![]() |
![]() |
|
![]()
Vydáno dne 31. 05. 2015 (11427 přečtení) |
|
Obyvatelstvo Anglie |
Počet dělníků v hlavních průmyslových odvětvích |
Procento obyvatelstva |
Rok |
(v milionech) |
|
|
1851 |
17,9 |
4,1 |
23% |
1901 |
32,5 |
4,9 |
15% |
A buržoasní badatel „britského imperialismu na počátku 20. století“, když mluví o anglické dělnické třídě, je nucen systematicky rozlišovat mezi „hořejší vrstvou“ dělnictva a „vlastní proletářskou nižší vrstvou“. Z hořejší vrstvy se rekrutuje členstvo družstev a odborů, sportovních spolků a četných náboženských sekt. Její úrovni je přizpůsobeno hlasovací právo, které je v Anglii „stále ještě natolik omezené, že vylučuje vlastní proletářskou nižší vrstvu“!! Aby bylo postavení anglické dělnické třídy vylíčeno v lepším světle, mluví se obyčejně jen o této hořejší vrstvě, tvořící menšinu proletariátu: např. „nezaměstnanost je převážně otázka, týkající se Londýna a proletářské nižší vrstvy, na kterou se politikové málo ohlížejí“[9] … Bylo zapotřebí říci: na kterou se málo ohlížejí buržoasní politikáři i „socialističtí“ oportunisté.
K zcela zvláštním rysům imperialismu, které souvisí s vylíčeným souhrnem jevů, patří pokles vystěhovalectví z imperialistických států a vzestup přistěhovalectví (příliv sezónních dělníků a přesidlování) do těchto států ze zaostalejších zemí, kde jsou nižší mzdy. Vystěhovalectví z Anglie, jak zjišťuje Hobson, od roku 1884 ubývá: roku 1884 se vystěhovalo 242.000 osob a roku 1900 169.000. Vystěhovalectví z Německa dosáhlo vrcholu v desítiletí 1881 až 1890, kdy činilo 1,453.000 osob, a kleslo ve dvou následujících desítiletích na 544.000 a 341.000 osob. Zato vzrůstal počet dělníků, přicházejících do Německa z Rakouska, Itálie, Ruska a jiných zemí. Podle sčítání z roku 1907 bylo v Německu 1,342.294 cizinců, z nichž bylo 440.800 průmyslových dělníků a 257.329 dělníků zemědělských[10]. Ve Francii jsou dělníci v důlním průmyslu „z velké části“ cizinci: Poláci, Italové a Španělé[11]. Ve Spojených státech mají přistěhovalci z východní a jižní Evropy nejhůře placená místa, kdežto američtí dělníci zaujímají poměrně největší počet míst dozorců a nejlépe placených dělníků[12]. Imperialismus má tendenci také mezi dělníky vytvořit privilegované kasty a oddělit je od širokých mas proletariátu.
Nutno poznamenat, že tendence imperialismu štěpit dělnictvo a zesilovat mezi ním oportunismus, způsobovat dočasnou hnilobu dělnického hnutí, se objevila v Anglii dávno před koncem 19. století a začátkem 20. století. Neboť dva důležité znaky imperialismu se projevovaly v Anglii již od poloviny 19. století: nesmírné koloniální državy a monopolní postavení na světovém trhu. Marx a Engels zkoumali systematicky po několik desítiletí, jak oportunismus v dělnickém hnutí souvisí s imperialistickými osobitostmi anglického kapitalismu. Engels psal např. Marxovi 7. října 1858: Anglický proletariát se fakticky stále více poměšťáčťuje, takže se zdá, že tento nejměšťáčtější ze všech národů to chce dotáhnout tak daleko, aby měl vedle buržoasie i buržoasní aristokracii a buržoasní proletariát. U národa, který vykořisťuje celý svět, je to ovšem do jisté míry pochopitelné“. Téměř o čtvrt století později, v dopise z 11. srpna 1881, mluví Engels o „nejhorších anglických trade-unionech, které se nechávají vést lidmi, zaprodanými buržoasii či alespoň buržoasií placenými“. A v dopise Kautskému z 12. září 1882 Engels psal: „Ptáte se mne, co soudí angličtí dělníci o koloniální politice. Nuže, navlas totéž, co soudí o politice vůbec. Není zde dělnické strany, jsou zde jenom konservativní a liberální radikálové, a dělníci klidně s nimi těží z monopolu Anglie na světovém trhu a z jejího koloniálního monopolu“[13]. (Totéž říká Engels i v předmluvě k druhému vydání „Postavení dělnické třídy v Anglii“, 1892.)[14]
Zde jsou jasně vytčeny příčiny i následky. Příčiny:
Následky:
Imperialismus na počátku 20. století dokončil rozdělení světa mezi několik států, z nichž každý nyní vykořisťuje (ve smyslu získávání mimořádných zisků) o málo menší část celého světa než Anglie roku 1858; každý z nich má monopolní postavení na světovém trhu, což je způsobeno trusty, kartely, finančním kapitálem a poměrem věřitele k dlužníkovi; každý má v jisté míře koloniální monopol (viděli jsme, že ze 75 milionů km2 všech kolonií na světě je 65 milionů, tj. 86%, soustředěno v rukou šesti velmocí; 61 milionů km2, tj. 81%, je soustředěno v rukou tří velmocí).
