logo SDS
Dnešní datum: 28. 05. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 46
Prům. 23.1
21 denni
Max. 647
Prům. 414.7

Nyní si čte web : 100 uživ.

Okolní události naąima očima

* Hleďme si víc toho, co nás spojuje!

Vydáno dne 01. 06. 2007 (7399 přečtení)

Kdeže je levostředová vláda, která mohla vzniknout po loňských červnových volbách? Zelení a lidovci raději vymítali „nedemokratické“ komunisty! Jak ukončit nerozumnou hru s mimosoudní diskvalifikací třetí nejsilnější parlamentní strany?

Stížnosti a odkazy na Listinu základních práv a svobod nepomáhají. Hovoří se o nutnosti účinnější odpovědi v televizních debatách. Věci by nejvíc prospělo, kdyby se současně všude zabydlely dvě nedoceňované dobré vlastnosti - občanská snášenlivost a schopnost komunikace. Především o nich zde bude řeč.

Vadí už celá levice?

Oč líp se mohli všichni domluvit při povolebním vyjednávání! Jen kdyby nechyběla alespoň základní shoda v tom, co to vlastně je ve všech pádech skloňovaná demokracie. Bez společného jazyka těžko hledat porozumění! Hlasatelé nesnášenlivého antikomunismu tento pojmový zmatek sami vyvolávají a využívají podle zásady „Rozděl a panuj!“. I proto nemohou přijít na jméno ani umírněné levici, pokud jim nehraje do ruky. Někteří mediální jestřábi označují už dnes politiku ČSSD za pouhé mírnější vydání toho, co hlásá „nereformovaná“ KSČM. Nedivme se následkům! Mnozí mladí lidé začínají těmto masově šířeným nepravdám věřit.

Jak tomu čelit? Lidé na radnicích malých obcí spíš odolávají této manipulaci, protože k sobě mají blíž. Víc si uvědomují, že jsme na jedné lodi. Proč podobné povědomí chybí ve vyšších patrech politického života tak malé „obce“, jakou je z globálního pohledu ČR? Při sledování médií, plných protikomunistické rétoriky, je mi smutno.

Bát se „zločinného komunismu“ a „zlých komunistů“ se dnes učí malé děti! Připojíme se k nešťastným zemím planety s nekonečnými vnitřními sváry a krevní mstou do kolikátého kolena? V zkouškách času líp obstojíme, budeme-li si víc hledět toho, co nás spojuje! Už jsme zapomněli na tento Masarykův odkaz? Jako by nám už nic neříkala ani náboženská snášenlivost české renezance, se kterou jsme bývali po bouřích husitských válek Evropě vzorem! Jak naložíme s tímto dědictvím? Zůstane živým prvkem naší národní identity, nebo už jen mrtvou vzpomínkou?

Inkvizitorský „boj s komunismem v nás a kolem nás“ prý „nikdy neskončí“. Něco podobného už tady bylo tolikrát! Proč bychom se měli zříkat i všeho pozitivního, co daly této zemi a světu v 19. a 20. století socialistické myšlenky i samotný evropský reálný socialismus? Diskutujme o tom se všemi, kteří zastávají jiný názor, a jsou přístupni dialogu! Nejzávažnější tragické nezákonnosti, chyby a mýty této éry přece nezaložil ani „komunismus“, ani samotný socialismus, ale jeho verze poznamenaná dobovým stalinským pojetím. I to však bylo svým způsobem jen odrazem místa, doby a poměrů, ze kterých se v důsledku „prvotního zločinu“ XX. století - 1. světové války - zrodilo a které je utvářely. Reálný socialismus v tomto smyslu zůstává pro radikální levici významným, ale „shora“ nešťastně zvulgarizovaným pokusem o jejich zlidštění. Toto odchýlení se spolu s chybami pozdějších reformátorů nejvíc podepsalo na jeho osudu.

Těžko zdůvodnit, čím výše uvedený druh „nostalgie“ - stesku po tentokrát plně demokratickém socialismu nebo renezanci alespoň některých jeho dnes chybějících hodnot ohrožuje současný ústavní pořádek. Přesto už to zkoumá senátní komise a bývalý soudce ústavního soudu se ztrapňuje výrokem o protiústavní povaze slova „komunismus“. Máme si věčně nedůvěřovat nebo se dokonce nenávidět kvůli věcem, nad kterými si v otevřené demokratické společnosti nemusí všichni povinně vzájemně notovat? Další generace se mohou z vývoje odstartovaného v roce 1914 už jen poučit. Ne vždy se to zatím daří!

