozporu s naším volebním programem.

* Patří k tomu i rozpočet?

To určitě ne, protože ten rozpočet nesestavujeme; chováme se k němu jako opozice a jako opozice budeme také hlasovat.

* Čili proti.

Jestli budeme hlasovat proti, nebo jestli se zdržíme hlasování, to vám teď říct nemohu, protože ten rozpočet zatím neznáme, respektive známe jen jeho základní kontury. Až budeme znát jeho obsah, zaměření, řekneme své stanovisko.

* Před chvílí jste řekl, že by vláda měla kvůli rozpočtu vydržet, teď mi říkáte, že vy sami ho nepodpoříte... Tomu fakt nerozumím.

V tom není rozpor. To je odpovědnost těch, kteří vládnou. My odpovědnost za vládnutí neneseme, tak po nás nechtějte, abychom podpořili rozpočet, který jsme nesestavovali. Proč by to opozice dělala?

* Proč by to neudělala, kdyby s ním souhlasila?

To je něco jiného. Ale já jsem ho nečetl, takže nemohu říct, že s ním budu souhlasit.

* Poslední průzkumy preferencí ukazují, že levice možná bude mít i po volbách většinu. Umožníte v tom případě sociálním demokratům, aby v příštím volebním období vládli samostatně?

Já si dovedu představit jakékoli politické řešení. Jak už jsem řekl, samozřejmě bychom rádi měli větší vliv na to, jak se věci u nás vyvíjejí... a jedna z možných cest k tomu je podpora menšinové vládě.

* Co byste za tu podporu požadovali, pozičně a programově?

Kdybychom vládu podporovali, nesli bychom za její vládnutí spoluodpovědnost, a v tom případě bychom museli mít možnost vstupovat do kontrolních mechanismů. Teď mám na mysli jak parlamentní funkce, tak funkce v různých kontrolních orgánech, které Poslanecká sněmovna zřizuje. Momentálně máme jediného předsedu sněmovního výboru, a to ještě výboru petičního. A nechceme nic jiného než to, aby naše pozice odpovídala principu poměrného zastoupení. Pokud jde o programové záležitosti, tam je jasné, že bychom museli přistoupit na to, že v zahraniční politice, zejména v záležitostech spojených s členstvím České republiky v Severoatlantické alianci, by ta menšinová vláda hledala podporu u jiných stran.

* Tak zkusme nahlédnout ještě dál, k představě společné vlády sociálních demokratů a komunistů. Jiří Paroubek formuloval tři podmínky, které by KSČM musela splnit, aby se ta představa mohla stát skutečností: museli byste změnit svůj postoj k vlastní minulosti, svůj postoj k NATO a k Evropské unii a museli byste si osvojit fiskální kázeň. On odhaduje, že se k tomu dopracujete za pět až devět let. Nezvládnete to dřív? Třeba už napřesrok?

Určitě neočekáváte, že na takto položenou otázku odpovím ano, prosím, my se vynasnažíme. Pokud jde o naše vyrovnání s minulostí, ten, kdo umí číst, ho najde v řadě usnesení našich orgánů včetně usnesení sjezdu. A včetně oné omluvy, která je po nás neustále znovu a znovu požadována, ačkoli zazněla už v roce 1989. Že máme smysl pro fiskální kázeň, to jsme myslím dostatečně prokázali už v roce 1998, když jsme podpořili rozpočet vlády Miloše Zemana, a také později, když jsme hlasovali pro vypořádání schodku státního rozpočtu za rok 1999. Smysl pro fiskální kázeň musí mít každá solidní politická strana a my solidní strana jsme. Pokud jde o náš postoj k NATO: ten určitě nepřehodnotíme.

* Evidentně jsme u jedné z věcí, na které máte jiný názor než Jiří Dolejš, jenž na téhle stránce pravil: „Měli bychom dát svému potenciálnímu partnerovi záruku, že své požadavky nebudeme stupňovat nad rámec geopolitické reality, v níž se pohybujeme.“

V tom se skutečně neshodujeme. Ale já přece neříkám, že stojíme o účast ve vládě, která počítá s NATO jako s trvalým subjektem mezinárodní politiky. My tvrdíme, že NATO je přežitá geopolitická instituce, která vychází z principu studené války a v 21. století nemá co dělat.

* Premiér Paroubek k tomu napřed řekl, že „je nezbytné, aby komunisté transatlantické vazby přijali jako jim blízké, aby se s nimi ztotožnili“, potom se ale v našem rozhovoru opravil, že „by postačilo, aby brali tyto věci jako realitu, kterou přijímají“. Je i tohle na vás moc?

