Internetový server Lavka.info se nedávno obrátil s otázkou Jakých deset titulů vylých v četině by nemělo chybět v knihovničce českého levičáka? Rozsáhlá odpověď Rudolfa Převrátila si zaslouí samostatné zveřejnění.I. Kritéria
Co chtít od literatury? Levice proívá hlubokou krizi, a proto je dnes nejdůleitějí usilovat o lepí poznání a pochopení naí současné situace, samozřejmě v celosvětovém kontextu. To je přednějí, ne hledat v literatuře bezprostřední inspiraci nebo dokonce návod k politickým akcím. Spolehlivé návody dnes na levici nikdo nemá. Je doba hledání.
Měli bychom mnohem lépe vědět, jak se s tímto úkolem potýkají kolegové v jiných zemích a částech světa. Český čtenář zde naráí na omezený rozsah naí překladové produkce. Z tohoto důvodu zařazuji do svého výběru i některé překlady textů relevantních autorů dostupné na internetu nebo jako samostatné počítačové tisky.
Vcelku bychom měli mnohem více číst. Poadovaný seznam deseti titulů bude podle mého názoru i v nejlepím případě pouze stručným ukazatelem toho, co by měl přemýlivý levicový aktivita (nepřemýlivý nemá anci) znát nebo s čím by se měl postupně seznamovat. Tato literatura by měla pokrývat následující oblasti:
- Klasikové, předevím Marx a Lenin.
- Marxismus a jiné levicové mylenkové proudy z období od konce I. světové války a do sedmdesátých let dvacátého století, řečeno zkratkou od Gramsciho a po Marcuseho. Zde je problémem nedostatek překladů.
- Neomarxisté a jiní, zejména na Západě, snaící si postihnout společenskou přeměnu, která začala v sedmdesátých letech a pokračuje dodnes. Také zde je málo vhodných překladů.
- Četí a sloventí autoři zabývající se jednak naí vlastní společností, jednak irím kontextem, v něm nae společnost ije.
- Celkový historický pohled.
- Kulturní kontext, zejména krásná literatura.
Domnívám se přitom, e není vhodné vylučovat apriori z knihovny levičáka autory nelevicové nebo k levici kritické - by jen proto, e zrcadlo nastavené protivníkem můe být v současné situaci k velkému uitku. Nakonec povauji za potřebné dodat, e jsem si vědom subjektivnosti svého výběru a samozřejmě také mezer ve svých znalostech literatury.
II. irí výběr
1. Klasikové
Za minimum povauji Komunistický manifest Marxe a Engelse a Marxův Kapitál (aspoň I. díl). Důleitý je také Marxův Osmnáctý brumaire Ludvíka Bonaparta - jako brilantní politickou analýza a implicitní zpochybnění příli dogmatických interpretací Manifestu a Kapitálu pozdějími epigony (zejména pokud jde o pojetí tříd). Kdo chce dál, měl by číst raného Marxe, zejména ekonomicko-filozofické rukopisy z roku 1844 a Německou ideologii (na které se podílel také Engels). Výňatky z obou jsou v nedávno vydané knize Ericha Fromma Obraz člověka u Marxe (Brno: L. Marek, 2004) s doslovem Michaela Hausera. Německá ideologie, dílo podle mého názoru nedoceňované, trochu chaotické, ale plné hledání, je v plném znění ve Spisech Marxe a Engelse, tuím ve 3. svazku. Z Lenina je nutno číst Imperialismus jako nejvyí stadium kapitalismu.
2. Dvacátá a sedmdesátá léta dvacátého století
Českých překladů je málo. Vedle zmíněné Frommovy knihy Obraz člověka u Marxe doporučuji slavnou kníku Herberta Marcuseho Jednorozměrný člověk (Praha: Nae vojsko, 1991), která v mnohém inspirovala protestní hnutí roku 1968 a má co říci dodnes. Od Fromma vyla v četině také psychoanalyticky zaměřená Anatomie lidské destruktivity (Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1997), která ovem není z naeho hlediska relevantní.
3. Od sedmdesátých let do současnosti
Zcela nedávno vyla v českém překladu významná kniha Ulricha Becka Riziková společnost (Praha: SLON 2004). Beckova teorie reflexivní modernizace se zabývá předevím tzv. vyspělou západní společností. Jiný pohled vybudovaný na pojmu světosystému nabízí Immanuel Wallerstein v řadě textů, z nich některé v českém překladu lze nalézt na www.sok.bz: Globalizace není nová (původní text z r. 2002), Nové revolty proti systému (2002), Levicová politika pro 21. století (2000). Některé z těchto textů vydala ve formě počítačových tisků vydala Masarykova dělnická akademie. Obsáhlejí výbor Wallersteinových textů z poslední doby má vyjít zakrátko ve vydavatelství SLON pod titulem Úpadek americké moci. Významná je také kniha Roberta B. Reicha Dílo národů. Příprava na kapitalismus 21. století (Praha: PROSTOR
1995) Na www.sok.bz lze najít překlady dalích zajímavých textů, např. Politicko-ekonomická transformace kapitalismu konce dvacátého století Davida Harveye, co je překlad druhé části jeho známé knihy The Condition of Postmodernity z roku 1990, nebo Dějiny na pochodu, závěrečná kapitola knihy Économie marxiste du capitalisme francouzských ekonomů Gérarda Duménila a Dominique Lévyho. Na stejné adrese a na www.sds.cz lze najít řadu dalích zajímavých překladů. Hlubí sociologické vhledy nabízejí kníky sociologa Zygmunta Baumana, kterých vylo v českém překladu několik, např. Úvahy o postmoderní době (Praha: SLON 1995) nebo Globalizace. Důsledky pro člověka (Praha: Mladá fronta 1999). Nesourodý, ale zajímavý
je výbor z článků Noama Chomskyho Perspektivy moci. Úvahy o povaze člověka a společenského řádu (Praha: KAROLINUM 1998).
