|
Musíme být schopni reagovat na dynamiku měnícího se světaVydáno dne 28. 03. 2007 (6262 přečtení)
Z
vystoupení místopředsedy ÚV KSČM Jiřího Dolejše na 14. zasedání Ústředního
výboru KSČM, které se konalo v sobotu 24. března 2007. Cílem předloženého materiálu je ujasnit si profil příslušných skupin voličů, zejména potencionálních voličů KSČM. S pomocí našich sociologů proto usilujeme zpřesnit náš pohled na tyto sociální skupiny, abychom mohli praktickými kroky k nim zvětšit náš volební a participační potenciál. K tomu je třeba si uvědomit: KSČM získala v roce 2006 o 197 tisíc voličů méně. Potvrzuje se, že hlasy získané mimo tenčící se pevné voličské jádro, lze zase snadno ztratit. Volební úspěch nemůžeme mít jako zúženě stavovská strana (viz. úpadek stran čistě dělnických, podnikatelských, zemědělských, důchodcovských atp.). Přes sníženou funkčnost některých společenských systémů nelze kalkulovat s rychlou otevřenou sociální krizí, která by velké skupiny obyvatel uvedla do pohybu. Jaká je aktuální mapa českého elektorátu po tzv. plichtě mezi pravicí a levicí v loňských volbách? Trvalou hodnotu má, že podstatná část občanů ČR přijala v různé intenzitě za vlastní tržní systém. K čistě liberálnímu smýšlení se ale hlásí jen cca pětina veřejnosti a pravicově konzervativní se cítí další pětina občanů. Současně existuje poměrně stabilní vrstva občanů s rozvinutým sociálním cítěním. Typicky český rysem je, že určitému státnímu paternalismu a rovnostářství je nakloněna více než polovina veřejnosti. To přesahuje jinak stále funkční pravolevé dělení společnosti a neodpovídají tomu ani preference politických stran. Na druhou stranu rozlišujme přitom egoismus a hodnotu svobody jednotlivce - přibližně pětině možných voličů KSČM, zejména těch mladších, je blízký výraznější individualismus, určitá »ideologie svobody«. K tradičně pravolevému rozlišení, které vychází z rozdílné sociální pozice, se dnes výrazněji přiřazuje hodnotové rozlišení na ose autoritářství a svobody a pootáčí tak politické spektrum do posunuté polohy.
Střední vrstva posiluje K socialistickému zaměření se pak hlásí cca 1/5 občanů a k sociáldemokratickému světonázoru cca 1/4. V tomto ohledu není ideově čistá ani ČSSD, ani KSČM. I v okruhu příznivců KSČM se objevuje směr sociálně demokratický či tzv. demokratický socialismus a v ČSSD je zase zastoupena i orientace na socialismus. Sociologové dokládají, že v posledních letech zesiluje tzv. střední sociální vrstva, jejíž hodnotový žebříček je často velmi labilní. Lidé se k této pomyslné vrstvě subjektivně hlásí často na základě velmi rozdílného sociálního postavení. Přitom působí i objektivně stále více se prohlubující sociální rozdíly. Sociální polarizace ale nepůsobí na politické preference automaticky. Často platí princip »bližší košile než kabát«, řada lidí, zejména mladých, se posouvá k pasivitě a k volební neúčasti. K levici mají blíže nové střední vrstvy, které jsou vystaveny relativní chudobě, jsou odměňováni pod svou kvalifikační úroveň ve vztahu k průměru EU. Tyto vrstvy zatím vnímají KSČM jako málo dynamickou, nedostatečně se věnující novým emancipačním tématům.
O hodnotových postojích Důležitost takových hodnot, jako je rodina, zdraví, solidarita s druhými lidmi, ale i politická angažovanost, sociální jistota, spokojenost a mír, roste s věkem. Tradiční rodinu silně preferují sympatizanti KDU-ČSL. V roce 2006 podle CVVM vnímají lidé jako nejnaléhavější problémy zdravotnictví (96%), korupce (96%), obecné a hospodářské kriminality (93%), ale také nezaměstnanosti (91%) a sociální jistoty (91%). Následuje naléhavost problémů jako fungování hospodářství (91%), životní prostředí (86%) a růst životní úrovně (85%). Další vývoj lze předjímat z pokračující existence kapitalistických poměrů a dalšího procesu obecně civilizačních změn, zejména informační revoluce. Zejména jde o absolutizování individuálních potřeb a zájmů, promítajících se v konzumním chování. Vývoj bude ovlivněn i intenzivně pronikajícími procesy kybernetizace a digitalizací stylu života. Pro současnost je typický prudký nárůst vlivu elektronických mediálních prostředků.