Čím antikomunismus nejvíc škodí

Tak silná strana, jakou je ODS, a stále straší „návratem komunistů k moci“! Myslí to vážně? Už i politolog B. Doležal si toho všiml. Při sledování povolebního vyjednávacího maratonu se podle vlastních slov těžko bránil dojmu, že při něm komunisté nevadili ani tak sami o sobě, ale „jako nástroj vydírání“ (MfD, 7. 11. 06). Jakým ohrožením svobody byla M. Kalouskem sjednaná koalice ČSSD a lidovců, počítající s jejich tichou podporou? Samozřejmě žádným! Kdyby jeho protitah vyšel, možná zde dávno fungovala zmíněná levostředová menšinová vláda. ODS by přes své vítězství skončila ve Sněmovně v opozici, stejně jako na radnici v Brně. Žádný konec demokracie by se kvůli tomu nekonal.

Kalouskova nehoda jen potvrdila starou obavu. Nesnášenlivý antikomunismus se z minulosti nepoučil. Neohrožuje proto jen komunisty. Poškozuje celou společnost! - Svým černobílým viděním podkopává její otevřenost a vnitřní soudržnost. Potlačuje různorodost její historické paměti a omezuje schopnost politiků rozumně se domluvit a jednat. „Rétorikou vítězů“ a falešným rovnítkem mezi nacismem a „komunismem“ jednostranně ovlivňuje myšlení mladých lidí.

Démonizuje v jejich očích reálný socialismus a mimovolně relativizuje skutečné zlo nacismu. Zatemňuje před nimi pravdu: bývalý východní blok neprohrál jako nacismus válku! K jeho otevření pro demokracii přispěli nejvíc sami východoevropští komunisté druhé nebo třetí generace, kteří se mohli opřít o humanistický základ své vize. Podobně, bez přesvědčivých důkazů, antikomunisté znevěrohodňují příklon současné radikální levice k demokracii vůbec. Žádný div, že by ji nejraději viděli postavenou mimo zákon.

Nejvíc tím vším trpí mezigenerační porozumění. Antikomunismus dělá vše pro to, aby se mladí lidé dívali na své předchůdce z doby vzdálené desítky let jen jeho očima. Těžko se tak mohou vžít do jejich situace:

Reálný socialismus nešťastně „odkládal“ plné uplatnění některých občanských práv. Ospravedlňoval to tím, že je ještě „slabý“. Jejich obecnou platnost však nikdy nepopíral! V tom se přitažlivost jeho vize zásadně lišila od toho, co nabízeli svým stoupencům fašismus a nacismus, ke kterým je antikomunisty stále přirovnáván. Stejně nesmyslné je i jeho přejmenování na „komunismus“! Očerňující přirovnání k oběma totalitarismům se tak jen dál rozšiřuje - zahrnuje i Marxovu vizi komunismu a všechna budoucí uspořádání společnosti uskutečněná podle představ radikální levice.

A jsme u jádra věci! Proto se s komunisty „nedá mluvit“ a je třeba je „zakázat“, i kdyby se dnes stokrát hlásili k demokracii a právnímu státu. Co jiného než „zločinný komunismus“ by mohli mít za lubem ti, kteří nechtějí uznat globalizaci v režii kapitalismu za nezpochybnitelný „konec dějin“!

Žádné „zločiny komunismu“ neexistují!

Radikální levice by měla být v této „hře se slovy“ aktivnějším protihráčem. Kdo jiný by měl jít ve vlastním zájmu příkladem v obhajobě a prosazování konkrétnějších a výstižnějších termínů: „Komunismu“ v jeho prvotně křesťanském a marxistickém smyslu - jako humanistického ideálu, ke kterému stojí za to se třeba jen stále snažit přibližovat. „Reálného socialismu“ jako věcného pojmenování pro první východoevropský pokus o socialistickou alternativu ke globálnímu kapitalismu. „Stalinismu“ třeba jako „bonapartismu XX. století“ (pokračování revoluce diktaturou silné osobnosti) s totalitářskými rysy. „Neostalinismu“ jako autoritářského reálného socialismu a tak dál. Lze jistě uplatnit i jiné názvy. Nejvíc zde škodí vleklá nevyjasněnost pojmů! Jaký smysl má přít se dnes akademicky o to, zda „stalinismus“ je nebo není historická či jiná kategorie? Antikomunisté mezitím úspěšně zanášejí do hlav nejmladší generace pevná slovní spojení typu „komunismus - zločin“, „komunisté - zločinci“ a tak dál.