4. Četí a sloventí autoři
Začneme koryfejem: Egon Bondy, Neuspořádaná samomluva Brno: L. MAREK 2002). V první polovině devadesátých vydal Zdeněk Mlynář několik kníek zajímavých zejména tím, jak autor se znalostí věci reflektuje
reálný socialismus a činnost disentu, např. Socialistou na volné noze (Praha: PROSPEKTRUM 1992) nebo Krize v sovětských systémech od Stalina ke Gorbačovovi (Praha: PROSPEKTRUM 1991) Nebo také výbor komentářů z let 1990 -1995 Proti srsti (Praha: PERISKOP 1996). Mlynář, dnes neprávem opomíjený, byl jedním z nejpronikavějích politických a analytiků. Těko z jeho kníek vybrat jen jednu - a koda, e u neije. K první polovině devadesátých let neodmyslitelně patří také vystoupení a kníečky Ivana Svitáka, např. Národ na křiovatce (Dialektika dějin) (Praha: AGENTURA CESTY, bez vročení) nebo Cesta do Evropy, snění a realita (Praha: NAKLADATELSTVÍ ALTERNATIVY A POLARITA 1991). Dále filosofové s prorocky kritickými vizemi: Karel Kosík, Předpotopní úvahy (Praha: TORST 1997) a Milan Machovec, Filosofie
tváří v tvář zániku (Brno, Zvlátní vydání
1998. Nezapomenout na produkci sociologa Jana Kellera, mj. Politika s ručením omezeným. Proměny moci na prahu 21. století (Praha: Evropský literární klub 2001), Vzestup a pád středních vrstev (Praha: SLON 2000) a samozřejmě Sociologie a ekologie (Praha: SLON 1997). Nezapomenout ani na politologa Oskara Krejčího, např. Povaha dnení krize (Praha: EAST PUBLISHING 1998) nebo Geopolitika středoevropského prostoru. Horizonty zahraniční politiky České republiky a Slovenské republiky (Praha: EKOPRESS 2000).
5. Celkový historický pohled
Kniha českých autorů Vojtěcha Mencla, Miloe Hájka, Milana Otáhala a Eriky Kadlecové Křiovatky 20. století. Světlo na bílá místa v nejnovějích dějinách (Praha: Nae vojsko 1990). iroká historická freska: Eric Hobsbawm, Věk extrémů. Krátké 20. století 1914 - 1991 (Praha: ARGO 1998. Pokus o dějiny sovětského bloku: Jiří Vykoukal, Bohuslav Litera, Miroslav Tejchman, Východ. Vznik, vývoj a rozpad sovětského bloku 1944 - 1989 (Praha: Libri 2000). A jetě k doplnění kontroverzního pohledu kniha Jacquese Rupnika Dějiny Komunistické strany Československa. Od počátků k převzetí moci (Praha: ACADEMIA
2002). Jinak souhlasím se Stanislavem Holubcem, e pořádné dějiny Československa, Česka a Slovenska ve 20. století teprve musí být napsány.
6. Kulturní kontext
Zde nemohu být ne zcela subjektivní. Mě například oslovuje svým postojem blízkým existencialismu Albert Camus. Političtějí je jeho kniha Člověk revoltující (Praha: Český spisovatel 1995), ale jetě raději mám román Mor (Praha: Odeon 1993). Do poadovaného výběru vak přesto navrhnu první titul.
Závěrem tedy
III. Deset finalistů v abecedním pořadí
- Beck Ulrich, Riziková společnost
- Camus Albert, Člověk revoltující
- Harvey David, Politicko-ekonomická transformace kapitalismu konce dvacátého století
- Kosík Karel, Předpotopní úvahy
- Lenin Vladimír Iljič, Imperialismus jako nejvyí stadium kapitalismu
- Marcuse Herbert, Jednorozměrný člověk
- Marx Karel, Kapitál
- Marx Karel, Engels Bedřich, Manifest komunistické strany
- Mencl Vojtěch, Hájek Milo, Otáhal Milan, Kadlecová Erika, Křiovatky 20. století. Světlo na bílá místa v nejnovějích dějinách
- Wallerstein Immanuel, Úpadek americké moci (má zakrátko vyjít, jinak autorovy texty např. na www.sok.bz).
Rudolf Převrátil, 15. 2. 2005