Strana všech pracujících Data potvrzují fakt, že sympatie ke KSČM rostou se stoupajícím věkem, určitý zlom v inklinaci k tradiční levici je u ročníků narozených kolem roku 1960, tj. u těch, kteří byli socializováni v období tzv. normalizace. Svůj vliv má i levicová kulturní scéna, která má starou tvář a neumí oslovovat nastupující generaci. Nadprůměrný je vztah ke KSČM u lidí s nižším vzděláním (základní a vyučení, bez maturity tvoří až 3/4 voličů KSČM). Největší podpora je v menších obcích do pěti tisíc obyvatel a to navzdory tomu, že náš kontakt na jejich obyvatele není vždy plošný a systematický. Doslova deficitní je naopak náš vliv ve velkoměstech. Ve skupině dělníků je vztah ke KSČM mírně nadprůměrný (jde asi o 16% elektorátu). Zde je úkolem vztah KSČM k dělníkům upevnit. Toto tradičně industriální voličstvo početně ubývá, a jak se přeměňuje tradiční dělba práce, posouvá se zájem dělníků často k extrémní pravici. Pro ODS je také asi 1/4 dělníků. Dělníci volí hlavně ČSSD (cca ze 40%). Ve skupině tzv. ostatních zaměstnanců (administrativní, techničtí, hospodářští, správní pracovníci) je vztah ke KSČM více rezervovaný. Zde dosud spíše boduje ČSSD. Tyto profese přitom mají ve společnosti významný vliv. Vztah KSČM k této části tzv. středních vrstev je třeba zvýraznit a upřesnit, zejména směrem k neziskovému sektoru. Má-li být strana stranou pro všechny pracující, nemůže být pouze obhájcem jen těch nejchudších. Cca polovina voličů KSČM deklaruje svoji životní úroveň jako ani dobrou ani špatnou. Tradičně slabá je podpora KSČM u podnikatelů (jde o cca 5%). Zde suverénně dominuje ODS. Nelze ale přehlížet podnikatele, kteří se živí poctivou prací a mnozí inklinují i k levici. Asi 16% voličů KSČM deklaruje svoji životní úroveň jako dobrou.
Orientace na mladé Stejně nízká je podpora u nejmladší generace - 3% z této skupiny a 5% voličů KSČM. Přitom tikající biologické hodiny KSČM varují. Také je to důležité v souvislosti vytvoření perspektivy kvalitní obměny funkcionářské garnitury. Zde je třeba se orientovat podstatně více na studenty středních a zejména vysokých škol (tvoří jen 0,2% našeho lektorátu). Vedle sociálních témat, spojených se získáním zaměstnání a zakládáním rodiny, je typické téma mládeže ekologická politika, přímá demokracie, ochrana minorit, antikonsumerismus. Proto je také důležitá komunikace se sdruženími a iniciativami orientovanými na životní prostředí, odpor proti rasismu a nacionalismu a autoritářství. Za poslední roky se zvýšil počet zastánců odmítavého, negativního postoje vůči KSČM. To předpokládá znát lépe metody antikomunismu a promýšlet propagandisticky účinné způsoby jak čelit tomuto psychickému tlaku. Antikomunismus také přesměrovává protestní potenciál sociálně derivovaných k opačnému okraji politického spektra (extrémní pravici) - je to problematická, ale potřebná skupina voličstva, kterým je třeba pomoci, vázat tak negativní emoce, které by mohli šířit a překonat tak jejich laxnost vůči naší politice. Voličský potenciál představuje cca tři miliony nevoličů, významně jsou mezi nimi zastoupeni mladí, ale i dělníci a ekonomicky neaktivní (nezaměstnaní).
Situace na levici Část našeho voličstva se přelévá mezi KSČM a ČSSD. Elektorát sociální demokracie je silně rozvrstvený, daleko více než sympatizanti jiných politických stran. Předpokládá to diferencovaný přístup k členům ČSSD i k jejich voličům. XXXIV. sjezd ČSSD nastolil téma modernizace této strany - v pojetí J. Paroubka to znamená v podstatě příklon k Blairově »Third way« či k Schröderově »Neue Mitte«. Odpovídá to pojetí dokumentu ČSSD »Agenda 2010«, který je podanou rukou ke spolupráci s pravicí nad sociálními reformami. Tím se mohou nastartovat v levicovém a sociálně citlivém elektorátu diferenciační procesy, které bychom mohli zachytit my a ne jiné strany. Proto budou mít strategický význam kontakty na členy nekomunistické levice, využívání platformy konferencí levicové jednoty. Proto i my musíme být schopni po svém reagovat na dynamiku měnícího se světa, a ujasnit si, jak rozšířit volební záběr KSČM mající ambici stát se novou avantgardou a zvýšit naši schopnost levicové spolupráce.