[1] John Atkinson Hobson: „Imperialismus“, Londýn 1902, str. 59—60.
[2] Gerhart von Schulze-Gaevernitz: „Britischer Imperialismus und englischer Freihandel zu Beginn des 20. Jahrhunderts“ (Britský imperialismus a anglický svobodný obchod počátkem 20. století), Lipsko 1906, str. 320 aj.
[3] August Sartorius von Waltershausen: „Das volkswirtschaftliche System der Kapitalanlage im Auslande“ (Národohospodářská soustava ukládání kapitálu v cizině), Berlín 1907, kniha IV.
[4] Dr. Sigmund Schilder: „Entwicklungstendenzen der Weltwirtschaft“ (Vývojové tendence světového hospodářství), Berlín 1912, sv. 1, str. 393.
[5] Schulze-Gaevernitz: „Britischer Imperialismus“, str. 320 a j.
[6] „Die Bank“, 1911, I, str. 11.
[7] Hobson, str. 103, 205, 144, 335, 386.
[8] Gerhard Hildebrand: „Die Erschütterung der Industrieherrschaft und des Industriesozialismus“ (Otřesení panství průmyslu a průmyslového socialismu), 1910, str. 229 a násl.
[9] Schulze-Gaevernitz: „Britischer Imperialismus“, str. 320 a j.
[10] „Statistik des Deutschen Reiches“ (Statistika Německé říše), sv. 211.
[11] Hans Henger: „Die Kapitalsanlage der Franzosen“ (Jak Francouzi ukládají kapitál), Štutgart 1913.
[12] Isaac Aronovich Hourwich: „Immigration and Labor“ (Přistěhovalectví a práce), New York 1913.
[13] „Briefwechsel zwischen Friedrich Engels und Karl Marx“ (Korespondence mezi B. Engelsem a K. Marxem), sv. II, str. 290; sv. IV, str. 453. — K. Kautský: „Sozialismus und Kolonialpolitik“ (Socialismus a koloniální politika), Berlín 1907, str. 79; tuto brožuru napsal Kautský v oněch nesmírně dávných dobách, kdy byl ještě marxistou.
[14] Engels psal: „Pokud trval průmyslový monopol Anglie, užívala anglická dělnická třída do jisté míry výhod tohoto monopolu. Tyto výhody byly mezi ni rozděleny velmi nestejně; privilegovaná menšina shrabovala větší část, také však sama velká masa dostávala alespoň přechodně tu a tam svůj díl… Se zhroucením monopolu ztratí anglická dělnická třída toto výsadní postavení“… (B. Engels: „Postavení pracující třídy v Anglii“, Štutgart 1923, něm. vydání, předmluva str. XXIII.)
![]() |
Hlavní zprávy | ![]() |
![]() |
Novinky | ![]() |
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018 Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.
16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri
16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą? V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).
09.05.2017: Pietní akt na Oląanech Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.
|
![]() |
Anketa | ![]() |
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte? V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou. Nebrat! Jeątě by nás podřezávali. Konečně někdo uvaľující lidsky. A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není. Je to sice politikum, ale krok správným směrem. Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc. Prohnilý humanismus !! Celkem hlasovalo: 10598 |
![]() |
Vyhledávání | ![]() |
Rozšířené vyhledávání Tématické skupiny Seznam autorů |
![]() |
Vaąe komentáře | ![]() |
![]() josef mikovec Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ... ![]() josef mikovec Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ... ![]() n Snad se něco doví,! ![]() l&s Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ... ![]() l&s Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ... ![]() -ik Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ... ![]() n Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ... ![]() n SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ... ![]() -ik Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ... ![]() -ik "význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ... ![]() n Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ... ![]() l&s "Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ... ![]() Milan Neubert -iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ... ![]() -ik Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ... ![]() n Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ... |
Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.