My samozřejmě to, že Česká republika je členskou zemí NATO, jako realitu bereme; pokud se ji snažíme změnit, činíme to vždy souladu s ústavním pořádkem a se zákony. Nikdo nám ale nemůže zakazovat, abychom říkali, co si o NATO myslíme. A myslíme si například to, že teprve po vstupu do něj se naše země poprvé ve své historii stala agresorem.

* Jak se jím stala?

Agresorem jsme se stali, když jsme souhlasili s tím, aby přes naše území jezdily vojenské kontingenty a létala bojová letadla, mířící do bývalé Jugoslávie.

* Já jsem tuhle akci NATO za agresi nepovažoval... a velice mě zaráží to slovo teprve, které jste použil. Nedopustila se snad vojska Varšavské smlouvy v době, kdy jsme byli jejími členy, agresí v NDR, v Maďarsku, v Afghánistánu? A také u nás?

Vojska Varšavské smlouvy nikdy nevstoupila na území státu, který nebyl jejím členem. Vojska NATO zaútočila na nečlenskou zemi - to je absolutně jiný případ!

* Teď za prvé nechápu, proč agresi proti vlastnímu spojenci považujete za přijatelnější; za druhé si nevzpomínám, že by Afghánistán kdy byl členským státem Varšavské smlouvy.

Tam nebyla vojska Varšavské smlouvy. Tam byli vojáci Sovětského svazu.

* Sovětská armáda nebyla součástí armád Varšavské smlouvy? A my jsme ten vpád nepodpořili?

Možná slovy, ale ne činy. Československá lidová armáda do Afghánistánu nevstoupila. Československo nebylo agresorem!

* Dobrá, nechme toho - ale vraťme se ještě k vašemu postoji k předlistopadové minulosti, který je asi tou největší překážkou na cestě ke společné levicové vládě. Vy říkáte, že jste se už naomlouvali dost - ale omluvili jste se někdy opravdu zásadně?

My jako vedení strany, které realizuje politický program KSČM, schválený na jejím VI. sjezdu, říkáme jednoznačně toto: Zásadní omluvu za chyby, jichž se dopustila KSČ, vyslovil její mimořádný sjezd už v roce 1989. Jako součást svých materiálů ji publikoval ustavující sjezd KSČM a pak i další sjezdy. Letos na jaře jsme odkaz na tuto omluvu umístili na domovskou stránku svých internetových stránek, aby nikdo nemohl tvrdit, že se k ní nemůže dostat. Může se k ní dostat každý, každý si ji může přečíst! A teď ještě řeknu pro Právo to, co už jsem řekl pro BBC a pro Českou televizi: Nevidím žádný smysl v tom, abychom se znovu omlouvali teď, kdy by to naši protivníci určitě označili za pokrytecký předvolební trik. Pokud příští sjezd KSČM uzná za správné onu původní omluvu zopakovat, nebo přijít s jiným textem, tak to udělá; iniciativa k tomu ale může vzejít jen zevnitř KSČM.

* Já bych ani teď nepovažoval za pokrytecký předvolební trik prohlášení, jímž byste se jednoznačně a úplně distancovali od Komunistické strany Československa...

Pane Kramere, co po nás chcete?! Abychom po sobě šlapali nebo abychom sami sobě plivali do tváře?! Já jsem se narodil v roce 1955 a nic zavrženíhodného jsem před rokem 1989 neudělal; poctivě jsem pracoval v hospodářských funkcích, jako právník, nikomu jsem neublížil, nespáchal jsem žádný trestný čin. Osobně se nemám komu za co omlouvat. Ano, souhlasil jsem s omluvou za to, že KSČ připustila, aby se tady v době, kdy byla vládnoucí politickou stranou, děly justiční zločiny. Ano, děly se tu i věci, které z pohledu 21. století vůbec nepřicházejí v úvahu. S tím nepolemizuji, ale zároveň říkám: Myslíte, že jsme tak hloupí, abychom opakovali staré chyby?

* Když říkáte A: děly se zde justiční zločiny, proč nedokážete říct i B: že ti, kdo za ty zločiny nesli odpovědnost - Gottwald a spol. - byli zločinci?

Gottwald někoho vyšetřoval, žaloval, odsoudil?

* Podepsal se pod x rozsudků smrti nad lidmi, o nichž musel vědět, že jsou nevinní.

Vy víte, že to věděl?

* Takže nevěděl? A Stalin taky ne? A co Hitler?