Haló noviny, 26. 3. 2007
Související články: (ČR - strany: KSČM) Projev prezidenta Miloąe Zemana na X. sjezdu KSČM (23.04.2018) Hodnocení procesů uvnitř KSČM (04.11.2017) Za Mílou Ransdorfem (23.01.2016) Co se čeká od KSČM (28.11.2013) Doba vyžaduje nové spojenectví práce a solidarity (11.11.2010) Zákaz Dělnické strany - první krok k zákazu KSČM? (19.02.2010) Jasnější pravidla lobbismu! (30.09.2009) Důsledek pseudolevičáctví (21.06.2009) Mladým komsomolcům (21.06.2009) Vojto, měl jsem tě rád (19.06.2009) Stalinisté měli v Lidicích vlajky schované, komunisté to prý nevěděli (18.06.2009) Ke komunistům přišli i odboráři (03.05.2009) Před sjezdem a po něm (21.05.2008) KSČM: cesta k vyhasínání (21.05.2008) Filip odepsal Grebeníčkovi (16.05.2008) Haló noviny se ptaly kandidátů na funkci předsedy ÚV KSČM (16.05.2008) V KSČM se před sjezdem ozvalo volání po únoru 1948 (28.04.2008) Výzva delegátům VII. sjezdu KSČM a všem komunistům (21.04.2008) Znovu o úloze komunistické strany (21.04.2008) Ještě jedno výročí (28.03.2008) USNESENÍ ustavujícího sjezdu Komunistické strany Čech a Moravy (28.03.2008) Programové prohlášení KSČM (28.03.2008) STANOVISKO k událostem po přijetí ústavního zákona o změně názvu ČSSR (28.03.2008) Postavení, úloha, a vymezení působnosti Komunistické strany Čech a Moravy a jejích orgánů (28.03.2008) Funkcionáři nově ustavené KSČM (28.03.2008) Zpráva ÚV KSČ ustavujícímu sjezdu KS Čech a Moravy (28.03.2008) Anti-Vejr aneb Proč nemám rád KSM (25.03.2008) O současné politice komunistické strany (25.03.2008) Jaká že to u některých rozhodují hlediska? (17.03.2008) U mnohých často rozhodují úplně jiná hlediska (17.03.2008) Dvě stovky komunistů demonstrovaly v Praze proti vládě (25.02.2008) Je oportunismus to, že nejdeme na barikády? (17.12.2007) Různé názory mohou existovat, není to nic neobvyklého (16.11.2007) KSČM kritizuje Filipa a Dolejše (08.11.2007) Socialismus V 21. století (04.11.2007) Socialismus a poctivost (04.11.2007) Životaschopné koncepty pro budoucnost (26.10.2007) Dialektika kontinuity a diskontinuity (19.10.2007) Trocha teorie nikoho nezabije (13.10.2007) Je schopná KSČM modernizovat sebe samu? (10.10.2007) Jsme stranou, která má na mysli zájmy pracujících a občanů (10.10.2007) Který kandidát je pro KSČM přijatelný (07.10.2007) O čem diskutovat a přemýšlet před sjezdem KSČM? (18.07.2007) Média KSČM - ke středu semknout (03.07.2007) Dosavadními přístupy nepřesvědčíme (04.06.2007) Prohlášení RR RF ke stupňujícím se útokům vedených „z leva“ proti bolševickým publicistům (04.06.2007) Proč jim tolik lidí věřilo a věří (11.05.2007) Komunisté jsou skutečně nebezpeční (05.05.2007) KSČM – partner, nebo kuriozita? (27.04.2007) KSČM - partner, nebo kuriozita? (24.04.2007) Zemřel Ladislav Adamec (17.04.2007) Adamec mnohé pochopil (17.04.2007) Několik poznámek k vnitrostranické diskusi (23.03.2007) Budoucnost KSČM (13.03.2007) O Lenina tolik nejde (12.03.2007) Modernizace Leninem (07.03.2007) Co nás čeká a o čem se musíme poradit (01.03.2007) Vystoupení na 13. zasedání ÚV KSČM (26.02.2007) Hrubá chyba (29.01.2007) KSČM: vláda levého středu, nebo všech (12.11.2006) Zákeřný směr úmyslně oslabující komunistické hnutí (06.04.2006) Jsem komunistou navzdory tomu (27.03.2006) Miroslava Moučková se stala členkou Rady ČTK (22.03.2006) V. Filip: Nevidím důvod k obavám (25.02.2006) Dopis Miroslava Grebeníčka předsedovi ÚV KSČM Vojtěchu Filipovi (24.02.2006) Pražský lídr komunistů