Pomníky „Obětem komunismu“ na veřejných prostranstvích českých měst budou ještě za sto let nepřátelsky rozdělovat společnost. V jednom z článků na toto téma (Haló noviny, 7. 7. 2003, ZDE) jsem si v uvedené souvislosti posteskl: Žádné „zločiny komunismu“ přece neexistují! Tak jako neexistují „zločiny katolictví“. Viníci chyb a tragédií minulosti mají konkrétnější tvář a pojmenování! I proto nenajdeme nikde na světě památník věnovaný „Obětem katolicismu“ nebo třeba „islámu“. Nikdo nechce jitřit touto cestou staré rány - budit nenávist a nepřátelství k dnešním nástupnickým generacím. Ve vztahu ke komunistům je to - zdá se - dovoleno. V ČR dokonce v oficiálním pojmenování státní instituce - Ústavu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu!

Na takto připravené scéně je už snadné „otevírat“ reálně socialistickou minulost. Nic neprominout hlavně těm, kteří se v reálném socialismu už narodili, jsou dnes na vrcholu své výkonnosti a dívají se stále na svět zleva. Stačí vytahovat na světlo jejich dávné osobní záležitosti, žádosti nebo texty poplatné kdysi vyžadované formální „názorové jednotě“ nebo prostě jejich tehdejšímu chápání situace. Třeba představě, že i autoritářský a později „perestrojkový“ socialismus představuje v dvoupólově rozděleném světě menší zlo než jeho soupeř - že se časem podaří napravit jeho nedostatky a že tomu může každý svým malým dílem napomoct. Pak už stačí označit takovou volbu za diskvalifikující „morální selhání“! Kdo z dnešních mladých lidí bude chtít mít něco společného se spoluobčany, kteří se svého času zapletli se „zlem“ snad ještě horším, než byl nacismus, že?

Proto narážejí stále víc i nekomunisté, pokud přijdou s jiným pohledem na věc. Totiž, že i KSČM je dnes s přihlédnutím ke všem skutečnostem demokratická strana, kterou by - bez ohledu na její vady na kráse - měl respektovat každý demokrat. Mediální strážci nové politické korektnosti jsou vždy připraveni takového opovážlivce „ztrestat“. Pro konkrétní příklad ze současnosti nemusíme chodit daleko! Čím vším by asi reagovali na ještě větší skandál - z hlediska antikomunismu „špatný“ výsledek sebedemokratičtějších voleb! Že by tím jen prohloubili příkopy mezi námi? O to jim přece jde - o poslední bitvu „s komunismem v nás“. Co čekat od těch, kteří označují i Žižku za protokomunistického „masového vraha“?

O to víc vyniká chyba, kterou udělalo v minulém volebním období předchozí vedení sociálních demokratů. Odmítnutím koncepce menšinové vlády ČSSD tolerované komunisty připravilo levici o jedinečný argument. Účinkování takového kabinetu mohlo přinejmenším jednou provždy prokázat vyprázdněnost stále dokola hlásaného „modrého“ dogmatu o ohrožení demokracie byť jen nepřímým přizváním komunistů k výkonné moci.

Modré „teze“ - rudooranžové „antiteze“

Jak se vyrovnat s nejzávažnějšími projevy nesnášenlivého antikomunismu - s jeho snahou ovládnout jazyk, veřejný prostor i minulost? Jistě především úspěšnou veřejnou prací - řešením současných problémů. Obhajoba a propagace radikálně levicového pohledu na současný svět i historii však má svůj význam. Bez přesvědčivé argumentační výbavy proti všudypřítomným antikomunistickým schématům bude jen pomalu přibývat mladých lidí ochotných veřejně pracovat pod značkou radikální levice! Situace není zatím nijak růžová. Leckterý argumentačně podnětný výklad i na stránkách například Haló novin sice krátkodobě splní svůj účel. K mnoha potenciálním příznivcům radikální levice se však nedostane nebo je předem přijímán s nedůvěrou. Čas, informační blokáda a jednostranně šířené protikomunistické nálady vykonávají své.