Teď pletete dohromady věci, které dohromady nepatří, a srovnáváte nesrovnatelné. Kdybych uvažoval jako vy, tak bych musel prohlásit, že když nějaký policista a nějaký prokurátor a nějaký soudce v Americe vědomě spáchají justiční vraždu, tak zločinci nejsou jen tito tři, ale i guvernér, nebo dokonce prezident, kterému ten rozsudek předložili a on ho podepsal. Podívejte: Klement Gottwald byl představitelem tohoto státu a představitelem KSČ ve velmi složité době. Já nevím, co věděl a co nevěděl, co mohl a co nemohl rozpoznat... ale říkám, že označit ho jen tak za zločince, to sice můžete, ale dovolte těm, kteří mají jiný názor, aby si ho ponechali.

* Já vám vaše názory neberu - pouze zkoumám, zda se KSČM pod vaším vedením může stát přijatelným partnerem demokratické levicové strany. Což bych si přál.

Mně nepřipadá, že zkoumáte přijatelnost KSČM pro příští koalici, mně připadá, že mi tady vyprávíte o jakémsi černobílém světě, který ve skutečnosti neexistoval. Nic nebylo černobílé! Vy opravdu nevíte o tom, kolika lidem ten minulý režim při všech svých chybách vrátil lidskou důstojnost, hrdost na to, že mohou pracovat, že nejsou považováni za nějaký plebs?! Nikdy jste nemluvil s obyčejnými lidmi, kteří nostalgicky vzpomínají na časy, kdy s nimi nikdo nezametal tak, jako s nimi zametají jejich dnešní zaměstnavatelé?! Já ano.

* A vy, pane místopředsedo, nevíte nic o lidech, kteří v době, kdy jste poctivě pracoval ve svých hospodářských funkcích, ve svých oborech pracovat nesměli? Nesetkal jste se s nikým z těch, kteří tehdy nemohli studovat? Jak to bylo s jejich lidskou důstojností? A jak jsme na tom byli všichni se základními občanskými právy, na to jste zapomněl?

Pane Kramere, a vy si myslíte, že dneska lidé nejsou z politických důvodů vyhazováni z práce? Já takových případů mám v advokátní kanceláři plnou skříň a každý den vám přinesu nový důkaz toho, že se lidé bojí říct nahlas svůj názor, aby nepřišli o místo. Bodejť by se nebáli, když máme půl miliónu nezaměstnaných! Když ženská, která dělá za necelých 6000 korun čistého v hypermarketu, ví, že na ten její báječný flek čeká pět jiných?!

* Obávám se, že jsme se ocitli v té stařičké anekdotě, v níž obyvatel sovětské metropole odpovídá Američanovi, jenž se diví nedochvilnosti tamního metra: „A vy u vás zase lynčujete černochy!“ Já se ptám, jak se můžete „hlásit ke všemu pozitivnímu“, co udělala taková strana, jakou byla KSČ, vy mi odpovídáte poukazy na nedostatky kapitalismu...

Já vám jenom říkám, že jsem schopen snést vám stejné důkazy o tomto systému, jaké snášíte vy mně o tom minulém.

* Tak se zeptám ještě jinak. Představte si, že zítra zavraždím dvacet lidí a že když se pak mých kolegů v Právu zeptáte, co si o mně myslí, tak vám odpovědí: No, ty vraždy sice odsuzujeme, ale přesto se hlásíme ke všemu pozitivnímu, co pan Kramer pro tento list vykonal. Nepomyslel byste si, že jim přeskočilo?

Já se vás taky zeptám jinak: Myslíte si, že deník Právo nese odpovědnost za vaše činy?

* To ne, ale určitě by se ode mne totálně distancoval. Zatímco vy v rozhovorech chrabře voláte: „Ano, KSČM je přímým pokračovatelem KSČ!“

Možná že je to dáno tím, že jsem právník, a že některá slova vnímám jinak, než je vnímáte vy. Ten váš absurdní příklad neberu; my se tu přece nebavíme o nějakém individuu, ale o tom, že tady byl určitý režim, který měl ta a ta pozitiva a ta a ta negativa. Jestli ten režim chci změnit, tak bych ho přece neměl měnit k horšímu. Bohužel, mnohé věci se k horšímu změnily. Ale ujišťuji vás, že vidíme i to, co se změnilo k lepšímu.

