Strana demokratického socialismu dostala pozvání na XXI. sjezd KSČ, který se koná v sobotu 25. února 2006. Seznamujeme Vás tímto s naším dopisem delegátům sjezdu.Vážení soudruzi delegáti,
chceme touto cestou poděkovat za pozvání na Váš sjezd, které jsme po organizačních peripetiích od Vašeho vedení dostali.
Vaše sjezdové jednání skutečně probíhá v době, která je mimořádně naléhavá a která přináší nové výzvy ke spolupráci levicových sil doma i v zahraničí, a to nezávisle na blížící se volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
I když se Vašeho sjezdu nezúčastníme, chceme zdůraznit, že se zájmem prostudujeme materiály z Vašeho jednání a seznámíme se s novými iniciativami pro Vaši práci, které mají podle hesla Vaší politické zprávy směřovat ke „společnému úsilí za společné cíle, proti společnému protivníkovi“.
Tragedie levice v minulosti podle nás spočívá zejména v tom, že přes formální deklarace nehledala v praxi levice možné průniky spolupráce, ale spíše své nepřátele ve svém ideovém okolí a že vyrovnání se s odlišnými názory probíhalo mnohdy i cestou „vyrovnání se“ s jejich nositeli.
Nejde však tolik o minulost – jde hlavně o to, jak využít širšího názorového spektra v komunikaci se společností a při hledání cest směrem k trvale udržitelné systémové změně společenského uspořádání. Před levicí stojí podle našeho názoru především úkol odebrat neoliberálním silám jejich současnou kulturní hegemonii a dodávat energii všem lidem práce spolu s přesvědčením, že emancipace člověka je možná a že musí být především dílem jich samotných.
Strana demokratického socialismu hovoří otevřeně o socialismu, to je náš cíl – jako společnost, ve které se stane svobodný rozvoj jednotlivce podmínkou svobodného rozvoje všech, jejíž rozvoj bude určován zájmy celého společenství, a nejen snahou o zhodnocení kapitálu či snahou jakékoliv skupiny o udržení si politické moci jménem lidu.
Socialismus však pro nás není jen cíl – je to i naše charakteristika hnutí proti vykořisťování člověka člověkem, proti patriarchálnímu útlaku, proti drancování přírody, za záchranu a rozvoj lidské kultury, za prosazování lidských práv, za společnost, ve které lidé spravují své záležitosti demokraticky a racionálním způsobem, je to tedy současně i náš hodnotový systém. Vždyť přece žijeme jen jeden život.
Úsilí o změnu je vždy obtížné, ale jsme přesvědčeni, že právě to činí člověka člověkem. My sami jsme dospěli k závěru, že snaha o změnu společnosti začíná změnou sebe sama.
Hodně úspěchů ve Vašem sjezdovém jednání.
S pozdravem
Milan Neubert, předseda CV SDS, Praha, 24. 2. 2006