Co s tím? Obecné, snadné recepty asi neexistují. Internet je přes jistý pokrok stále ještě málo vlivný komunikační prostředek. Zbývají zmíněné televizní a rozhlasové debaty, a pak už asi jen každodenní poctivá, různorodá práce včetně té „drobné“. Jeden takový námět z oblasti dialogu se společností uvedu závěrem hned:

1. Zejména mladým lidem - ale nejen jim - by vzhledem k tomu, co zaznamenáváme denně v médiích, určitě dobře posloužil malý „průvodce“ - slovník nejfrekventovanějších antikomunistických tezí a jejich rudých, oranžových, možná i zelených antitezí. Formou i obsahem spíš bližší lehce ironické zkratce než snaze o „kategorizační“ přesnost. Najde se několik radikálně levicových studentů, mladých komunistů, komentátorů Haló novin nebo jiných kritiků nesnášenlivého antikomunismu, kteří by se za tím účelem dali dohromady? Nemuselo by jít o nic světoborného. Představuji si malou brožurku třeba v podobě na stáncích prodávané zvláštní přílohy Haló novin. Jejím hlavním rysem by bylo řazení všech předmětů do co nejširších souvislostí - přístup, který antikomunismus příznačně nejvíc zanedbává.

2. Část podkladů by přinesla už pouhá excerpce například Haló novin. Dodnes mám v povědomí řadu tam otištěných statí, dobře využitelných pro tento účel. Namátkou je možné uvést třeba už starší článek M. Ransdorfa věnovaný výročí K. Gottwalda nebo nedávno tamtéž přetištěný rozhovor s V. Bělohradským: pasáž ukazující nesmyslnost přirovnání „komunismu“ k nacismu. Věci by jistě prospělo, kdyby se podařilo získat spolupráci několika radikální levici blízkých sociologů, politologů a historiků, jistě i některých poslanců a europoslanců za KSČM, případně dalších známých veřejných kritiků antikomunismu z okruhů Masarykovy akademie, anarchistů i antikomunismus odmítajících zelených. Svým dílem by jistě přispěla Strana demokratického socialismu (SDS), která úspěšnou účastí některých svých členů na kandidátkách KSČM v podzimních komunálních volbách dokázala, že se vyplatí čelit nástupu nesnášenlivého antikomunismu společně.

3. Pracovní i případná pozdější veřejná diskuse nad hesly jako je „komunismus“, „demokracie“, „antisystémovost“, „masoví vrazi“, „reformovanost“, „oběti komunismu“, „sociální inženýrství“, „otevřená společnost“ a tak dál by mohla přinést i širší podněty - přispět svým malým dílem k sladění jazyka, vyjasnění některých pojmů a nedorozumění i lepšímu pochopení toho, co by nás mělo přes všechno pravo-levé soupeření a zátěže minulosti vést alespoň v další generaci k budování pevnějších mostů mezi námi. Jejich základy vytváříme svým chováním už dnes.

Autor je členem SDS

Jan Ritter

(ve zkráceném znění psáno i pro Haló noviny, vyšlo pouze v Alternativách č. 28, květen 2007)

(4. 6. a 6. 6. 2007 odstraněny na přání autora drobné nesrovnalosti vzniklé při převodu textu)


Související články:
(Obecné problémy levice)