Právo, 1. 10. 2005, Alexandr Kramer


Související články:
(ČR - strany: KSČM)

Projev prezidenta Miloąe Zemana na X. sjezdu KSČM (23.04.2018)
Hodnocení procesů uvnitř KSČM (04.11.2017)
Za Mílou Ransdorfem (23.01.2016)
Co se čeká od KSČM (28.11.2013)
Doba vyžaduje nové spojenectví práce a solidarity (11.11.2010)
Zákaz Dělnické strany - první krok k zákazu KSČM? (19.02.2010)
Jasnější pravidla lobbismu! (30.09.2009)
Důsledek pseudolevičáctví (21.06.2009)
Mladým komsomolcům (21.06.2009)
Vojto, měl jsem tě rád (19.06.2009)
Stalinisté měli v Lidicích vlajky schované, komunisté to prý nevěděli (18.06.2009)
Ke komunistům přišli i odboráři (03.05.2009)
Před sjezdem a po něm (21.05.2008)
KSČM: cesta k vyhasínání (21.05.2008)
Filip odepsal Grebeníčkovi (16.05.2008)
Haló noviny se ptaly kandidátů na funkci předsedy ÚV KSČM (16.05.2008)
V KSČM se před sjezdem ozvalo volání po únoru 1948 (28.04.2008)
Výzva delegátům VII. sjezdu KSČM a všem komunistům (21.04.2008)
Znovu o úloze komunistické strany (21.04.2008)
Ještě jedno výročí (28.03.2008)
USNESENÍ ustavujícího sjezdu Komunistické strany Čech a Moravy (28.03.2008)
Programové prohlášení KSČM (28.03.2008)
STANOVISKO k událostem po přijetí ústavního zákona o změně názvu ČSSR (28.03.2008)
Postavení, úloha, a vymezení působnosti Komunistické strany Čech a Moravy a jejích orgánů (28.03.2008)
Funkcionáři nově ustavené KSČM (28.03.2008)
Zpráva ÚV KSČ ustavujícímu sjezdu KS Čech a Moravy (28.03.2008)
Anti-Vejr aneb Proč nemám rád KSM (25.03.2008)
O současné politice komunistické strany (25.03.2008)
Jaká že to u některých rozhodují hlediska? (17.03.2008)
U mnohých často rozhodují úplně jiná hlediska (17.03.2008)
Dvě stovky komunistů demonstrovaly v Praze proti vládě (25.02.2008)
Je oportunismus to, že nejdeme na barikády? (17.12.2007)
Různé názory mohou existovat, není to nic neobvyklého (16.11.2007)
KSČM kritizuje Filipa a Dolejše (08.11.2007)
Socialismus V 21. století (04.11.2007)
Socialismus a poctivost (04.11.2007)
Životaschopné koncepty pro budoucnost (26.10.2007)
Dialektika kontinuity a diskontinuity (19.10.2007)
Trocha teorie nikoho nezabije (13.10.2007)
Je schopná KSČM modernizovat sebe samu? (10.10.2007)
Jsme stranou, která má na mysli zájmy pracujících a občanů (10.10.2007)
Který kandidát je pro KSČM přijatelný (07.10.2007)
O čem diskutovat a přemýšlet před sjezdem KSČM? (18.07.2007)
Média KSČM - ke středu semknout (03.07.2007)
Dosavadními přístupy nepřesvědčíme (04.06.2007)
Prohlášení RR RF ke stupňujícím se útokům vedených „z leva“ proti bolševickým publicistům (04.06.2007)
Proč jim tolik lidí věřilo a věří (11.05.2007)
Komunisté jsou skutečně nebezpeční (05.05.2007)
KSČM – partner, nebo kuriozita? (27.04.2007)
KSČM - partner, nebo kuriozita? (24.04.2007)
Zemřel Ladislav Adamec (17.04.2007)
Adamec mnohé pochopil (17.04.2007)
Musíme být schopni reagovat na dynamiku měnícího se světa (28.03.2007)
Několik poznámek k vnitrostranické diskusi (23.03.2007)
Budoucnost KSČM (13.03.2007)
O Lenina tolik nejde (12.03.2007)
Modernizace Leninem (07.03.2007)
Co nás čeká a o čem se musíme poradit (01.03.2007)
Vystoupení na 13. zasedání ÚV KSČM (26.02.2007)
Hrubá chyba (29.01.2007)
KSČM: vláda levého středu, nebo všech (12.11.2006)
Zákeřný směr úmyslně oslabující komunistické hnutí (06.04.2006)
Jsem komunistou navzdory tomu (27.03.2006)
Miroslava Moučková se stala členkou Rady ČTK (22.03.2006)
V. Filip: Nevidím důvod k obavám (25.02.2006)
Dopis Miroslava Grebeníčka předsedovi ÚV KSČM Vojtěchu Filipovi (24.02.2006)
Pražský lídr komunistů Beneš varuje před spory (21.02.2006)
Televizní interview s Vojtěchem Filipem (21.02.2006)
Tisková zpráva z XXII. sjezdu KSČ-ČSSP (12.02.2006)
Dopis VV ÚV KSČM (10.02.2006)