Beneš varuje před spory (21.02.2006) Televizní interview s Vojtěchem Filipem (21.02.2006) Tisková zpráva z XXII. sjezdu KSČ-ČSSP (12.02.2006) Dopis VV ÚV KSČM (10.02.2006) Jasné a nejasné (17.01.2006) Alternativní konference komunistických stran v Aténách (23.11.2005) Za Mirkem Grebeníčkem (03.10.2005) Projev na 7. zasedání ÚV KSČM (01.10.2005) Prohlášení ÚV KSČM (01.10.2005) Grebeníček: v době předvolební kampaně jsem pro KSČM přítěž (01.10.2005) S minulostí jsme se vyrovnali, postoj k NATO nezměníme (01.10.2005) Evropeizace a pragmatizace rudé strany (30.09.2005) O komunistech pravých a nepravých (27.09.2005) Přejít od zástupných problémů k podstatným - zamyšlení nad sjezdem SEL (23.09.2005) Církev nad levicí (17.09.2005) Sekretariát ÚV KSČM není spolkem příživníků (16.09.2005) O mou funkci má zájem sedm zájmových skupin (16.09.2005) Stanovisko VV OV KSČM v České Lípě (15.09.2005) Čeká nás levicový příliv? (15.09.2005) Grebeníček už těžko může vzít své slovo zpátky (14.09.2005) Kdo ještě potřebuje v čele smečky samce Alfa? (14.09.2005) Grebeníčkovi vždycky chyběla sebereflexe (13.09.2005) Alfa samec to asi pochopil (13.09.2005) Problémy samce Alfa: Za všechno může Klimša (13.09.2005) Grebeníček nabídl funkci šéfa KSČM (12.09.2005) Nesmíme promarnit nabízené šance, rozmělňovat náš vliv (12.09.2005) Grebeníček si testuje podporu řečmi o odchodu (12.09.2005) Grebeníček chce odejít z čela KSČM (12.09.2005) Grebeníček: Trvá zájem KSČM o plné členství v SEL (10.09.2005) Útok rudých ještěrů (02.09.2005) Nekličkujme před problémy (02.09.2005) Nedemokratické praktiky komunisté už nejednou odmítli (02.09.2005) Manipulace nemající obdoby (28.08.2005) Nekličkujme ve věci stalinismu (27.08.2005) Co dlužíme (nejen) českým komunistům (21.07.2005) Rozhovor Václava Moravce s Jiřím Dolejšem (01.07.2005) KSČM v žádném ghettu není (24.06.2005) Komunisté se aktivizují, počítají až s třiceti procenty (02.06.2005) Omluva - důvod k zamyšlení (31.05.2005) Je třeba jasnou identitu a větší iniciativu (23.05.2005) Měli bychom se znovu omluvit (21.05.2005) Žluč na jazyku - hlava plná ještěrů (07.05.2005) Projev na oslavě Svátku práce na Letné (01.05.2005) Grebeníček o 1. máji nenašel na současném Česku nic dobrého (01.05.2005) Tisková zpráva KSČM 24. 4. 05 (24.04.2005) Mýty o KSČM (15.04.2005) Čerti rudě malovaní (06.04.2005) Pro KSČM je Kraus bližší Klause (31.03.2005) Jak vysoká je pro KSČM cena za ztrátu panenství? (31.03.2005) Ujasněme si pojmy (17.02.2005) Věnujme se věcné diskusi, ne levicovému hašteření (08.01.2005) Ten říká to, ten zas tohle a dohromady neříkají nic (07.01.2005) Dolejš: Haló noviny nepovažuji za komunistické (03.01.2005) Ke Gottwaldovi jen na kulatiny (14.12.2004) V okolí šéfa KSČM dál velebí Gottwalda (07.12.2004) Co kdo řekl/neřekl/ napsal/nenapsal/ o 4. zasedání ÚV KSČM (07.12.2004) Pražští komunisté hájili Gottwalda a politické procesy (06.12.2004) Dělník na levici (13.11.2004) KSČM a její vztah k vlastní minulosti (31.10.2004) Tisková zpráva SDS 040519 (19.05.2004) V ČR se tvoří prostor pro silnou socialistickou stranu (19.05.2004) KSČM na počátku 21.století (14.05.2004) Stanovisko předsednictva CV SDS ke spolupráci s KSČM (11.03.2004) Sozialismus oder Tod (22.02.2004) Paďouři a bojovníci (13.07.2002) Celý článek | Autor: Jiří Doleją | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | | Zdroj: Haló noviny |
|
Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.