Socialismus a Praľské jaro (literatura) (10.06.2018)
Socialismus a Praľské jaro (3) (10.06.2018)
Socialismus a Praľské jaro (2) (10.06.2018)
Socialismus a Praľské jaro (10.06.2018)
Tys dopadla, levice! (07.11.2017)
O jakou revoluci ąlo? (13.10.2017)
Naąe politika a 100. výročí dekretu o míru (01.06.2017)
Volby? Volby! (11.04.2017)
Co je levicové? (09.03.2017)
Příchod jara (12.02.2017)
Imperialismus – netradičně jako období čekání na nového globálního hegemona (01.12.2016)
Quod licet Jovi ...? (31.05.2016)
Vrátit víru v budoucnost (29.01.2016)
KKE a "Praľská deklarace" (04.06.2015)
Rentiérský stát (31.05.2015)
Společnost a levice na křiľovatce (26.05.2015)
Deklarace Mezinárodní konference KSČM (24.05.2015)
Úvahy o daląí cestě hnutí (24.05.2015)
Ke dvěma aktuálním otázkám hnutí (24.05.2015)
Kritika současných reformistických tendencí demokratického socialismu (07.05.2015)
Potřeba koalice levice a iniciativ (12.04.2015)
Čeho (ne)třeba se bát (05.02.2015)
Jak skončí kapitalismus? (2) (26.12.2014)
Jak skončí kapitalismus? (26.12.2014)
Sociálně demokratické programy (25.12.2014)
Hegemonie: genealogie pojmu (2) (24.12.2014)
Hegemonie: genealogie pojmu (24.12.2014)
Levice můľe vyhrát (17.12.2014)
Návrh programu naší strany (03.12.2014)
Zahájení programové diskuse (19.11.2014)
Spojování sil a společné akce jsou nutné a možné (23.04.2013)
Naše poznanie o spoločnosti alebo Definícia pojmu socializmus. (12.04.2013)
Vzor Fico? (11.02.2013)
O společenských poměrech v Rusku (02.02.2013)
Volby: vítězové a poražení (19.11.2012)
Diskuse na levici (26.06.2012)
Otevřený dopis Michalise Matzavinose adresovaný ÚV KKE (24.06.2012)
K volbám v Řecku (19.06.2012)
Změnit svět bez převzetí moci, marxistické vydání (04.06.2012)
Prožíváme globální jaro (19.05.2012)
O výstupu na vysoké hory (02.11.2011)
SPaS má skutečně potenciál propojit radikální a umírněnou levici (16.06.2011)
Jsou občané sami proti sobě? (31.01.2011)
Výzva k vytvoření Spojenectví Práce a Solidarity (25.11.2010)
Hledejme program pro všechny od středu doleva (19.11.2010)
Jak je to s mírou zisku? (13.11.2010)
Proč si toho nikdo nevšiml? (01.11.2010)
Iluze nesmiřitelnosti (18.10.2010)
Za limit kapitálu (2) (04.10.2010)
Za limit kapitálu (04.10.2010)
Keynes nebyl socialista, ale… (01.10.2010)
Matematický model uplatnenia neoekonómie v komunite (01.10.2010)
Spoločenská objednávka (01.10.2010)
Manifest radikálního liberalismu (14.09.2010)
Na jakou vědu se bude muset levice obrátit? (06.09.2010)
Levice musí začít komunikovat (17.08.2010)
Rušno v levicových intelektuálských kruzích (06.08.2010)
Bez spolupráce na levici nebude hledání cesty úspěšné (02.07.2010)
Připutovalo Internetem . . . (16.03.2010)
Méně rozhořčení – více přemýšlení (Anti-Heller) (14.07.2009)
Anti-Jumr (14.07.2009)
Dětská nemoc „levičáctví“ v komunismu (11) (20.06.2009)
Dětská nemoc „levičáctví“ v komunismu (10) (20.06.2009)
Dětská nemoc „levičáctví“ v komunismu (9) (20.06.2009)
Dětská nemoc „levičáctví“ v komunismu (8) (20.06.2009)
Dětská nemoc „levičáctví“ v komunismu (7) (20.06.2009)
Dětská nemoc „levičáctví“ v komunismu (6) (20.06.2009)
Dětská nemoc „levičáctví“ v komunismu (5) (20.06.2009)
Dětská nemoc „levičáctví“ v komunismu (4) (20.06.2009)
Dětská nemoc „levičáctví“ v komunismu (3) (20.06.2009)
Dětská nemoc „levičáctví“ v komunismu (2) (20.06.2009)
Dětská nemoc „levičáctví“ v komunismu (20.06.2009)
Schovej babičce její občanku (16.06.2009)
Tahle země není pro starý (14.06.2009)
Jednota levice a budoucnost (18.05.2009)
Co s krizí? (17.05.2009)
Trh a reálný socialismus (06.05.2009)
Zemřel nám Bob (31.03.2009)
Postkomunistický manifest (26.01.2009)
Cesty vpřed bývají i návratem … (12.12.2008)
Sága italské levice „první generace“, aneb co vyváděl krejčí z Ulmu (21.10.2008)
Relativní zmenšování variabilní části kapitálu během akumulace a koncentrace, která ji provází (15.10.2008)
Genese průmyslového kapitalisty (22.09.2008)
Dějinná tendence kapitalistické akumulace (21.09.2008)
Několik poznámek k některým komentářům (08.08.2008)