Jasné a nejasné (17.01.2006)
Alternativní konference komunistických stran v Aténách (23.11.2005)
Za Mirkem Grebeníčkem (03.10.2005)
Projev na 7. zasedání ÚV KSČM (01.10.2005)
Prohlášení ÚV KSČM (01.10.2005)
Grebeníček: v době předvolební kampaně jsem pro KSČM přítěž (01.10.2005)
Evropeizace a pragmatizace rudé strany (30.09.2005)
O komunistech pravých a nepravých (27.09.2005)
Přejít od zástupných problémů k podstatným - zamyšlení nad sjezdem SEL (23.09.2005)
Církev nad levicí (17.09.2005)
Sekretariát ÚV KSČM není spolkem příživníků (16.09.2005)
O mou funkci má zájem sedm zájmových skupin (16.09.2005)
Stanovisko VV OV KSČM v České Lípě (15.09.2005)
Čeká nás levicový příliv? (15.09.2005)
Grebeníček už těžko může vzít své slovo zpátky (14.09.2005)
Kdo ještě potřebuje v čele smečky samce Alfa? (14.09.2005)
Grebeníčkovi vždycky chyběla sebereflexe (13.09.2005)
Alfa samec to asi pochopil (13.09.2005)
Problémy samce Alfa: Za všechno může Klimša (13.09.2005)
Grebeníček nabídl funkci šéfa KSČM (12.09.2005)
Nesmíme promarnit nabízené šance, rozmělňovat náš vliv (12.09.2005)
Grebeníček si testuje podporu řečmi o odchodu (12.09.2005)
Grebeníček chce odejít z čela KSČM (12.09.2005)
Grebeníček: Trvá zájem KSČM o plné členství v SEL (10.09.2005)
Útok rudých ještěrů (02.09.2005)
Nekličkujme před problémy (02.09.2005)
Nedemokratické praktiky komunisté už nejednou odmítli (02.09.2005)
Manipulace nemající obdoby (28.08.2005)
Nekličkujme ve věci stalinismu (27.08.2005)
Co dlužíme (nejen) českým komunistům (21.07.2005)
Rozhovor Václava Moravce s Jiřím Dolejšem (01.07.2005)
KSČM v žádném ghettu není (24.06.2005)
Komunisté se aktivizují, počítají až s třiceti procenty (02.06.2005)
Omluva - důvod k zamyšlení (31.05.2005)
Je třeba jasnou identitu a větší iniciativu (23.05.2005)
Měli bychom se znovu omluvit (21.05.2005)
Žluč na jazyku - hlava plná ještěrů (07.05.2005)
Projev na oslavě Svátku práce na Letné (01.05.2005)
Grebeníček o 1. máji nenašel na současném Česku nic dobrého (01.05.2005)
Tisková zpráva KSČM 24. 4. 05 (24.04.2005)
Mýty o KSČM (15.04.2005)
Čerti rudě malovaní (06.04.2005)
Pro KSČM je Kraus bližší Klause (31.03.2005)
Jak vysoká je pro KSČM cena za ztrátu panenství? (31.03.2005)
Ujasněme si pojmy (17.02.2005)
Věnujme se věcné diskusi, ne levicovému hašteření (08.01.2005)
Ten říká to, ten zas tohle a dohromady neříkají nic (07.01.2005)
Dolejš: Haló noviny nepovažuji za komunistické (03.01.2005)
Ke Gottwaldovi jen na kulatiny (14.12.2004)
V okolí šéfa KSČM dál velebí Gottwalda (07.12.2004)
Co kdo řekl/neřekl/ napsal/nenapsal/ o 4. zasedání ÚV KSČM (07.12.2004)
Pražští komunisté hájili Gottwalda a politické procesy (06.12.2004)
Dělník na levici (13.11.2004)
KSČM a její vztah k vlastní minulosti (31.10.2004)
Tisková zpráva SDS 040519 (19.05.2004)
V ČR se tvoří prostor pro silnou socialistickou stranu (19.05.2004)
KSČM na počátku 21.století (14.05.2004)
Stanovisko předsednictva CV SDS ke spolupráci s KSČM (11.03.2004)
Sozialismus oder Tod (22.02.2004)
Paďouři a bojovníci (13.07.2002)

[Akt. známka (jako ve škole): 0,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Vojtěch Filip | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Právo

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1765 (1765 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1351 (1351 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1375 (1375 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
890 (890 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1518 (1518 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1310 (1310 hl.)
Prohnilý humanismus !!
894 (894 hl.)

Celkem hlasovalo: 9103


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.