Marx a dvě linie boje proti moci privilegovaných v dějinách (06.05.2008)
Marx a marxizmus versus Kapitál II. (06.05.2008)
Marx a marxizmus versus Kapitál (28.04.2008)
Historie téměř detektivní (17.04.2008)
O správné správě (04.04.2008)
Test teorie praxí: vezmi ideologii za slovo! (17.03.2008)
Jak S. K. Neumann velebil schumpeterovské podnikatelství… (11.03.2008)
Jan Bystrý, nakladatel (11.03.2008)
Od Lenina až k levičáctví v Česku (21.01.2008)
Bludný kruh české levice (14.01.2008)
Ta událost na Labutí řece (10.12.2007)
Zájem zahraničních komunistických stran o internacionalizaci vzdělávání stranických kádrů (10.12.2007)
Idea Levice (09.08.2007)
Neofeudální manifest? (30.07.2007)
Levice kontra pravice (30.07.2007)
Rovnost (nebo nerovnost) šancí (03.07.2007)
Spravme si poriadok so slovičkami (07.06.2007)
Proč mladí nechtějí volit konzervativní strany (10.05.2007)
Vzpomínka na Bondyho v Salonu Práva (22.04.2007)
Nejsem zapšklý stařec (22.04.2007)
Pod babylonskou věží (2) (21.04.2007)
Pod babylonskou věží (1b) (21.04.2007)
Pod babylonskou věží (1a) (21.04.2007)
Pod babylonskou věží (21.04.2007)
Hodnoty a zájmy v současné české společnosti (20.04.2007)
Čo príde po ideológii rozvoja a globalizácii? (06.04.2007)
Marx nebyl prorok, ale ... (30.03.2007)
Jsou klasická marxistická paradigmata překonána? (29.03.2007)
677 (XVII. kapitola) (16.03.2007)
Podstata komunismu (11.12.2006)
The opposite of anti-communism is not communism but democracy (05.12.2006)
Protikladem antikomunismu není komunismus, ale demokracie (04.12.2006)
Demokracie je skutečným základem komunistické a socialistické myšlenky (28.11.2006)
Usilujme o pochopení historie – bez předsudků a bez snah o její zneužívání (01.11.2006)
S komunisty se mluví. (18.10.2006)
Nepodpořil jsem Stranu zelených, ale kauzu, kterou zastupuje (12.08.2006)
Sejdeme se u fontány? (30.04.2006)
Lucii k MDŽ (08.03.2006)
Úvaha o vývoji ľudskej spoločnosti (05.03.2006)
Sociální demokracie (02.03.2006)
Dopis delegátům XXI. sjezdu KSČ (25.02.2006)
Co je levice? (07.02.2006)
Potenciálně nejnebezpečnější fáze imperialismu (15.01.2006)
Příčiny neúspěchu sovětského modelu socialismu v ČSSR (05.01.2006)
Předmluva k českému vydání „Zásad komunismu“ (15.12.2005)
Antikomunismus podle Marxe? (14.12.2005)
K pojmu levice dnes (07.12.2005)
Jedna ruka netleská… (28.11.2005)
Nejistý triumf demokratického kapitalismu (15.11.2005)
Volný čas jako ekonomická kategorie (13.11.2005)
Marx není zcela mrtev (06.11.2005)
Pojem socialismu a historická zkušenost (06.11.2005)
Proč je dnes pro nás důležitý Spinoza (06.11.2005)
Tři variace pro Horní Jiřetín a Černice (27.10.2005)
Pohřeb odborové demokracie? (25.10.2005)
Návrat Karla Marxe (16.10.2005)
K otázkám české levice (15.10.2005)
Kuba proti blokádě (13.10.2005)
Smrť politiky a budúcnosť verejnosti (2) (12.10.2005)
Trika a triky proti přirozenosti (05.10.2005)
Smrť politiky a budúcnosť verejnosti (1) (04.10.2005)
Konec klidných časů (26.05.2005)
Zarazilo nás vzývání Stalina a Kim Čong-ila (26.04.2005)
Úvaha (trochu hravá) o svobodě a levici (13.04.2005)
Konference Levicového klubu (17.02.2005)
Víra v pokrok je bláznivá (15.02.2005)
Deset knih českého levičáka (15.02.2005)
Zelená na levačku aneb Proč nemohu být „novodemokratem“ (04.02.2004)
Levicová politika pro 21. století? (30.11.2003)
Politika levice ve věku přechodu (31.05.2002)
Jak Lenin udělal z konkrétního obecné (23.01.2002)
Revoluce! (12.07.2001)

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Jan Ritter | Počet komentářů: 23 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1677 (1677 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1270 (1270 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1216 (1216 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
844 (844 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1463 (1463 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1166 (1166 hl.)
Prohnilý humanismus !!
845 (845 hl.)

Celkem hlasovalo: 8481


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.